süper üye ol sınırsızca kullan

Arama
  • Gelişmiş Arama
  • Standart Arama

Hızlı Arama
  • Son 25 Bayan
  • Son 25 Erkek
  • Online Bayanlar
  • Online Erkekler
  • Bugün Doğan 25 Bayan
  • Bugün Doğan 25 Erkek
  • Arkadaş Listem
  • Engelleme Listem
  • Forum Ara
  • Takip Listem
  • Yeni Grup Aç
  • Gruplarımı Göster
  • Grup Kategorileri
  • Grup Ara
  • Yardım

Grupları Listele
  • Alfabetik Sırada
  • Açılış Tarihine Göre
  • Üye Sayısına Göre
  • Yazılan Mesaj Sayısına Göre
  • Profilimi Göster
  • Üyelik Bilgilerimi Değiştir
  • Özelliklerim
  • İstatistiklerim
  • Üyeliğimi Uzat

Profilimi Güncelle
  • Temel Bilgiler
  • Fotoğraf Ekle / Düzenle
  • Benim Durumum
  • Ne Arıyorum
  • Fiziksel Özelliklerim
  • Yaşam Tarzım
  • En Sevdiklerim
  • Kişilik Özelliklerim

Profil Ayarlarım
  • Ayarlarım

Artık Üye Fotoğraflarını
Oyluyoruz
Şu an sizin fotoğraflarınız
oylanıyor olabilir!
Üyelerimizden Gelenler
Arkadas.Com ' un pekiştirdiği dostluklar
LaVinYaDan-Nagmele® Grubu
Devamı için tıklayınız

F o r u m

Tüm Forumlar
   Genel
   Gündem
   Başbakan Neden Böyle Davrandı, Ortadoğu ve Dünyayı Nasıl Bir Türkiye Bekliyor?

DMR36 Selman ve Feraye kıstırma.. Forum başlığına yazı ekledi - (05:33:43)
_FERAYE_ ^^FERAYE_CE^^ Forum başlığına yazı ekledi - (11:10:43)
_FERAYE_ İNLEYEN NAĞMELER... Forum başlığına yazı ekledi - (11:26:41)
_FERAYE_ Selman ve Feraye kıstırma.. Forum başlığına yazı ekledi - (11:34:11)
_FERAYE_ kafam iyi Forum başlığına yazı ekledi - (11:48:36)
_FERAYE_ kafam iyi Forum başlığına yazı ekledi - (11:53:10)
_FERAYE_ İNLEYEN NAĞMELER... Forum başlığına yazı ekledi - (12:05:29)

Bu yazıya sizde mesajınızı ekleyebilirsiniz
Gönderen Mesaj
Jakoben_Piyade
  • Ekle
30 yaşında / Erkek
Çankaya
Ankara
Aktif Toplam Yazı : 4354
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 30.01.2009 15:13

Başbakan Erdoğan`ın Davos`ta Peres ile birlikte katıldığı paneli terk etmesi, hem Türkiye siyaseti için hem de bölgedeki gelişmeler için oldukça önemli bir gelişme.

Sıcağı sıcağına bu gelişme için ne söylenebilir?

Erdoğan bunu neden yaptı?

Üç olasılık öne çıkıyor.

Erdoğan, bir kez daha kontrolünü yitirmiş, sürekli sözünü kesen, bir ara omzuna vuran moderatöre sinirlenmiş ve "insani" bir tepki vermiştir. Ne demiş Fatih Altaylı? "Ben de olsam öyle yapardım ama işte bu nedenle başbakan filan olmuyorum!" İlk olasılık bu...

İkinci olasılık, Erdoğan`ın uluslararası alanda bazı gelişmeleri yanlış okuyup, hem iç hem de dış politikada elini güçlendirmek için "serbest" davranmaya başlamasıdır. Aynı gün IMF görüşmesinde de Davos`ta da aynı Erdoğan vardır. Tavır alan, reddeden...

Üçüncüsü, düpedüz büyük bir projenin yürürlüğe konma olasılığıdır. Türkiye`yi Ortadoğu`ya yerleştirecek, Ortadoğu halkları nezdinde itibarlı kılacak ne varsa yapılacak ve buna ABD, hatta İsrail göz yumacak...

İlki geçerliyse, bu kısa süre içinde bir dengeye kavuşturulur. Tayyip Erdoğan`ın arızalı yapısını "Batılı dostları" iyi biliyor. Buradan üçüncü olasılıkta işaret ettiğim "büyük proje"ye kan taşıyacak bir plana hemen geçiverirler.

İkinci olasılık geçerliyse, Erdoğan`dan kurtulmak için dün düğmeye basılmıştır. Başbakan`ın zayıflatılması, Abdullah Gül`ün elinin güçlendirilmesi, Fethullahçıların bu amaç için kullanılması gibi senaryolardan zaten söz ediliyordu. Ortada iyi yazılmış bir senaryo bulunmuyorsa ve Erdoğan`ın sinirlerine yenik düştüğü gibi hafifletici bir algı da yoksa, ne ABD, ne İsrail bu olayı unutabilir. Dediğim gibi, AKP içi dengeleri değiştirmeye kalkabilir, hatta Gazze krizi başladığından bu yana utanç verici bir politika izleyen CHP`nin ve yeniden ABD`nin has evladı olmak için fırsat kollayan TSK`nın yelkenine rüzgar üfleyebilirler.

Ama bana göre en güçlü olasılık, üçüncüsüdür. AKP`nin her yaptığına kulp taktığımızdan değil. Hiç tereddüt etmeden söyleyeyim, tek başına dünkü olay için "iyi yaptı" diye düşündüm. Ancak üç saniye sonra "neden yaptı" sorusuna yanıt aramaya başladım.

Erdoğan`ın kendisi farkında olmayabilir. Ancak danışmanları, özellikle Davutoğlu "IMF`ye biraz daha diklen, geri basacaklar" demiş, Davos`ta punduna getirip hır çıkarmasının hem iç hem dış politikada çok yararlı olacağını söylemiş olabilir.

Ahmet Davutoğlu, bu türden işler için görevlendirilmiş birisidir. İnce işler için... Dünkü gergin paneli yöneten moderatör Washington Post yazarı David Ignatius ile çok yakınlarda, Aralık ayında söyleşen, aslında hem Başbakan`a hem ABD`lilere danışmanlık yapan Davutoğlu`nun Tayyip`e "merak etme sen" demiş olması kuvvetle muhtemeldir.

Peki neden?

Neden böyle bir oyun sahnelenmekte?

Çünkü ABD Ortadoğu`da İsrail`le yetinerek yoluna devam edemiyor. Arap dünyasında işbirlikçi hükümetlerin hepsinin başı belada. ABD ve İsrail`le arası iyi olan etkisini yitiriyor, İran`a ve ABD karşıtı hareketlere alan açılıyor. Bu koşullarda yeni bir aktör daha devreye girecekse, en güçlü aday Türkiye`dir. Ama Türkiye çok eskiden beri ve yakınlarda İsrail`le stratejik anlaşma imzaladıktan sonra Arap dünyasında kuşkuyla yaklaşılan bir ülke.

Çaresizleştirilen bir coğrafyada kahramanlara gereksinim var. Daha doğrusu kahramanlıklara... Küçük jestler, gerçeklerin üzerini örtüveriyor, çabuk unutturuyor. Türkiye, esası hiç bozmadan Ortadoğu`nun prtestijli ülkesi haline geliverdi!

Erdoğan Davos`ta artistlik yaparken insansız hava aracı Heronlar Türkiye`ye doğru yola çıkmak üzereydi. Bütün anlaşmalar, stratejik ve de ticari, tıkır tıkır yürürlükte!

Türkiye, Kuzey Irak`ın hain aşiret reisleriyle işi bağlamış durumda, ABD Irak politikasında Türkiye`yi istediği noktaya getirdi. Ama Büyük Ortadoğu Projesi`nin başka unsurları da var... Bu nedenle Türkiye`ye alan açmak gerekiyor. İsrail de bunu istiyor.

Her tür barbarlığı yapabileceğini ve yapmaya hakkı olduğunu gösteren ve bu hakkı hep elinde tutmaya çalışacak olan İsrail`in yeni açılımlarla ABD`yi Ortadoğu`da yalnızlıktan kurtaracağının açık ipuçları görülüyor. İsrail iç politikasında önemli gelişmeler yaşanıyor, dengeler değişiyor. Bütün bunlara Barack Obama`yı ekleyin ve onu ABD halkının seçtiği masalını unutun!

Ortada iyi düşünülmüş bir tasarım var ve benim görüşüm, bu tasarımda Erdoğan kullanılıyor! Kullanılmıyor, kendi de her şeyiyle rol yapıyorsa, ki bu da bu adamların ideolojisine pek uygundur, bir şey değişmiyor.

Türkiye`nin ve bölgenin başına büyük çorap örülüyor.

"Yeni Osmanlıcılık" diyorduk, "bu ne" diye soruluyordu. Şimdi herkesin dilinde, en resmi ağızlar "Osmanlı paşalarına özenmiyoruz" gibi laflar ediyorlar ki, bu laflar alıştırmak içindir.

Dün Davos`ta tanık olduğumuz şov, Büyük Ortadoğu Projesi`ne Yeni Osmanlı`nın girişi için düzenlenmiştir. Teori bunu gösteriyor.

Yok, ortada Erdoğan`ın hesapsızlığı varsa, ABD desteğiyle hükümet olup, vıcık vıcık bir gericilikle, çılgınlığa dönüşmüş bir piyasacı kültürle ABD`ye kafa tutmanın bedelini kısa sürede ödetirler, hiç kuşkunuz olmasın. Erdoğan attan düşer, olan yine Türkiye`ye olur.

Ama dedim ya... Her zamanki gibi teoriye başvurmakta yarar var. Bütün gelişmeler, Türkiye`nin Ortadoğu halklarına bir kazık olarak pazarlanmak istendiğini gösteriyor.

KEMAL OKUYAN

Jakoben_Piyade
  • Ekle
30 yaşında / Erkek
Çankaya
Ankara
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 30.01.2009 15:19

Türkiye ve dünya siyasetini takip eden tüm arkadaşlar bu yazıyı okumalı, tespitleri hoşlarına gider veya gitmez ama `Tayyip Erdoğan`ın ve AKP hükümetinin batılı emperyalistlere karşı tek başına dik durduğu` masalından daha gerçekçidir.

Negrano
  • Ekle
34 yaşında / Erkek
Bandırma
Balıkesir
Aktif Toplam Yazı : 513
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 30.01.2009 15:25

Burakcıgım burada çapanoğlu oldugu dogrudur. Ve bu artislik bir masturbasyondan ibarettir. Ancak yine de güzeldi be abicim. Akıl ve mantık kuralllarını 5 dakika askıya aldıgımızda , duygularımızı okşayan güzel bir hadiseydi.

Şimdi burada yapılması gereken , Başbakanı "aslansın" , "kaplansın" , " halk arkanda" , " 3. abdülhamitsin" , "osmanlı uyanıyor" tarzında açıklamlarla gazlamaktır. Bakarsın salt üfürükçülükten vazgeçip işi icraate de götürür.

O yüzden ben başlıyorum..

Açılın uleeeeen alem başbakan görsün
Geliyor geliyor davos fatihi 3. abdülhamit geliyor
Hey heeeeyt osmanlı uyanıyor
Ya Allah

cuppeli
  • Ekle
55 yaşında / Erkek
Dikili
İzmir
Aktif Toplam Yazı : 30
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 30.01.2009 15:28

bütün bunlar islam aleminde türkiyenin elini güçlendirmek için olabilir..bölgede lider konumuna getirme..ABD ve israilin yanında güçlü bir türkiye.

_JusTClaw_
  • Ekle
34 yaşında / Erkek
Yurtdışı
Gabon
Aktif Toplam Yazı : 2519
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 30.01.2009 15:30

:))

Jakoben_Piyade
  • Ekle
30 yaşında / Erkek
Çankaya
Ankara
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 30.01.2009 15:36

Başbakan böyle bir gaza gelirse, AKP hükümeti için sonun başlangıcı olur, makalede de bunun nedenleri belirtilmiş zaten.

Gerici, işbirlikçi, piyasacı bir yönetim, ABD`nin Ortadoğu senaryolarına `ben yokum` diyemez, ben de başbakanın dünkü tavrını `ey ABD, Ortadoğu`da senaryoların bensiz başarıya ulaşamaz, benim Arap halkları üzerinde büyük bir prestijim var, gördün mü bir harekette hepsini sokaklara döktüm, beni kullanarak senaryolarını daha sancısız hayata geçirebilirsin, o zaman bana hakettiğim değeri ver, benim arkamda daha güçlü dur` olarak yorumladım.

Başbakan ve AKP hükümeti Türkiye Cumhuriyeti tarihin görmüş olduğu `en yetenekli gerici, işbirlikçi, piyasacı` partisidir, daha önce de defalarca söyledik, batı emperyalizmi Türkiye`den siyasi sınırlarını da aşan bir hizmet istiyor, başbakan ve AKP hükümeti de `yapabilirim` diyor, bu süreçten sadece Türkiye halkı değil, Ortadoğu halkları da kazıklanarak çıkacaktır.

Akıl ve mantık çerçevesinden bir saniye bile uzaklaşmamak lazım bence:))

comtr61
  • Ekle
54 yaşında / Erkek
Çankaya
Ankara
Aktif Toplam Yazı : 6
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 30.01.2009 15:42

Arkadaşlar dünki olaylar tamamıyla anlık tepkidir.Peres hamas konusunda bağırarak konuştu Başbakanımızda bana bağıramazsınız dedi diğer taraftan oturum yöneticisinede bana konuşmak için süre vermediniz diye oturumu terketti,basın toplantısındada oturumu yöneten adama veryansın etti.Göreceksiniz ticaret hacmimiz böyle devam ettiği müddetce bizim dışişlerimiz TC. Erdoğandan ibaret değil İsrailde aynı açıklamalarda bulunacaktır.Al külah ver takke

Jakoben_Piyade
  • Ekle
30 yaşında / Erkek
Çankaya
Ankara
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 30.01.2009 17:47

Türkiye Cumhuriyeti, Damat Feritlerin, Vahdettinlerin `işbirlikçi Osmanlı`sına doğru adım adım ilerliyor.

Batılı emperyalistler Türkiye Cumhuriyeti`nden siyasi sınırlarını da aşan bir hizmet beklediğinden, Osmanlıcılık`ı hortlattı, `yeni Osmanlıcılık`, `işbirlikçi Osmanlıcılık` Türkiye Cumhuriyeti`nin dış politikada sahip olduğu temel karakter haline gelmiştir.

Heyhat, gariban Türkiye ve Ortadoğu halkları da bu tuzağa düşürülmeye çalışılıyor, temennimiz Türkiye ve Ortadoğu halklarının perde arkasında döndürülen dolapları fark ederek sahte kahramanların, 21.yüzyılın Damat Feritlerinin, Vahdettinlerinin peşine takılmamasıdır.

Aksi takdirde Ortadoğu`da kazanan yine emperyalizm ve işbirlikçileri olacaktır.

Visamlord
  • Ekle
39 yaşında / Erkek
Yurtdışı
Seyşeller
Aktif Toplam Yazı : 169
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 30.01.2009 18:10

şayet bu işin içinde bir oyun varsa ki bence de var,zaten herkesin istediğini elde ettiği gibi bir hakikat söz konusu.
hükümet bu çıkış ile yerel seçimleri ve hatta önümüzdeki başbakanlık seçimini garanti altına almış oldu.
paralelinde israil ile yapılan ortaklıkları da tabi.
hala lafla peynir gemisi yürürken bu ortaklığın bitirilmeye çalışıldığı masalını anlatmasın bana kimse.
ayrıca yüzde elliye yakın kesim daha da artarak kendilerini desteklemeye devam edeceklerdir.
ülkemizdeki anti-semitizm hakimiyetinin nabzına göre verilen bir şerbet kıvamındadır bu çıkış.
tribünlere oynamanın siyasi tarzıdır.
yani o çoğunluk bu oyuna çoktan geldi bile.
hem de kolay kolay uyanamayacak biçimde.
o yüzden de kazanan yine emperyalizm ve işbirlikçileri oldu denebilir şimdiden.
tabi senin çözümün ne o zaman diyen olabilir.
beni de karamsarlığa iten hakikat bu zaten.
ortada çözüm diyebileceğim bir seçenek yok.
kandıran memnun,kandırılan memnun.
memnunsuzlar ne dese ne yapsa nafile.

[1]
Arkadas.Com forum kuralları için tıklayın...           

KAPAT

Sınırsız Kullan