Arama
  • Gelişmiş Arama
  • Standart Arama

Hızlı Arama
  • Son 25 Bayan
  • Son 25 Erkek
  • Online Bayanlar
  • Online Erkekler
  • Bugün Doğan 25 Bayan
  • Bugün Doğan 25 Erkek
  • Arkadaş Listem
  • Engelleme Listem
  • Forum Ara
  • Takip Listem
  • Yeni Grup Aç
  • Gruplarımı Göster
  • Grup Kategorileri
  • Grup Ara
  • Yardım

Grupları Listele
  • Alfabetik Sırada
  • Açılış Tarihine Göre
  • Üye Sayısına Göre
  • Yazılan Mesaj Sayısına Göre
  • Profilimi Göster
  • Üyelik Bilgilerimi Değiştir
  • Özelliklerim
  • İstatistiklerim
  • Üyeliğimi Uzat

Profilimi Güncelle
  • Temel Bilgiler
  • Fotoğraf Ekle / Düzenle
  • Benim Durumum
  • Ne Arıyorum
  • Fiziksel Özelliklerim
  • Yaşam Tarzım
  • En Sevdiklerim
  • Kişilik Özelliklerim

Profil Ayarlarım
  • Ayarlarım

Artık Üye Fotoğraflarını
Oyluyoruz
Şu an sizin fotoğraflarınız
oylanıyor olabilir!
Üyelerimizden Gelenler
Arkadas.Com ' un pekiştirdiği dostluklar
LaVinYaDan-Nagmele® Grubu
Devamı için tıklayınız

F o r u m

Tüm Forumlar
   Genel
   Konu Dışı
   ÇERKES ADETLERİNİ TANIMAK İSTERMİSİNİZ?? İŞTE ÇERKEZLİK ADETLERİNDEN KAŞENLİK

Bu yazıya sizde mesajınızı ekleyebilirsiniz
Gönderen Mesaj
sevemedim87
  • Ekle
30 yaşında / Erkek
İskenderun
Hatay
Aktif Toplam Yazı : 16
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 12.02.2009 13:03

MEDENİ BİR İLİŞKİ TARZI (KAŞENLİK)

Çerkeslerin günümüze kadar devamlılığını sürdüren geleneklerin birisi de "kaşenlik adetidir. Bu adet bekar genç kız ve erkekler arasında evlilik öncesi dönemde gerçekleşmektedir. Diğer geleneklerde olduğu gibi habze adı verilen kurallarla sınırlıdır. Kaşenlik birbirinden hoşlanan genç kız ve erkekler arasındaki arkadaşlık ilişkisine denmektedir.

Çerkes kız ve erkekleri birbirleri ile düğünlerde, toplantılarda, muhabbet ortamlarında birlikte olurlar. Bu toplantılar en yaygın olarak köylerde görülür. Bu tür toplantılarda genellikle bir kaç köyün gençleri biraraya gelir. Sabahlara kadar süren sohbetler, oyunlar ve eğlenceler yapılır. Bu geceler gençlerin birbirlerini tanımalarına yardımcı olmaktadır. Muhabbet geceleri bir eğlence kaynağı olduğu kadar aynı zamanda eğitim yereri de sayılmaktadır. Kızlar ve erkekler belirli bir yaştan başlayarak bu tip toplantılarda çerkes adet ve görenekleri çerçevesinde eğitilirler. Bütün eğlence, düğün ve toplantılarda "thamate" adı verilen bir kişi bulunur.

KİM KİMLE KAŞEN OLABİLİR?

Aynı sülaleden olan kişiler kaşen olamazlar. Akrabalık derecesi ne kadar uzak olursa olsun yasaktır. Aynı köyden kişilerin kaşen olmaları hoş karşılanmaz. Bu kural günümüzde biraz yumuşamıştır. Artık aynı sülaleden olmamak kaydıyla kaşenliğe fazla tepki duyulmamaktadır. Muhabbet toplantılarında kızlar ve erkekler karşılıklı otururlar.

BİRDEN FAZLA KAŞEN

Gençlerin her toplantıda farklı kaşeni olabildiği için bir Çerkez kızının ya da erkeğinin evleninceye kadar çok fazla kaşeni olabilmektedir. Toplantıda amaç tanışmak, eğlenmek ve kendine uygun bir eş seçmek olduğu için kaşenlik bazen ciddi bazen de şaka halinde ortaya çıkmaktadır. Sayısı fazla olan şaka kaşenliğinin çok fazla bir ciddiyeti yoktur.

Kız ya da erkek birbirlerinin daha önceki kaşenlerine karşı herhangi bir olumsuz tavır takınmazlar. Eski kaşenlerle sosyal ilişkiler kesilmez. Çünkü daha önceki kaşenlerin şaka olduğunu her iki tarafta kabullenmiştir. Kadın ya da erkek eski kaşenleriyle bu benim eski kaşenim diye espri yapabilir. Dolayısıyla kızın ya da erkeğin birden fazla kaşeni olması yadırganmamaktadır.

arteco
  • Ekle
48 yaşında / Erkek
Şişli
İstanbul
Aktif Toplam Yazı : 287
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 12.02.2009 16:22

sevemedim:))
SENİ SEVİYORUM!:::
ben seni boşuna sevmemişim:)))

afferim be! Çok hoşuma gitti bu pano;tebrikler:))

Bu kaşenlik bana ters ama yaa:(
Hanım: bak bu kaşenim diyecek... koyarım yumruğu gözünün üstüne herifin :))

sevemedim87
  • Ekle
30 yaşında / Erkek
İskenderun
Hatay
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 12.02.2009 17:25

İFADELERİN İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.TANITIMLARIN DEVAMI GELECEK.KAŞENLİK ADETİ NİN DAHA 2 YAZISINI YAZACAM VE DAHA BİR ÇOK PAYLAŞIMLARLA BULUŞUCAM SİZLERLE:))

qeveze
  • Ekle
32 yaşında / Erkek
Yurtdışı
Vanuatu
Aktif Toplam Yazı : 852
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 12.02.2009 17:35

arteco`ya bır reyde ben atıyorum

sevemedim87
  • Ekle
30 yaşında / Erkek
İskenderun
Hatay
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 12.02.2009 20:54

don istersen fazla ileri gitme haa??? istersen gel seni iskenderun ülkü ocaklarıında ya da istersen istanbul ülkü ocaklarında misafir edim?? ne dersin. ya da ben gelim istediğğin yere???

don_juandemarco
  • Ekle
35 yaşında / Erkek
Bayrampaşa
İstanbul
Aktif Toplam Yazı : 1779
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 12.02.2009 22:16

zaten silmiş biri yazdığımı :)) espiri mahiyetindeydi birader ... alındıysan kusura kalma ..

alıngan olma bu kadar ... birde ne olursa olsun yüreğine güven sağa sola değil bu da abi tavsiyesi sana :)

sevemedim87
  • Ekle
30 yaşında / Erkek
İskenderun
Hatay
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 12.02.2009 22:47

benim bildiğim abiler kardeşlerini elaleme rezil etmezler.bu durumda bence espiri yapıılmaz.ben dostlarımla varım.dostluk kardeşşliktende ötedir.ben hayatıımda sağlam dostlar edindim.her zaman ben onlarıın yanıındayıım.onlarda benim....

SaDe_Lay
  • Ekle
42 yaşında / Bayan
İlkadım
Samsun
Aktif Toplam Yazı : 267
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 14.02.2009 16:02

Kaşenlik köylerde dahi tamamen atalarda kalmış tarihi bir adettir..yok öle bişi..

sevemedim87
  • Ekle
30 yaşında / Erkek
İskenderun
Hatay
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 15.02.2009 20:15

yok öle bişey derken anlamadım.ben bu bilgileri kafamdan uydurmuyorum.araştırma yaparak bir çerkes sitesinden ekledim.bilginize

[1]
Arkadas.Com forum kuralları için tıklayın...           

KAPAT

Sınırsız Kullan