süper üye ol sınırsızca kullan

Arama
  • Gelişmiş Arama
  • Standart Arama

Hızlı Arama
  • Son 25 Bayan
  • Son 25 Erkek
  • Online Bayanlar
  • Online Erkekler
  • Bugün Doğan 25 Bayan
  • Bugün Doğan 25 Erkek
  • Arkadaş Listem
  • Engelleme Listem
  • Forum Ara
  • Takip Listem
  • Yeni Grup Aç
  • Gruplarımı Göster
  • Grup Kategorileri
  • Grup Ara
  • Yardım

Grupları Listele
  • Alfabetik Sırada
  • Açılış Tarihine Göre
  • Üye Sayısına Göre
  • Yazılan Mesaj Sayısına Göre
  • Profilimi Göster
  • Üyelik Bilgilerimi Değiştir
  • Özelliklerim
  • İstatistiklerim
  • Üyeliğimi Uzat

Profilimi Güncelle
  • Temel Bilgiler
  • Fotoğraf Ekle / Düzenle
  • Benim Durumum
  • Ne Arıyorum
  • Fiziksel Özelliklerim
  • Yaşam Tarzım
  • En Sevdiklerim
  • Kişilik Özelliklerim

Profil Ayarlarım
  • Ayarlarım

Artık Üye Fotoğraflarını
Oyluyoruz
Şu an sizin fotoğraflarınız
oylanıyor olabilir!
Üyelerimizden Gelenler
Arkadas.Com ' un pekiştirdiği dostluklar
LaVinYaDan-Nagmele® Grubu
Devamı için tıklayınız

F o r u m

Tüm Forumlar
   Yaşam
   Din ve İnanç
   Kısa Bir Yaşam Muhasebesi !

aydogdu_123 ^^^^tek kelimede anlat üstekini ^^^^ Forum başlığına yazı ekledi - (09:46:33)
aydogdu_123 Kelime Oyunu.. Forum başlığına yazı ekledi - (09:47:46)
aydogdu_123 %%%Mavilimizin Panosu%%% Forum başlığına yazı ekledi - (09:48:21)
___solcier35___ ♣♣♣ SON KELİMEDEN CÜMLE TÜRET ♣♣♣ Forum başlığına yazı ekledi - (18:14:56)

Bu yazıya sizde mesajınızı ekleyebilirsiniz
Gönderen Mesaj
eliff_
  • Ekle
42 yaşında / Bayan
Beykoz
İstanbul
Aktif Toplam Yazı : 10297
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 05.02.2009 15:50

Hayat hem çok uzundur hem de çok kısa, ne pişmanlıklara ve keşkelerle harcanacak kadar değersiz, nede böyle gelmiş böyle gider diyecek kadar basittir.

Gözlerimizi açtığımız ilk günden itibaren başlayan yolculuğumuz ne zaman ve nasıl sonuçlanacak bilmiyoruz. Ama genel olarak insanlığa baktığımızda evden işe işten eve gelip giderek madde duvarları arasında ruhunu ve bedenini sıkıştırmış ve beklide hiçbir zaman sahip olamayacakları huzuru, içerisinde Allah’tan gayri her şeyin olduğu bir dünyada arayarak koskoca bir ömrü heba ediyorlar. Kur’ an bizleri bu tür çelişkilerden uzaklaştırmak için 1400 yıldır şu gerçekleri haykırır durur;

‘’ BİZ huzurumuza çıkmayı arzu edip ummayanları kendi hallerine bırakırız; azgınlıkları içinde bocalar dururlar’’ ( Enam 44)

‘’SİZ dünyaya ait şeyleri istiyorsunuz; hâlbuki Allah öteki hayatı kazanmanızı istiyor.’’ (Enfal 67)

‘’Ahiretten vazgeçip iğreti dünya hayatına mı razı oldunuz? Oysa iğreti hayatın nimeti ahiret yanında pek azdır.’’(Tövbe 38) Yazık bilmiyorlar…

Biz insanız ilk önce yaradılış gayemizi anlamalıyız çünkü ‘’ Cinleri ve insanları ancak bana ibadet etsinler diye yarattım’’ (Zariyat-56) ilahi emrinin muhatabıyız. Kendimize inanmalıyız hakiki manada yaşamın sonsuz olduğunun idrakine varmalıyız.. Bu çok bilinmezli hayat yolculuğunda karşılaşacak olduğumuz her sıkıntı ya da mutluluk kavşağında nedenleri ve niçinleri yargılayarak ilerlediğimiz ve her tecelliyi hazmettiğimiz sürece hikmet kapıları ardına kadar açılacaktır.

Evet, yeri gelecek hayatımızdaki yaşadığımız an, bir savaş meydanını andıracak ve bu meydanda savaştığımız, yanlışlar haksızlıklar, uğruna savaştığımız ise iman ettiklerimiz ve değerlerimiz olacak. Ve ihtimaldir ki bu cephede bu büyük düşmanlara karşı yalnız başımıza göğüs gerip savaşacağız.. İşte o anlarda yüreğimizdeki şu sözlerle kendimizde kuvvet bulacağız ‘’Hayatım ben mücadele etiğim kadar değerlidir ve bu meydanda savaşmak, kaçmaktan daha da şereflidir.’’

Bazen de ardı arkası kesilmeyen fırtınaların tam ortasında tek başımıza kalacağız ve bilmemiz gerekir ki hedefsiz bir gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez. Musibet dalgaları bizleri alabora etmek için öyle bir uğraş verecektir ki bulunduğun gemi ehli- sünnet vel cemaat, takipçisi olduğumuz rota, rızayı ilahi, pusulamız ise Kuran ve Sünnet olduğu sürece ne o dalgalar nede iman korsanları bizlere zarar veremeyecektir.

Kısacası dostlar kainatın yaratıldığı günden bugüne yeryüzü ve gökyüzü hiç bu kadar hile ve desiseyi bir arada görmemiş, iyiyle kötü hiç bu kadar çelişmemişti. Bizler böyle bir zamanda iman etmiş, inançları ve değerleri uğruna beklide bir ömrü doğruları savunarak geçirecek olan bir nesiliz.. Yol uzun karşılaştığımız zorluklar karşısında asla şikayet etmemeliyiz, bilakis Allah’ a şükretmeliyiz çünkü, bizlerin eline teslimiyetimizi ve imanımızı ispatlamak fırsatını vermiştir.’’ Sizi mutlaka sınayacağız; ta ki içinizden gayret edenleri, sabır gösterenleri tanıyacağız…’’ (Tövbe 126) Ve bilmeliyiz ki bu zorluklar bizi ilahi muhabbete yaklaştıran birer vesile. Unutmayalım ki Hak’ kın huzurunda bizi biz yapan, hayatımıza mana veren, bu mücadelelerin kazandırdıkları veya kaybettirdiklerinin toplamı olacaktır.
Hayat sahnesinde üzerimize düşen görevleri en iyi şekilde yapabilmek ümidi ve duası ile…..

Risk_42
  • Ekle
85 yaşında / Erkek
Yurtdışı
Santa Vincent ve Grenadines
Aktif Toplam Yazı : 679
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 05.02.2009 16:14

pek de kısa sayılmaz :))

eliff_
  • Ekle
42 yaşında / Bayan
Beykoz
İstanbul
Aktif Toplam Yazı : 10297
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 06.02.2009 13:19

evet okuyamayacağın kadar uzun bir yazı

GUL_G_G_
  • Ekle
25 yaşında / Bayan
Yurtdışı
Avustralya
Aktif Toplam Yazı : 8075
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 06.02.2009 16:13

paylaştığın için sağol elif...

26mustafa
  • Ekle
37 yaşında / Erkek
Seyhan
Adana
Aktif Toplam Yazı : 2
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 09.02.2009 20:52

evet güzel yazmışsın dünyada bi insanın isteyebileceği çoğu şeye sahibim ama inan bazen insan boşluğa düşüyor sonsuz sanki hiç çıkmayacakmışsın gibi birde bakmışsın yıllar geçmiş artık hiçbirşey eskisi gibi değildir

[1]
Arkadas.Com forum kuralları için tıklayın...           

KAPAT

Sınırsız Kullan