süper üye ol sınırsızca kullan

Arama
  • Gelişmiş Arama
  • Standart Arama

Hızlı Arama
  • Son 25 Bayan
  • Son 25 Erkek
  • Online Bayanlar
  • Online Erkekler
  • Bugün Doğan 25 Bayan
  • Bugün Doğan 25 Erkek
  • Arkadaş Listem
  • Engelleme Listem
  • Forum Ara
  • Takip Listem
  • Yeni Grup Aç
  • Gruplarımı Göster
  • Grup Kategorileri
  • Grup Ara
  • Yardım

Grupları Listele
  • Alfabetik Sırada
  • Açılış Tarihine Göre
  • Üye Sayısına Göre
  • Yazılan Mesaj Sayısına Göre
  • Profilimi Göster
  • Üyelik Bilgilerimi Değiştir
  • Özelliklerim
  • İstatistiklerim
  • Üyeliğimi Uzat

Profilimi Güncelle
  • Temel Bilgiler
  • Fotoğraf Ekle / Düzenle
  • Benim Durumum
  • Ne Arıyorum
  • Fiziksel Özelliklerim
  • Yaşam Tarzım
  • En Sevdiklerim
  • Kişilik Özelliklerim

Profil Ayarlarım
  • Ayarlarım

Artık Üye Fotoğraflarını
Oyluyoruz
Şu an sizin fotoğraflarınız
oylanıyor olabilir!
Üyelerimizden Gelenler
Arkadas.Com ' un pekiştirdiği dostluklar
LaVinYaDan-Nagmele® Grubu
Devamı için tıklayınız

F o r u m

Tüm Forumlar
   Genel
   Gündem
   Almanya’nın ‘uyumsuz Türkleri’ mi?

Bu yazıya sizde mesajınızı ekleyebilirsiniz
Gönderen Mesaj
denizdim
  • Ekle
43 yaşında / Erkek
Yurtdışı
Avusturya
Aktif Toplam Yazı : 152
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 29.01.2009 22:19

Belki biraz abartılı gelebilir, ama şu günlerde Almanya’da yaşayan 2.8 milyon Türkiye kökenli göçmen “uyumsuz topluluk” olarak ilan edilmiş.
Gazeteler, televizyonlar, ajanslar ve internet sitelerinde, Berlin Nüfus ve Gelişim Enstitüsü’nün yaptığı “araştırma”nın sonuçları işleniyor. “Entegrasyonda en geri kalan grup Türkler” (Bild), “Türkler uyum göstermeye yanaşmıyor” (Die Zeit), “En az Türkler uyum gösterdi” (Süddeutsche Zeitung) gibi başlıklardan geçilmiyor. Enstitünün araştırmasını ilk olarak haberleştiren Der Spiegel dergisi ise “Her zaman için yabancı” başlığını kullandı.
Salı gecesi itibariyle, bu konuda internet üzerinden görülebilen en az 500 değişik haber ve yorum yayınlandı.
Yazılıp söylenenlerin toplamı üzerinden bakan sıradan bir Alman emekçisinin bilincinde, 48 yıl önce Almanya’ya göç eden ve nesiller veren Türkiye kökenlilerin halen Almanca bilmediği, yaşadığı ülkeye uyum göstermediği egemen kılınmak isteniyor. Gerçek anlamda Almanya’ya uyum sağlamış; dilini, kültürünü, geleneklerini, siyasetini bilenlerden ise “azınlık” olarak söz ediliyor.
Hiç şüphe yok ki bu gerçek değildir ve Türkiye kökenlilerin önemli bir bölümü, artık Almanya’yı kendisine “memleket” edinmiş.
Ama bu, “uyum sorunları”nın olmadığı anlamına gelmiyor. Türkiye kökenli göçmenlerin içinde yaşadıkları ülkenin bir parçası olma, kendisini ait hissetme duygusunun önünde pek çok engel bulunuyor. Bunların bir bölümü Almanya’nın “yabancılar”, diğer bölümü Türkiye’nin “gurbetçi” politikalarından kaynaklanıyor.
Şimdi ise bir kez daha uyum süreci, “araştırma şirketleri”, “enstitüler”, “vakıflar” ve partiler üzerinden önyargılar körüklenerek geriletilmek isteniyor.
Berlin Nüfus ve Gelişim Enstitüsü tarafından açıklanan rakamlar, Almanya’da yaşayan hiç kimseye yabancı değil. Özetle diyorlar ki; Türkiye kökenlilerin yüzde 30’unun okul bitirme diploması yok. Sadece yüzde 14’ü lise bitirme sınavını başarmış. Bu oran Almanlarda iki kat fazla. Diğer göçmen grubundan olanların lise bitirme sınavı oranı da Türkiye kökenlilerden yüksek.
Yine Türkiye kökenli göçmenler arasında işsizlik, hem Almanlardan hem de diğer göçmen gruplarından çok daha fazla. Keza, Türkiye kökenliler arasında ev kadını sayısı fazla...
Almanya’da göçmenlerin eğitim ve sosyal alanda, çoğunluk toplumundan daha fazla şansız olduğu, buna da yıllardan beri izlenen ayrımcı “yabancılar” politikasının kaynaklık ettiği bilinmez değildir.
Daha bundan bir yıl önce hükümet tarafından açıklanan “Yabancıların Durumu” başlıklı raporda da, benzer veriler ortaya konulmuştu. Buna göre göçmen gençlerin yüzde 18’inin eğitimini yarıda bıraktığı, yüzde 40’ının lise bitirme diplomasının olmadığı, göçmenler arasında işsizlik ve yoksulluğun Almanlara göre iki kat daha fazla olduğu belirtilmişti. Aynı araştırmada, Türkiye kökenlilerin ancak kişi başına düşen gelirin yüzde 79’unu alabildikleri de saptanmıştı.
Yani, “yeni” diye piyasaya sürülen rakamlar eski. Dahası var; o da sosyal sorunlara dair durum aradan geçen üç yıl içinde daha da ağırlaşmış, işsizlik ve yoksulluk artmıştır.
Bütün bunlar Türkiye kökenli göçmenlerin ekonomik olarak Almanya’da refah içinde yaşamadığını ve halen “en altta” yer aldığını gösteriyor.
Bugün entegrasyon tartışması yürütenler, işsizliğin, yoksulluğun, eğitimsizliğin, sistemin yarattığı sosyal sorunlar olduğu gerçeğini bir tarafa bırakarak “uyumsuzluk” belgesi diye gösteriyorlar.
İşi olan, hele hele zengin olup işyeri kuran göçmenler ise “en iyi uyum” örneği olarak ilan ediliyor. Bu, uyumda “sınıfsal ayrım”dan başka bir şey değildir.
Eğer zenginlik ya da fakirlik, uyum gösterme ya da göstermemenin kanıtı olsaydı, o zaman bugün işsiz ve yoksul “gerçek Alman”ların durumuna ne diyeceğiz? İşsizliğin yüzde 20’lere dayandığı Doğu Almanya’daki Almanların durumunu nasıl açıklayacağız?..
Onlar da mı bu ülkenin “yabancıları” ya da uyumsuzları?..
Türkiye kökenli göçmenler üzerinden yürütülen tartışma asıl olarak, göçmenleri kendi aralarında bölmeyi, en önemlisi de biraz soyut olan “uyumsuz göçmenleri” somutlaştırmayı hedefliyor.
Türkiye kökenlilerin yaşadıkları ülkenin parçası olmasını engellemeye, bu yönde atılan adımları yavaşlatmaya yönelik bu politikalara inat, sosyal adaletsizliğin ortadan kaldırılması, eğitimde gerçek anlamda fırsat eşitliğinin sağlanması, Alman vatandaşlığı başta olmak üzere uyumun önündeki bütün engellerin kaldırılması için mücadele, bugün her zamankinden çok önem kazanmıştır!

Mnemosyne
  • Ekle
30 yaşında / Bayan
Yurtdışı
Kolombiya
Aktif Toplam Yazı : 100
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 29.01.2009 22:32

egri oturup dogru konusalim;

uyum muyum göstermiyoruz!

40 yil önce gelen iscilerimizden artik uyum bekleyen de yok, gencler uyum gösteremiyor.
bu ne kadar aci bir gercek.

peki bu gencleri yetistirenler kimler?
40 yil önce buraya gelen iscilerin cocuklari..

yani anlayacaginiz bizim bu "uyumsuzlugumuz" genetik bir miras gibi.

uyum gösterip kendine ceki düzen verebilen türk sayisi yurt disinda MAALESEF ki cok az.

bunu bir oturup hazmedelim, üstüne de ilik bir ayran icelim.
sonra devleti seytan taslar gibi taslamaya devam edersiniz.

Derebeyoglu
  • Ekle
65 yaşında / Erkek
Sarıyer
İstanbul
Aktif Toplam Yazı : 547
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 29.01.2009 22:56

Almanya nın Türk düşmanı ve ırkcı CDU-CSU Hükümeti,açıkca pkk terör örgütüne destek verip,yardım ve yataklık yapmaktadır.Almanya şuanda gurbetci Türklere kapitilasyon ve asimilasyon uygulamaktadır.Uluslararası antlaşmaları hiçe saymaktadır.İnsan hakarı ihlali yapmaktadır.

Bu durumun tek sorumlusu T.C.DIŞ İŞLERİ BAKANLIĞI dır.Bu bakanlık hakkında C.Savcılıklarının yasal işlemler başlatıp derhal tutuklama kararları çıkarılıp,görevden uzaklaştırmalıdır.Konu TBMM de ve bakanlar kurulunda görüşülmelidir.Yargıtay C.Başsavcıığı derhal bu olaya el atmalıdır ve suç dosyasını Anayasa mahkemesine göndermeli ve bu bakanlık dokunulmazlığını kaldırmalıdır.

Mnemosyne
  • Ekle
30 yaşında / Bayan
Yurtdışı
Kolombiya
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 29.01.2009 23:01

tabii tabii biz sütten cikmis ak kasiklariz.. bütün suc devletin!

taslayin seytanlari!

siz buna layiksiniz zaten.

Derebeyoglu
  • Ekle
65 yaşında / Erkek
Sarıyer
İstanbul
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 29.01.2009 23:14

sen kimsin diplomatmı ? konsolos veya büyükelçimi ? Almanyadaki gurbetcimizi dış işleri bakanlığı sahipsiz ve çaresiz bırakıp,birde Almanya taraftarı olup vatandaşa karşı vatanaihanet yapmaktadır.Almanyadaki gurbetcinin %100 ü Dış işleri bakanlığından şikayetcidir,buyurunuz referandum yapılsın.

Mnemosyne
  • Ekle
30 yaşında / Bayan
Yurtdışı
Kolombiya
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 29.01.2009 23:17

acikcasi babam istemisti diplomat olmami :)

fakat benim ilgimi ceken bir meslek olmadigi icin babamin bu teklifini reddettim.
bence erkeklere yakisiyor bu tür meslekler.
tabii ki kadinlara da cok güzel yakisiyor bu mesleklerimiz ama bir erkek de sanki daha bir seksi duruyor :)

Derebeyoglu
  • Ekle
65 yaşında / Erkek
Sarıyer
İstanbul
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 29.01.2009 23:25

aklıma kulakları çınlasın ŞENER ŞEN geldi.abi sen ne karışıyorsun iç işleri bakanı arkadaşım,alo der dışarı çıkarım diyiyordu :)))

Mnemosyne
  • Ekle
30 yaşında / Bayan
Yurtdışı
Kolombiya
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 29.01.2009 23:32

:)

derebeyoglu, simdi ailelerin hic mi sucu yok?
hep mi devlet suclu yani?

Derebeyoglu
  • Ekle
65 yaşında / Erkek
Sarıyer
İstanbul
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 29.01.2009 23:46

benim ilgi alanlarımdan biri dış politika ve uluslararası hukuktur.Her gün Almanyanın politikasınıda yakından takip ederim ve uluslararası hukuk mağdurlarına hukuki bilgiler veririm.Çoğu görevli diplomatıda tanır ve zararlılarınıda fişleyip,ilgili mercilere bildiririm.

Elimde çuval çuval Almanlarında suç dosyaları vardır.Her şey zamanı geldiğinde sorulur.Tabi şimdi değil.

Negrano
  • Ekle
34 yaşında / Erkek
Bandırma
Balıkesir
Aktif Toplam Yazı : 513
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 29.01.2009 23:47

Hımmm.. 2. Kılıçdaroğlu

Mnemosyne
  • Ekle
30 yaşında / Bayan
Yurtdışı
Kolombiya
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 29.01.2009 23:53

derebeyoglu, iyi ve güzel bir sekilde reklaminizi yapmissiniz. aferin..

ama bunun konumuzla, türklerin uyumsuzluguyla ne alakasi var?

sizin ilgi alanim dediginiz sey, benim hayatimin tam ortasinda..
sizden daha az bildigimi hic sanmiyorum.

Derebeyoglu
  • Ekle
65 yaşında / Erkek
Sarıyer
İstanbul
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 30.01.2009 00:04

o halde madem konulara vakıfsınız; Almanyadaki problem Türk-Alman halkı arasında değildir.Problemin kökü merkezi yönetimde değil,problem eyalet yönetimlerinin ırkcı ve siyasi oy konjüktürüdür.Sanki Almanyadaki işsizliğin sebebi Türklermiş gibi Türk nüfusuna endexli işsizlik sayısı veriyorlar.

Sizin dediklerinizin şu yönüne katılırım adam hayatında şehir medeniyet görmeden Almanyaya gitmiş ve ilkel bir şekilde,şalvarla,sarıkla,cüppeyle,vs. halen Almanyada yaşıyor.Kızdığım şey ise pkk lılarda Almanyada T.C.Pasaportu taşıyor,kötü şeyler yaptığında T.C.Vatandaşı oluyor iyi şey yapınca pkk lı oluyor.

Almanya sap ile samanı kasıtlı olarak birbiri ile karıştırıyor.

Mnemosyne
  • Ekle
30 yaşında / Bayan
Yurtdışı
Kolombiya
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 30.01.2009 00:09

bakin ben de sizin ne demek istediginizi anliyorum.
ama biz farkli seyler tartisiyoruz sanirim..

ben "uyumsuz türkler"den bahsediyorum siz pkkyi da katiyorsunuz isin icine..
lütfen bunlari ayiralim öncelikle.

su an icin konumuz uyumsuz türkler. pkk degil.

hükümetin yaptigi hatalari da yok sayamam ama siz de kabul edersiniz ki almanya`nin basinda hep csu/cdu yoktu.
türklere ve genel olarak yabancilara daha sicak yaklasan spd dönemine baktiginizda daha olumlu noktalar gözlemleyebiliyor musunuz "UYUM" konusunda?

ben gözlemleyemiyorum..

size binlerce örnek verebilirim neden gözlemeyemedigime dair.
ama madem siz de bilgilisiniz bu konuda, ne demek istedigimi zaten anlayacaksinizdir.

Derebeyoglu
  • Ekle
65 yaşında / Erkek
Sarıyer
İstanbul
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 30.01.2009 00:26

pekiyi sizce Almanyanın uyumsuz Türkler dediği kişiler kim ? İstanbul,izmir vs.büyük şehirlerde yetişip büyümüş oturmasını,kalkmasını bilen eli ayağı,tipi düzgün Türklermi uyumsuz ?

Adam 20 yıl geçmiş Almanca bilmiyor.Köyünde gördüğü kaba haraketleri Almanların önünde yapıyor.Kurunun yanında bu yüzden maalesef yaşta yanıyor.Uyumun anahtarı önce dildir.Uyumsuzluğu yapanlar köylerden evlilik yolu ile getirilen,okur yazarlığı dahi olmayan kişilerdir.

Almanyada doğmuş çocukların hiç biri uyumsuz değildir.Büyükşehrden gelen ithal damat ve gelin uyumsuz değildir.Fakat CDU-CSU kasten yukarıda belirtiğim uyumsuzları örnek gösterip ,uyumluları uyumsuz gibi AB kamuoyuna takdim edip tüm Türkleri potansiyel suçluymuş gibi fişleyip ırkcı uygulamalar yapıyor.

Mnemosyne
  • Ekle
30 yaşında / Bayan
Yurtdışı
Kolombiya
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 30.01.2009 00:38

bakin hastayim, kafam fazla da calismiyor size yarim yamalak cevaplar da vermek istemiyorum.
ama sunu bilmenizi isterim ki; ben atesin düstügü, davulun caldigi yerdeyim..

sizin kast ettiginiz uyumsuz türkler hakkinda tartismaya hic gerek yok, cidden uyumsuzlar.
gecenlerde medil yerine burnunu eliyle temizleyen bir türk gördüm. böyle bir insana kimse uyumlu diyemez.
avrupa da yasiyoruz!

tamam, bakin bunda anlastik.

simdi gelelim diger gruplara..

almanya ya saydiginiz büyük sehirlerden gelen herkes-eger almancayi inatla ögrenmiyor, almanlara yani yasadiklari yere uyum saglayamiyorlar ise- uyumsuzlardir.

isterse Istanbulun jet sosyetesi olsun. almancayi bilmiyor ve birtürlü kendi basinin caresine bakamiyorsa, uyumsuzdur ve öyle damgalanir.. ben de buna hic kötü gözle bakmam.

Almanya`nin politikasini sadece okudugunuz gazetelerden, seyrettiginiz haberlerden ögrendiginiz su cümlenizle gayet iyi anlasiliyor ; "Almanya da dogmus cocuklarin hicbiri uyumsuz degildir."

bu iddianizi maalesef ki dogrulayamayacagim.

gidin okullara bakin, gidin sokaklara bakin, gidin dosyalara bakin, gidin mahkemelere bakin, gidin cezaevlerine bakin..

bakin bakalim almanya da dogan herkes otomatikman almanyaya uyumlu mu oluyormus.

size cok örnek verebilirim ama yorgunum.. artik yazmak istemiyorum.

siz de arastirmadan, iddialarinizi güclendirmeden yazmayin..

[1] [2] [3]
Arkadas.Com forum kuralları için tıklayın...           

KAPAT

Sınırsız Kullan