Arama
  • Gelişmiş Arama
  • Standart Arama

Hızlı Arama
  • Son 25 Bayan
  • Son 25 Erkek
  • Online Bayanlar
  • Online Erkekler
  • Bugün Doğan 25 Bayan
  • Bugün Doğan 25 Erkek
  • Arkadaş Listem
  • Engelleme Listem
  • Forum Ara
  • Takip Listem
  • Yeni Grup Aç
  • Gruplarımı Göster
  • Grup Kategorileri
  • Grup Ara
  • Yardım

Grupları Listele
  • Alfabetik Sırada
  • Açılış Tarihine Göre
  • Üye Sayısına Göre
  • Yazılan Mesaj Sayısına Göre
  • Profilimi Göster
  • Üyelik Bilgilerimi Değiştir
  • Özelliklerim
  • İstatistiklerim
  • Üyeliğimi Uzat

Profilimi Güncelle
  • Temel Bilgiler
  • Fotoğraf Ekle / Düzenle
  • Benim Durumum
  • Ne Arıyorum
  • Fiziksel Özelliklerim
  • Yaşam Tarzım
  • En Sevdiklerim
  • Kişilik Özelliklerim

Profil Ayarlarım
  • Ayarlarım

Artık Üye Fotoğraflarını
Oyluyoruz
Şu an sizin fotoğraflarınız
oylanıyor olabilir!
Üyelerimizden Gelenler
Arkadas.Com ' un pekiştirdiği dostluklar
LaVinYaDan-Nagmele® Grubu
Devamı için tıklayınız

F o r u m

Tüm Forumlar
   Yaşam
   Tarih
   Rus Ortodoks Kilisesi, Rus Kapitalizmi ve Rusya`daki Toplumsal Çürüme

Bu yazıya sizde mesajınızı ekleyebilirsiniz
Gönderen Mesaj
Jakoben_Piyade
  • Ekle
30 yaşında / Erkek
Çankaya
Ankara
Aktif Toplam Yazı : 4354
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 04.02.2009 06:23

DÜNYA SOLA DÖNÜYOR - RUSYA ve ESKİ SOVYET CUMHURİYETLERİ yazıları

2 Şubat 1918`de Lenin başkanlığındaki Sovyet hükümeti kilise ve devleti birbirinden ayıran kararı alarak liberal hükümetin yapamadığı laik reformu yapmıştı. Ekim devrimi tıpkı sözde sosyalist SR partisinin yapamadığı toprak reformunu yaptığı gibi, sözde laik liberallerin tamamlayamadığı bu reformu da tamamlamıştı.

Şimdiki sözde laik Rusya`nın özde liberal devlet başkanı ve başbakanı ise yeni seçilmiş patrik Kirill`in “taç” giyme törenine katılıp önünde saygıyla eğildiler. Medvedev vicdan özgürlüğüne ve devletin dinsel kurumların faaliyetlerine karışmaması ilkesine saygılı olduğunu söyledi. Peki ya kilisenin devlet işlerine karışmasına ne demeli? Rus ortodoks kilisesinin yeni papazbaşı militan bir antikomünizmi ve kilisenin etkisinin genişlemesini temsil ediyor. Doğal olarak kilise her zaman olduğu gibi egemen sınıflara yani oligarklara hizmet edecek, medyanın yeterli olmadığı durumlarda halkın beynini uyuşturmaya devam edecek. Özellikle şu ekonomik kriz günlerinde liberal devletin kiliseye sarılmaya ihtiyacı olduğu kesin.

Patrik Kirill`in dediğine göre önceki patrik Aleksiy zamanında tüm ülkede kiliselerin sayısı iki kat artmış, Moskova`da ise 18 kat artmış (40`tan 725`e çıkmış). Aynı dönemde Rusya`da nüfus hızla azaldı, üretim düştü, halkın geliri azaldı, işsizlik arttı, hırsızlık, tecavüz gibi adi suçlar ve uyuşturucu kullanımı olağanüstü arttı. Ateist Sovyet devletinde genç bir kadın gece yarısı tek başına tenha sokaklarda korkmadan yürüyebiliyordu, papazların ve liberallerin şimdiki Rusya`sında ise hiçbir kadın buna cesaret edemez.

Züganov`dan kriz üzerine

RFKP başkanı Züganov ile her zaman hemfikir değilim, örneğin dine karşı aşırı uzlaşmacı yaklaşımını doğru bulmuyorum. Ancak kriz konusunda gayet doğru sözler etmiş. Züganov, Pravda ve Sovyetskaya Rossiya gazetelerinin muhabirlerine verdiği demeçte, 70li ve 80li yıllarda krize girmiş olan Batı ekonomilerinin, Gorbaçov ve Yakovlev gibi hainler sayesinde SSCB`nin çökertilmesi ile belli bir süre için kurtulduklarını söylüyor. Gerçekten de çok doğru. Gorbaçov haini kapitalizme tam da derin krize girmek üzereyken çok büyük bir hizmette bulundu. Hem dünya komünist hareketine ağır bir darbe vurdu hem de bunalımdaki Batı ekonomilerine dev bir pazarın kaynaklarını açtı. SSCB`nin yıllarca emek vererek biriktirdiği kaynaklar vahşice talan edildi, milyarlarca dolar Batılı bankalara aktı. Stratejik hammaddeler Batı`ya akmaya başladı, her sektörde fabrikalar kapandı, her şey ithal edilmeye başladı. Daha önce kapitalist tüketim mallarına büyük ölçüde kapalı olan dev bir pazarın kapıları ardına kadar açıldı. En basitinden bir örnek vermek gerekirse, Alman Mercedesleri, BMWleri birden bire çok zengin bir pazara kavuştular. Mercedes`in yeni modelleri daha Almanya`da piyasaya çıkmadan Rusya`da çıkmaya başladılar. Devlet işletmelerini talan eden yeni oligarklar bu arabalara binmeye başladılar.

Züganov bugünkü durumu değerlendirirken, Yeltsin`in ülkeye dayattığı ve Putin ve Medvedev`in sürdürdüğü modelin iflas ettiğini söylüyor. Uzun süre Rusya`ya yağan petrodolarlar şimdi kurumuş durumda. 600 milyar dolarlık döviz rezervinden geriye 400 milyar dolar kalmış. Rublenin düşüşünü önelmek için 80 milyar dolar harcanmış. Ancak bankalara giden bu para reel sektöre ulaşmamış. Rusya`da gıda maddelerinin yarısı, ilaçların üçte ikisi, sanayi ürünlerinin yüzde yetmişi ithal ediliyor.

Züganov`un da dediği gibi burada bir noktanın altını çizmek gerekiyor. Evet Rusya`nın geniş petrol ve doğal gaz kaynakları var, ancak bu kaynakları işlemenin maliyeti Batı`ya ve Güney`e göre çok daha yüksek. Örneğin bir varil petrol çıkarmanın maliyeti Irak`ta, Suudi Arabistan`da veya Venezüela`da 4 dolara kadar inebiliyor. Oysa Rusya`da aynı maliyet 70 dolara kadar çıkabiliyor. Dolayısıyla bu ülkeler petrolü 40 dolardan da satsalar kar ederken Rusya edemez. Ancak Sovyetlerden devralınan sağlam altyapı bu maliyetleri belli bir düzeyde tutuyor. Ancak Sovyet devletinin büyük yatırımlarla kurduğu işletmelere ciddi yatırım yapmadan kaymağını yiyen oligarklar yatırım yapma zamanı geldiğinde denizin bittiğini görecekler.

Nitekim şimdiye dek AB hayali, AB`den yardım kırıntıları ve Rus düşmanlığı ile beslenen küçük Baltık cumhuriyetlerinde deniz bitti. Halk işsiz ve öfkeli. Rusya`da da üretim azaldığı için halkın büyük çoğunluğu finans, ticaret ve hizmet sektörlerinde istihdam ediliyor. Şimdi ise buralarda örneğin bankalarda işten çıkarmalar başladı.

Züganov iktidarın reel sektörü ve tarımı değil oligarkları ve yandaşlarını kurtardığını söylüyor. Medvedev ile buluşmasında ona “İnsanları Moskova`dan gönderdiğiniz OMON`un sopasıyla dövdürüyorsunuz ancak bu OMON`u aynı anda her yere gönderemeyeceksiniz” dediğini söylüyor. Rusya`nın yeniden dünya kapitalist zincirindeki zayıf halka haline geldiğini söylüyor.

CANDAN BADEM

M_E_T_E_H_A_N
  • Ekle
53 yaşında / Erkek
Yurtdışı
Avusturya
Aktif Toplam Yazı : 101
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 04.02.2009 09:14

Hayel görüyorsunuz bütün avrupata sagci partilerde oy patlamasi var sol oylari günden güne düsüyor Milliyetcilik gittikce yükseliyor siz hangi dünyadan bahsediyorsunuz

_MRBLACK_
  • Ekle
42 yaşında / Erkek
Konyaaltı
Antalya
Aktif Toplam Yazı : 182
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 04.02.2009 12:20

ahiretten bahsediyorlar diyecemde ahirretede inanmıyor bu komunistler:)))

Jakoben_Piyade
  • Ekle
30 yaşında / Erkek
Çankaya
Ankara
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 04.02.2009 13:11

Sağ partilerin güçlenmesi demek, kapitalizmin sağlık ve sıhhati demek, neden bu kadar seviniyorsunuz, kapitalist düzenden yana mısınız, kapitalist misiniz?

Avrupa`da sağın yükselişinden memnuniyet duyan bir Türkiyeli ruh hastasıdır.

Son yıllarda Avrupa`da yükselen sağın etkisiyle, yabancı düşmanlığı da yükselmiş, Türkler`e ve diğer yabancı unsurlara yönelik ırkçı saldırılar artmıştır.

Sağcı politikalar dünyayı felakete götürüyor.

M_E_T_E_H_A_N
  • Ekle
53 yaşında / Erkek
Yurtdışı
Avusturya
Aktif Toplam Yazı : 101
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 04.02.2009 13:28

sag partilerin güclenmesine sevinmiyorum sadece olan gercekleri yaziyorum bak avrupada kominist partisinin oldugunu artik bilen bile yok solda gittikce kücülüyor güclenen milliyetci partiler avrupada sola dönüs yok bunlari nerden uyduruyorsunuz bilmiyorum bak avusturyadaki irkci partiler son secimlerde oyunu ikiye katladilar oy kayip eden sol parit oldu burda

Jakoben_Piyade
  • Ekle
30 yaşında / Erkek
Çankaya
Ankara
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 04.02.2009 13:47

`Dünya Sola Dönüyor` Candan Badem`in yazı dizisinin ismidir, dünyanın soldan yana dönmesini isteyen bir arzuyu belirtiyor, yoksa `savulun sol geliyor` diye gerçekçilikten uzak bir mantıkla dünyadaki ve Türkiye`deki gelişmeler ele alınmıyor.

Sadece başlığa bakmışsın, yazıyı okumamışsın, yazıda başka bir şeyden bahsediyor, Rusya Ortodoks kilisesinin Rus kapitalizmiyle olan organik bağından, Rusya`da kapitalizmin yerleşmesiyle ortaya çıkan toplumsal çürümeden, SSCB`nin yıkılışının batı kapitalizmine sunduğu avantajlardan ve batı kapitalizmi ile Rus kapitalizminin bugünki çıkmazlarından bahsediyor.

[1]
Arkadas.Com forum kuralları için tıklayın...           

KAPAT

Sınırsız Kullan