Arama
  • Gelişmiş Arama
  • Standart Arama

Hızlı Arama
  • Son 25 Bayan
  • Son 25 Erkek
  • Online Bayanlar
  • Online Erkekler
  • Bugün Doğan 25 Bayan
  • Bugün Doğan 25 Erkek
  • Arkadaş Listem
  • Engelleme Listem
  • Forum Ara
  • Takip Listem
  • Yeni Grup Aç
  • Gruplarımı Göster
  • Grup Kategorileri
  • Grup Ara
  • Yardım

Grupları Listele
  • Alfabetik Sırada
  • Açılış Tarihine Göre
  • Üye Sayısına Göre
  • Yazılan Mesaj Sayısına Göre
  • Profilimi Göster
  • Üyelik Bilgilerimi Değiştir
  • Özelliklerim
  • İstatistiklerim
  • Üyeliğimi Uzat

Profilimi Güncelle
  • Temel Bilgiler
  • Fotoğraf Ekle / Düzenle
  • Benim Durumum
  • Ne Arıyorum
  • Fiziksel Özelliklerim
  • Yaşam Tarzım
  • En Sevdiklerim
  • Kişilik Özelliklerim

Profil Ayarlarım
  • Ayarlarım

Artık Üye Fotoğraflarını
Oyluyoruz
Şu an sizin fotoğraflarınız
oylanıyor olabilir!
Üyelerimizden Gelenler
Arkadas.Com ' un pekiştirdiği dostluklar
LaVinYaDan-Nagmele® Grubu
Devamı için tıklayınız

F o r u m

Tüm Forumlar
   Hobiler & Eğlence
   Futbol
   ADAM GİBİ ADAM BAŞKANIMIZZ!!!

___solcier35___ ^^gEcEnİn tAdI YoK FaRkInDaMıSıN ^^ Forum başlığına yazı ekledi - (10:07:53)
aydogdu_123 Kelime Oyunu.. Forum başlığına yazı ekledi - (10:32:11)
Seyyah Kelime Oyunu.. Forum başlığına yazı ekledi - (12:07:37)

Bu yazıya sizde mesajınızı ekleyebilirsiniz
Gönderen Mesaj
fenerium_park06
  • Ekle
86 yaşında / Erkek
Yurtdışı
Zimbabve
Aktif Toplam Yazı : 2532
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 25.01.2009 15:55

“Kim ne yaparsa, kendisine yapar”

24 Ocak 2009 Cumartesi

Başkanımız Aziz Yıldırım, başkanlığı süresince yaptığı çalışmalardan ve şimdiye kadar hiç açıklamadığı şeylerden bahsederek, her konuda eleştirilebileceğini ancak, Fenerbahçe`nin haklarını çalmakla asla suçlanamayacağını söyledi. Aziz Yıldırım, "Kim ne yaparsa, kendisine yapar" dedi.
Fenerbahçe Spor Kulübü Faruk Ilgaz Sosyal Tesisleri`nde yapılan Olağan Divan Kurulu Toplantısı`nda, eski yöneticilerimizden kurul üyesi Hakan Bilal Kutlualp`ın, Başkanımız Aziz Yıldırım`ın Fenerbahçe Tüzüğü`ne aykırı davranışlarda bulunduğu yönünde eleştiriler yapması üzerine, Başkan Aziz Yıldırım toplantının sonunda bu eleştirilere cevap verdi. Kurulun son bölümünde söz alan Aziz Yıldırım şunları söyledi:

BÜTÇE 16 MİLYON DOLARDAN 200 MİLYON DOLARA GELDİ

"Sayın Divan Başkanı ve Değerli Yüksek Divan Kurulu Üyeleri, büyüklerimiz; aslında konuşmayacaktım. Sonra konuşmam gerekti. Kurumsal yapı işlesin diye bazen susuyorum. Ancak daha sonra bu kurumsal yapı içinde susmam, bana zarar veriyor. Size biraz geçmişten bahsedeyim, sonra Hakan Bilal Kutlualp`in söylediklerine geleceğim. 1998 yılında başkanlığa aday oldum. Sayın Vefa Küçük`le beraber seçime girdim ve 1 oyla ben seçildim. 1998 yılında kulübün bütçesi 16 milyon dolardı. Kulübün bütçesini, bu 16 milyon dolarlardan, 10 sene içinde 200 milyon dolarlara getirdik. Kulübe ilk geldiğimde, ilk 1 haftada, kendi imkanlarımla kulübe 6 milyon dolar para getirdim ve kendi imkanlarımla çaycıdan, çiçekçiye, bilmem kimlere kadar bugünün parasıyla 1-2 liralık ödemeleri yaptım. Hepsini kendi imkanlarımla yaptım."

BALİÇ`E CEBİMDEN 2 MİLYON DOLAR VERDİM

"2000 yıllarında Baliç`i 19 milyon dolara Real Madrid`e sattık. Real Madrid 6 milyon dolarlardan pazarlığa başladı. Sayın Abdullah Kiğılı, Baliç ve Baliç`in menajeri Karaliç şahittir. Real Madrid 17 milyon doların üzerine çıkmadı. Dediler ki, `17 milyon dolardan fazla vermeyiz`. Ben de 19`da ısrar ediyorum. En sonunda şöyle bir yol bulduk. Ben Fenerbahçe`ye 20`ye satacağım diye söz vermiştim. Gerçi 20`ye değil, 19`a sattık. Teminat mektubuyla Real Madrid Kulübü, Fenerbahçe Spor Kulübü`ne 2 taksit halinde 19 milyon doları ödedi. Ben, Baliç`e 2 milyon doları cebimden verdim."

ARKADAŞLARIMLA BU HALE GETİRDİK

"Zaman geçiyor, geliyoruz, stat yapıldı. Benim makinelerim, benim mühendislerim, benim yanımda çalışan tüm insanlar, geldiler burada çalıştılar. Fenerbahçe`nin her tesisinde benim mühendislerimin, benim insanlarımın, benim, kulübün kasasına girmeyen maddi katkılarım vardır. Bunları şimdiye kadar bir gün söylemedim. Fenerbahçe`ye geldiğim ilk yıl oyuncular parasını alır, almaz bununla ilgili her gün gazetelerde yazılar olurdu. Her gün görürdük. Personel de, futbolcu da maaş alamıyordu. Geldiğim zaman 3 aylık ödemeler yapılmamıştı, yaptık. Hepsinin belgesi orada, kulüp muhasebesinde duruyor. Bugün geldiğimiz noktada, basında hiçbir oyuncunun Fenerbahçe`den alacaklı olduğu yazılmıyor. Arkadaşlarımla birlikte Fenerbahçe`yi bu hale getirdik."

TÜZÜĞÜ ZATEN BİZ HAZIRLADIK

"Tüzük hazırlanırken, arkadaşlarımla birlikte ben çalıştım zaten. Bu tüzüğü sayın Başkan, Ferruh Bey, hukukçular hep birlikte hazırladık zaten. Bu tüzüğe karşı bir yanlışlığı ben yapar mıyım hiç? 10 senedir mücadele ediyorum, söylediğim bu hesapları yaparken. Tüm Fenerbahçe deplasmanlarında, Fenerbahçe için gittiğim her yerde; otel gibi, yemek gibi yemede, içmede kendi paramı kendim ödedim. Kulübün tüm hesaplarında Aziz Yıldırım`ın namına ödenmiş bir hesap göremezsiniz. Bu kadar dikkat ettim. Ama bana `7-8 tane villayı hibe et` diyor. Bakın, ben geldim Yüksek Divan`da bu evlerle ilgili yetki aldım. Önce Divan Başkanlığı yazıyla kulübe bildirdi. Yönetim Kurulu karar aldık. Bu yetmiyor gibi 27 Mayıs 2007 tarihinde, Olağan Mali Kongre`de tutanaklara geçirdim."

HERKES BİR BİRİNE SAYGI GÖSTERSİN

"Sayın Hakan Bilal Kutlualp; ben, Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanıyım. Bana `Sen` diye hitap edemezsin. Burada söylüyorum. Ben, Fenerbahçe ile ilgili tüm harcamaları cebimden yaptım. Ama sen; Fenerbahçe için gittiğin Avrupa`daki bir transferden dönerken, -belgesini, faturasını sana veririm-, özel uçak tuttun, oyuncu getirdin, parasını kulübe ödettin. Aramızdaki fark bu. Ben tüm kararları Fenerbahçe Genel Kurulu`nda, Yüksek Divan Kurulu`nda aldım. Ben yine kendimle ve arkadaşlarımla ilgili kararı, gelip Nisan ayında burada açıklarım. Aday mıyız? Değil miyiz? Ne yapacağımızı gelip burada sizlerin huzurlarında konuşuruz. Başka yerde konuşmayız. Bugünü kadar da konuşmadım. Ben şunu söylüyorum: Herkes bir birine saygı göstersin. Ben bugünkü divandan rahatsız oldum. Biz bugüne kadar hiç böyle bir divan yapmadık. Yuhalama oldu, başka şeyler oldu. Biz Fenerbahçe`de bunu yapmamalıyız. Burada ben rahatsız oldum. Bu kameraların önünde olmaz."

EN YAKINMIZDAKİLERİ, SENİ DE KIRDIK

"Fenerbahçe`de başkan adayı, başkan, yönetici olmak, Fenerbahçe`ye hizmet etmek herkesin hakkıdır. Ancak başkalarını karalayarak, onların sırtlarından insanlar bir yerlere gelmemelidir. Bunun için de, yapılacak bu tip çalışmalara anında cevap vereceğimi herkes bilmeli. Her konuda da, bu konuda da kim ne yaparsa, kendisine yapar. Fenerbahçe`de yollar açıktır. Gelirsiniz kongreye, kim gelirse gelsin. Benim daha aday olup, olmadığım belli değil. Ben gelirim Nisan ayının sonunda burudaki divan kuruluna aday olup olmadığımı veya bizden, arkadaşlarımdan, ne tutum yapacaksak açıklarız. Ama ortada hiçbir şey yokken, fol yok, yumurta yokken bizleri karalamak yakışmıyor. Biz ömrümüzü, 10 yılımızı verdik. Bunu verirken de Fenerbahçe için daima mücadele ettik. En yakınımızdaki insanları kırdık. Seni de, evet seni de kırdık. Niye kırdığımızı da biliyorsun. Gidip, gazetelere konuşuyordun. Böyle konuşma, beni başka şeylerle suçla ama beni Fenerbahçe`nin haklarını çalmakla suçlama. Fenerbahçeli ol. Biz Fenerbahçeliyiz."

fenerium_park06
  • Ekle
86 yaşında / Erkek
Yurtdışı
Zimbabve
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 25.01.2009 16:02

senin yaptıklarını herkez biliyor başkanım bu takıma kazandrdıgın herşey için teşekkürler

seni seviyoruzz herzaman sonuna kadar desteklerimzle senn yanındayızz!!

nerelerden nereye getrdin bu tamı bunu tüm herkez biliyor bazılarının işine gelmesede senn yaptıkların ortada ve senn başkanlıgında daha nice güzellkleri yaşayacagmzdan hiçbir şüpemiz yok sennleyiz sonuna kadar..

Mehmet
  • Ekle
44 yaşında / Erkek
Yurtdışı
Sri Lanka
Aktif Toplam Yazı : 490
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 25.01.2009 16:05

Bana saldırmadan birşey sorayım size bu 200 milyon dolar paranın gelir kalemlerini nelerden oluşuyor acaba açıklarmısnız bir...

Dünyanın en zengin kulübü 350 milyon dolar mı euro mu o civar kazanıyorda...

fenerium_park06
  • Ekle
86 yaşında / Erkek
Yurtdışı
Zimbabve
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 25.01.2009 16:09

önce şunu sorayım yane FENERBAHÇENİN böle bir gelir düzeyi olamaz yok diorsun ölemi sen bunu neye dayanarak sölüyorsun ve nerden biliyorsun !!

Mehmet
  • Ekle
44 yaşında / Erkek
Yurtdışı
Sri Lanka
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 25.01.2009 16:10

nerden gelebiliyo bu gelir kalemi staddan 35 milyon dolar geliyo bildiğim yayın hakkı 40 milyon olsa geriye başka bir store lar var 40 da onu de geriye birşey kalmıyo pek değer edecek...

fenerium_park06
  • Ekle
86 yaşında / Erkek
Yurtdışı
Zimbabve
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 25.01.2009 16:12

mesela sana bi örnek vereyim alıntıdır !!

Sarı-Lacivertli kulübün gelir kaynakları arasında plaj, halı saha, restoran gibi kalemler de önemli bir yer tutuyor... Kanarya’nın 2005 yılında sadece futbol dışı gelirleri 65 milyon YTL’yi buldu. Oysa ezeli rakibi Cim-Bom’un 2005’teki tüm gelirleri ise 70 milyon YTL’de kaldı
......Zengin ve yoksul!.. Ligde şampiyonluk yarışı yapan iki takımın durumu birbirinin tam zıttı bir hal aldı... Bir tarafta futbolcularının bile parasını ödeyemeyen Galatasaray varken, diğer yanda sudan bile para kazanan bir Fenerbahçe bulunuyor... Sarı-Lacivertliler’in 2005 yılı kazançları birçok kulüp için ibret verici.

Todori kazandırdı
Kanarya, 2005’te 143.5 milyon YTL’lik (143 trilyon 500 milyar) toplam gelire ulaşırken, bunun 65 milyonu futbol dışı kaynaklardan elde edildi... Sarı-Lacivertliler sadece 200 bin YTL’den fazla bir parayı Kalamış’taki plajda denize girenlerden kazanıyor. Todori Restaurant’ın kulübe olan katkısı ise 208 bin YTL...

Açık ara fark attı
Fenerbahçe böylece deyim yerindeyse sinekten bile yağ çıkartırken, parasızlık içinde kıvranan Sarı-Kırmızılı ezeli rakibi futbolcuya olan borçlarını ödeyemiyor. Hatta kulübün kürek tesislerinin elektrikleri bile ödenmediği için kesildi. Kanarya futbol dışı gelirlerde, Türkiye’deki diğer takımlara açık ara fark attı.

fenerium_park06
  • Ekle
86 yaşında / Erkek
Yurtdışı
Zimbabve
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 25.01.2009 16:14

45.350.288.27 YTL kar dağıtılıyor
19 Ağustos 2005 Cuma

Kulüpten Haberler kategorisindeki haberleri görüntüle

Tüm haber kategorilerini görüntüle

Fenerbahçe Sportif Hizmetler Sanayii ve Ticaret A.Ş’nin Olağan Genel Kurulu bugün Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesislerinde yapıldı.
Yönetim kurulu ve Denetim kurulu raporları ile 01.06.2004-31.05.2005 Özel hesap dönemine ait Bağımsız denetim raporu okunmasından sonra gündemde bulunan Temettü dağıtımı teklifini değerlendiren yönetim kurulu 45.350.288.27 YTL., karın ortaklara temettü olarak dağıtılmasına oybirliği ile karar verildi.

Olağan Genel Kurulda okunan yönetim kurulu raporu şöyle:
Sayın Ortaklarımız
Kurumsal 31.05.2005 tarihinde sona eren 01.06.2004 - 31.05.2005 Özel Hesap Dönemi faaliyetlerimizi değerlendirmek, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Denetçilerimizi ibra etmek; Yönetim Kurulu Üyeleri ile Denetçi seçimlerini yapmak ve gündemimizin diğer konularını görüşmek üzere toplanmış bulunuyoruz.

Yönetim Kurulu Raporumuzun ekinde Şirketimize ait mali tablolar ile bunlara ilişkin dip notlar ve Sermaye Piyasası Kurulu’nun açıklanmasını öngördüğü diğer bilgiler yer almaktadır.

Şirketimizin Halka Arzı ile değeri rakamlarla ölçülemeyen Fenerbahçe Markası’nın gelecekte çok daha verimli ve kurumsal bir çatı altında yönetilmesini amaçladık. Fenerbahçe Spor Kulübü, ekonomik yönden güçlü bir Dünya Kulübü olma yolunda attığı bu adımla, şirketleşme, profesyonel kadrolarla yönetilme, kredibilite artışı, mevcut gelir kaynaklarının verimliliğinin artması, varlıkların Şirketimiz vasıtasıyla değerinin ölçülebilir hale gelmesi gibi pek çok avantajlar elde etmiştir.

Şirketimiz, sözleşmeler çerçevesinde gelir elde eden, bunun yanında giderleri düşük, güçlü bir nakit akışı sağlayarak düzenli temettü ödeyen bir yapıdadır.

Fenerbahçe Sportif, devir ve kiralama sözleşmeleri çerçevesinde Halka Arz öncesi Kulübe ait olan gelirlerin büyük bir kısmını kapsayan, TV yayın hakkı, stadyum gelirlerinin bir kısmı, reklam, sponsorluk, isim hakkı gibi gelir kaynaklarına 30 yıllığına sahip olmuştur. Fenerbahçe Sportif bu gelirlerin çoğaltılması, yaygınlaştırılması ve yeni gelir kaynaklarının yaratılması yolunda profesyonel bir uğraş içindedir.

Kurumlar Vergisi Kanunu madde 7/8 hükümlerine göre; eğitim ve spor faaliyetleri ile iştigal eden anonim şirketler, bu faaliyetlerine devam ettikleri sürece vergiye tabi gelirleri üzerinden % 30 oranında tahakkuk ettirilen kurumlar vergisi yükümlülüğünden muaftırlar. Maliye Bakanlığı, sadece eğitim ve spor alanında faaliyet gösteren şirketlere ait stadyum ve kira gelirleri, isim hakkı geliri, radyo ve televizyon yayınları gelirleri, forma ve stadyum reklamları ile sponsorluk gelirlerinin kurumlar vergisinden muaf tutulacağını bildirmiştir. Dolayısıyla, Fenerbahçe Sportif elde ettiği kazanç üzerinden kurumlar vergisi ödememekte; şirket ana sözleşmesinde yer alan % 10 gider kıstı nedeniyle de gelirlerinin hemen hemen tamamını net kara dönüştürebilmektedir. Ayrıca, faaliyetleri işletme sermayesi ve büyük yatırımlar gerektirmeyen Şirketimizin banka borcu da bulunmamaktadır.

Halka açıldığı ilk bilanço dönemi olan 31.05.2004 itibariyle 16.311.415.300.000.- TL net kar açıklayan Fenerbahçe Sportif, 1000 TL nominal değerli hisse başına 448 TL Brüt kar payı dağıtımını 05.08.2004 tarihli Olağan Genel Kurulu’nu müteakip 16.08.2004 tarihinde gerçekleştirmişti.

Şirketimizin 31 Mayıs 2005 tarihi itibari ile yasal kayıtlarına göre hazırlanan Bilanço Duran Varlıklar toplamı 31.321.752.- YTL, Bilanço Dönen Varlık toplamı 57.975.891.- YTL, Bilanço Aktif Varlıklar toplamı 89.297.643.- YTL, Bilanço Pasif Kısa Vadeli Yabancı Kaynaklar Toplamı 1.559.024.- YTL, Bilanço Pasif Uzun Vadeli Yabancı Kaynaklar Toplamı 94.795.- YTL, Bilanço Net Aktif Değerinin Dönem Karı hariç olmak üzere 34.748.750.- YTL, Dönem Karı 52.895.074.- Milyon TL olmuştur.

Net gelirlerimiz 22.452.263.- YTL’den 49.041.748.- YTL’ye yükselmiş; maliyetlerimiz ise 4.440.694.- YTL’den 3.378.416.- YTL’ye gerilemiştir.

01.06.2003-31.05.2004 dönemi sonunda 1 YTL değerli hisse senedi için kar 0,695 YTL iken 01.06.2004-31.05.2005 dönemi sonunda 1 YTL değerli hisse senedi için kar 2,116 YTL olmuştur.

Bilgilerinize arz ederiz,

Osman YALÇIN -Murahhas Aza

O.Murat ÖZAYDINLI - Y.K. Üyesi

fenerium_park06
  • Ekle
86 yaşında / Erkek
Yurtdışı
Zimbabve
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 25.01.2009 16:16

sadece futboldan gelen gelir kaynakları degildir 200 milyon dolar..

Mehmet
  • Ekle
44 yaşında / Erkek
Yurtdışı
Sri Lanka
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 25.01.2009 16:18

tam manası ile bi açılımı var mı bunun hani stad geliri işte yayın geliri reklam geliri diye ayrıca 65 milyon dolar futbol dışı gelir nedir onu merak ettim hadi plaj filan 200 bin ytl olsun 65 milyon dolar diye belirtilmiştir o rakam nelerden oluşuyor bi açık bilgi varmı acaba...

fenerium_park06
  • Ekle
86 yaşında / Erkek
Yurtdışı
Zimbabve
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 25.01.2009 16:18

Türk futbolunu incelemeye aldığımızda pastanın yıllık büyüklüğü 300 milyon dolar olarak görülüyor. Bu rakamın yarısı ise 4 büyük takıma aittir. Avrupa futbolu içinde bu rakamın oranı ise %5 civarında.

Deniz Yatırım ile gerçekleştirdiği ilk halka arzından 30 milyon dolar gelir elde eden, stadyumun genişletilmesiyle stat gelirlerini artıran, 2000’lü yılların başından beri artan sportif başarısıyla logolu ürün satış gelirlerini hızla artıran Fenerbahçe diğer takımlara göre önemli avantajlar elde etmiş durumdadır.

Geçtiğimiz günlerde Fenerbahçe’nin hisse senetleri üzerinde ciddi oynamalar oldu. Bu durum yanlış bir şekilde “Fenerbahçe, Manchester’ı geçerek dünyanın en değerli kulübü oldu” şeklinde yorumlandı. Oysa borsadaki hisse senetlerinin, kulüp büyüklükleriyle pek bir ilişkisi yok. Zaten halka arz sırasında izlenen tek bir yol a mevcut değil. Halka arz olan kulüpler bu yolda birbirlerinden farklı yöntemler izlemişler. Bu yöntemlerin hepsinin birbirlerine göre avantaj ve dezavantajları bulunuyor.

Kısaca bilgi vermek gerekirse Beşiktaş, futbolla ilgili tüm gelir ve giderlerini Beşiktaş Futbol Yatırımları A.Ş. adlı şirkete devretmiş durumda. Kuruluş amacı her türlü tekstil ürünü, spor malzemesi, süs ve giyim eşyası üretmek, almak, satmak olan şirket toplam 90 milyon dolar piyasa değeri üzerinden halka arz edilmiş ve 13,8 milyon dolar gelir sağlanmıştır. Elde edilen bu rakam mevcut borçların ödenmesinde ve futbolcuların bonservis bedellerin alınmasında kullanılmış ve futbol dışı faaliyetler sürdürülmeye devam edilmiştir. BJK Plaza ve diğer gayrimenkuller kulüp bünyesinde kalmıştır.

Son zamanlarda üzerinde ciddi spekülasyonlar yapılan, gelirlerini usulsüz bir şekilde diğer şirketine aktardığı iddiaları uzun süre konuşulan Galatasaray, futbolla ilgili tüm gelir ve giderlerini Galatasaray Sportif A.Ş. adlı şirkete devretmiştir ve 2.035 milyon lira olan ödenmiş sermayesinin %16’sı halka arz edilmiştir ve 21 milyon dolar gelir sağlanmıştır. TV yayın hakları, reklam gelir hakları, forma ve sponsorluk hakları, Avrupa maç gelirleri, ürün satış gelirleri ve internet gelirlerini sermaye olarak koymuş durumdadır. Ali Sami yen Stadı gelirleri dışındaki hemen hemen tüm gelirler bu şirkete devredilmiştir. Beşiktaş’tan farklı olarak bonservis bedelleri şirkette yer almamaktadır.
Bu şirkete tamamen bir futbol şirketi olarak değil, Galatasaray markasını temsil eden ürünleri ve yayın haklarını pazarlayan bir şirket olarak bakmak gerekir. Şirketin gelir kalemleri

Medya Gelirleri
Sponsorluk Gelirleri
Reklam gelirleri
İsim Hakları Gelirleri
Performansa Bağlı Diğer Giderler

şeklindedir.

Fenerbahçe 25 trilyonluk liralık sermayesinin %15’lik kısmını 335 trilyon piyasa değeri üzerinden halka arz ederek ilk etapta 30 milyon dolar gelir elde etmiştir.
Sözleşme uyarınca her yıl dağıtılabilir karın en az %80’i 3 ayda bir olmak üzere yılda 4 kere temettü olarak dağıtılacaktır. Temettü tablosuna göre önümüzdeki 4 yıl içinde toplam 139 milyon dolar temettü dağıtılacağı tahmin edilmektedir.

Fenerbahçe Sportif A.Ş.’nin başlıca gelir kaynakları aşağıdaki gibidir;
Naklen yayın gelirlerinin
Hazırlık ve özel maçlara ait naklen yayın gelirleri
Stadyum gelirleri
Avea ile yapılan sözleşme gereği forma reklamı (göğüs)
Cola Turka ile yapılan sözleşme gereği forma reklamı (kol)
Adidas ile yapılan anlaşma gereği her türlü kamp ve antrenman malzemelerinin temini ve elde edilecek olan başarılara göre alınacak ek ücretler,
FB TV’nin 30 yıl boyunca elde edeceği naklen yayın gelirleri,
Lisans haklarının çeşitli kurumlara kullandırılması sonucu elde edilecek gelirler,
30 yıl boyunca Şampiyonlar Ligi gelirlerinin %20’si.

Şirketlerin yıllık giderleri gelirlerinin %10’u ile sınırlandırılmıştır. Gelirler %90 oranında kara dönüşmüş olacaktır.

Fenerbahçe halka arz alanında Galatasaray ile daha büyük benzerlikler göstermektedir. Gelirlerini şirket içi, giderlerini ise şirket dışı göstermektedirler. Beşiktaş ise Avrupa’daki şirketler gibi futbolcuların bonservislerini de satın alarak gelir ve giderlerini aynı çatı altında toplamıştır. Bu sebeple bir futbolcuyla ilgilendiği, görüşme yaptığı veya bir futbolcuyu kiraya vereceği veya satacağı zaman bunu bildirmek zorundadır.

Fenerbahçe ile Galatasaray arasındaki başlıca fark Fenerbahçe’nin stadyum gelirlerini şirket içinde göstermesine karşılık Galatasaray’ın bu gelirleri şirket gelirleri içine dahil etmemesidir.

Beşiktaş İngiliz modelini ve Manchester United modelini baz almıştır. Bu modelde sportif başarılar tek başına önemli bir etken değildir. Sportif anlamda başarısız olunsa dahi gelirlerde ciddi bir gerileme görülmemektedir. Yapılan oyuncu ve teknik adam transferlerinin gider olarak yansıtılması ise karlılığı olumsuz olarak etkilemektedir. Başarı sağlanmayan transferlerde hisse senedine yatırım yapan yatırımcı da zarara uğramaktadır. Bu tip bir halka arzın başka olumsuz bir tarafı şirketin analistler tarafından incelenmesini güçleştirir.

Galatasaray ve Fenerbahçe ise birbirine çok yakın bir halka arz ile her türlü giderlerden arındırılmış, gelir ağırlıklı mali bir yapılanmaya yönelmişlerdir. Bu modeller kısa vadede gelir sağlama bakımından daha başarılıdırlar ve yatırımcı adına Beşiktaş’a göre daha cazip görünmektedirler.

Beşiktaş’ın Galatasaray’a göre bir avantajı; Galatasaray halka açılışının ilk yılında 29,5 milyar lira temettü dağıttı. Bir sonraki yıl dağıtılacak tahmini rakam 35 milyar olarak gerçekleşti. Dağıtılan karın sadece %63’ü kulübe giderken, geri kalanı ise yatırımcı ve hisselerinin bir bölümünü elinde bulunduran AIG şirketine gidiyor. Başka bir deyişle Galatasaray 21 milyon dolar elde etmek için 2 yıl içinde 46 milyon dolar kar dağıtmak zorunda.

Beşiktaş ise farklı yapılanması sebebiyle 14 milyon dolar kaynak toplamasına rağmen dağıttığı temettü miktarı sadece 1 milyon dolar.

Halka açılan şirketlerin markaları kulüpler tarafından değil bu şirketler tarafından yürütülüyor çünkü bu kulüpler Türkiye’de dernek statüsünde bulunuyorlar.

Fenerbahçe ile Galatasaray arasında bir diğer farklılık Galatasaray bilanço dönemi sonunda yani yılda 1 kez temettü dağıtırken Fenerbahçe 3 ayda 1 olmak üzere yılda 4 kez temettü dağıtıyor.

Galatasaray ve Fenerbahçe’de giderler kulüpte kalırken gelirler yatırımcı ile paylaşılmaktadır. Bu durum yatırımcı açısından avantaj sağlarken kulüpler açısından ciddi bir külfet oluşturmaktadırlar. Sadece gelir kalemleri değerlendirildiği için dönem sonlarında elde edilmiş görülen ciddi karlar çok aldatıcı olmamalıdır. Galatasaray onca borcuna rağmen 2004 döneminde sportif faaliyetlerden 34 milyon dolar kar edilmesi ve bunun taraftara büyük bir başarı ve ileriye yönelik bir umut ışığı olarak gösterilmesi gerçeklerle bağdaşmamaktadır. Aynı şekilde bu kadar borç yükü altında kıvranan bir kulübün onca borca rağmen temettü dağıtıyor olması abesle iştigal gibi görülse de bu durumda Galatasaray’ın başka yapacak bir şeyi bulunmadığı da görülmektedir. Bunca borçla birlikte Beşiktaş örneğinde olduğu gibi gelir ve gider kalemlerini aynı şirkete devretse İMKB’ye açılmasına ne ölçüde izin verilirdi veya bu kadar eksi bir bilançoyla fanatik taraftar da olsa dahi kim bu hisse senetlerini bir yatırım aracı olarak görebilirdi bilinmez.

3 büyük takım piyasa değerleri bakımından incelendiği zaman piyasa değeri en yüksek kulüp olarak Fenerbahçe, diğer rakiplerinin toplamını geçerek ilk sırada geliyor. Fenerbahçe 1 milyar dolar değeri ile borsadaki diğer kulüpleri de geride bıraktı.

Temmuz ayındaki büyük hareketliliği takiben ise bu rakam 2 milyon dolara yükselmekle beraber bu rakam gerçekçi olmaktan biraz uzaktır. Manchester United’ın 1.8 milyon dolar olan bu değeri ile Fenerbahçe’nin spekülatif hareketler sonrası 2 milyon dolara ulaşan değerini karşılaştırmak ve “Fenerbahçe, Manchester’ı solladı” demek dediğimiz gibi gerçekçi bir yaklaşım değildir. Piyasa değeri nedir? İktisadi bir değerin, o günkü alım satım değeridir. Bu durumda “Şirket değeri = Sektör (Hisse Senedi Piyasa Fiyatı / Öz Sermaye) x ilgili firmanın Öz sermayesi” formülünü uyguladığımızda durum biraz daha net olarak ortaya çıkar. Çünkü futbolda, kulüplerin gelirlerini etkileyen, halka arz dışında çok fazla etmen bulunmaktadır.

Fenerbahçe`nin değeri, Galatasaray ve Trabzonspor`u 5`e Beşiktaş`ı ise 17`ye katlamış durumda. 2008 Şubat ayı rakamlarına göre Galatasaray`ın piyasa değeri 182 milyon dolar, Trabzon`un 188 milyon dolar, Beşiktaş`ın 59,5 milyon dolar seviyesinde bulunuyor. Halka açılırken Galatasaray`a 132, Beşiktaş`a 94, Trabzonspor`a ise 98 milyon dolarlık değer tespit edilmişti.

Bu rakamlar ve Fenerbahçe’nin gelirleri, Fenerium’un halka arzını takiben muhtemelen daha da fazla artacaktır.

Gene de ulaşılan noktayı asla küçümsememek gerekir. Çünkü Manchester United, bundan 3 yıl önce 1,2 milyon dolarlık piyasa değeriyle 3 kulübün toplamının yaklaşık 2,5 katı, Juventus ise tam 2 katı bir değere sahipti. Galatasaray’ın yıllık geliri Manchester’ın yıllık gelirinin %15’ine eşitti. Buradan çıkartmamız gereken sonuç Galatasaray veya Fenerbahçe Manchester United’ı VEYA Chelsea’yi veya Real Madrid’i yenebilir hatta eleyebilir, zaten futbolun güzelliği de buradan geliyor ancak bu tarihte 2 veya 3 kez olabilir. MU böyle bir büyüklüğe ulaşmakla diğer takımlara yenilmemeyi veya katıldığı tüm şampiyonalarda ilk sırada yer almayı garantileyemez sadece bu şansını diğerlerine göre çok artırır. Aradaki fark ne kadar çok kapatılırsa, Fenerbahçe’nin, Manchester United’ı yendiği ya da kafa kafaya oynadığı maç sayısı da doğal olarak artacaktır. Burada unutulmaması gereken nokta, stadyum gibi, sponsorluk gibi, halka arz gibi gelirleri artırıcı faaliyetlere bu kulüpler bizden tam 10 yıl önce başlamışlar. Bunun bize getireceği avantaj ise Amerika’yı yeniden keşfetmek zorunda kalmamamız ve aradaki mesafeyi koşar adımlarla kapatıyor olmamız.

Unutulmaması gereken nokta, hakemler ve ruhla 10 senede 1 kez şampiyon olabilirsiniz, yi bir finansal yapıyla 7 veya 8 defa olmamanız için bir sebep olmaz.

D E V A M E D E C E K

Ziya Aktürer

fenerium_park06
  • Ekle
86 yaşında / Erkek
Yurtdışı
Zimbabve
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 25.01.2009 16:24

FENERBAHÇENİN birtek dayanagı futbol olsaydı zaten buralara gelemezdk bir çok yerden ciddi gelrleri olan bir kulübüz.

futbolcuya para çok ödenyrsa bunu o futbolcunun reklamındn kat kat fazlasyla kara dönüştüreblen bir takıma sahibiz.

veleybol takımlarına yapılan yatırım basketbol takımlarına paılan yatırımlar bize kar olarak geri dönmştr.

ve diger spor dallarındaki yatırımlarımızda aynı şeklde kar olark haneye geri dönmştr ve dönmeyede devam etmektedr.

taraftr gelrleri bunu herkez bilior

sponsorlarr

reklam gelirleri

okullar

çeşitli diger gelrlerimz

hepsine yapılan yatırımlr çıg gibi büyümektedr ve buralrdn gelrler elde etmekdeyz.

tesisleşmeler

vs vs..

Mehmet
  • Ekle
44 yaşında / Erkek
Yurtdışı
Sri Lanka
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 25.01.2009 16:27

neyse sağol da tam istediğim bir liste yok sanırım...

Bazı şeylerde liste halinde dokümanlar vardı onu sormuştum ama sanırım yok...

Ayrıca deloitte firması yıllık her sene en zengin kulüpleri araştırıyor feneri neden es geçiyor madem bu kadar gelir elde ediliyor...

fenerium_park06
  • Ekle
86 yaşında / Erkek
Yurtdışı
Zimbabve
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 25.01.2009 16:33

Yüksek Divan Kurulu Toplantısı yapıldı

Fenerbahçe Spor Kulübü Yüksek Divan Kurulu Olağan Toplantısı Fenerbahçe Spor Kulübü Faruk Ilgaz Sosyal Tesisleri `nde başladı. Yüksek Divan Kurulu Başkanımız Yüksel Günay`ın başkanlık ettiği toplantıya Başkanımız Aziz Yıldırım, yönetim kurulu üyelerimiz ve divan üyeleri katıldı. Toplantı saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı. Toplantıda Fenerbahçemizin tesisleşme hamlesinin anlatıldığı barkovizyon gösterisi yapıldı. Bu gösterimin ardından Divan Kurulu Başkanımız Yüksel Günay`ın gündemle ilgili yaptığı açıklamadan sonra yönetim kurulunun gündeme ilave etmek istediği madde oylandı. Boksta Dünya Şampiyonluğu kazanarak ülkemizi ve Fenerbahçemizi gururlandıran Gülsüm Tatar ve Boks Şube Kaptanımız Mert Öztemel kürsüye davet edildi. Gülsüm Tatar ve Mert Öztemel`e Yüksek Divan Kurulu Başkanımız Yüksel Günay ve Başkanımız Aziz Yıldırım plaket verdiler.

Sonrasında Genel Sekreterimiz Vedat Olcay kürsüye çıkarak kısa bir konuşma yaptı. Olcay, Fenerbahçe Üniversitesi ile ilgili çalışmaların kağıt üzerinde tamamlandığını ve önümüzdeki günlerde çalışmaların detaylandırılacağını açıkladı. Fenerbahçe Spor Kulübü Yüksek Divan Kurulu Olağan Toplantısı`nda yönetim kurulumuz adına Başkan Vekilimiz Nihat Özdemir söz aldı. Özdemir, son yapılan Divan kurulu Toplantısı`ndan bu yana yapılan çalışmaları değerlendirdi. Özdemir, "Son toplantımızda yönetim kurulu olarak başta futbol takımımız olmak üzere tüm faaliyetlerimizde gerekeni yapacağımızı söylemiştik. Söylediğimiz gibi de oldu. Gerekenleri yaptık. Şampiyonlar Ligi`nden elenmemize çok üzüldük. Ancak Turkcell Süper Ligi`nin 17. haftasında yarın oynayacağımız Trabzonspor maçını kazanmamız ve birinci sırada bulunan takımın da karşılaşmasını kaybetmesi halinde lider durumuna geleceğiz ve Ligin ilk yarısını lider olarak tamamlayacağız. Öte yandan Türkiye Kupası`nda da grup lideri olarak tur atladık ve iddiamızı sürdürüyoruz. Ara transfer döneminde futbol takımımıza güç katacak genç yetenekleri bünyemize kattık" diye konuştu.

Özdemir, ayrıca Fenerbahçe`ye gelir kazandıracak tesislerin yapımının da devam ettiğini belirtti ve şunları söyledi: "Kulübümüze gelir kazandıracak tesislerin yapımı tüm hızıyla sürüyor. Kenan Evren Lisesi yerine yapılacak üç okuldan ilki 2009 -2010 eğitim ve öğretim yılı için tamamlanıyor.Ayrıca Kenan Evren Lisesi`nin yerine yapılacak projeler de otopark, ticaret merkezi ve otel olarak planlanıyor. Yönetim Kurulumuz bu projelerin geliştirilmesi için gelen teklifleri değerlendiriyor. Öte yandan Ankara Fenerbahçe Tesisleri de tamamlanmak üzere. Bu tip tesislerle Fenerbahçelileri bir araya getireceğimizi düşünüyoruz. Buna benzer tesislerin temellerini diğer şehirlerde de atmayı planlıyoruz." Başkan Vekilimiz Nihat Özdemir, sözlerini sürdürürken Ataşehir`deki kapalı spor salonunun yapımının da başlandığını söyledi. Özdemir ayrıca "Fenerbahçe Spor Kulübü`nün eskiden yönetim binası olarak kullanılan Fenerbahçe Burnu`ndaki bina da Konuk Evi olarak restore edildi ve hizmete açıldı.. Oyun salonunun tadilatı ise devam ediyor. Bu tadilat şubat ayı ortalarında tamamlanacak" diye konuştu. Özdemir, kriz ortamında gerekli tüm çalışmaların yapılmaya devam ettiğini söyledi ve ekledi: "Krizin Fenerium`u daha az etkilemesi için çalışmalarımız sürüyor. Yeni ürün çeşitleri ve yeni mağazalarla güç katıyoruz." FenerCell Geliyor Nihat Özdemir Fenerbahçemiz için büyük önem taşıyan bir projeyi de konuşmasında aktardı.

Özdemir, Fenerbahçemizin mobil iletişim şirketinin kurulması için faaliyetlein başladığını söyledi ve ekledi: "Fenerbahçemize yeni bir proje üstünde çalışıyoruz. AVEA ile birlikte FenerCEll şirketinin kurulması için çalışmalar başladı. Taraftarlarımıza mobil imkanlar sunacağız. Taraftarlarımız konuşmalarını FenerCell üzerinden yaptıkları takdirde Fenerbahçe Spor Kulübü buradan çok önemli gelirler kazanacaktır." Altyapı ve Amatör şubelerin de oldukça başarılı olduğuna değinen Başkan Vekilimiz Nihat Özdemir, "Altyapı çalışmalarımız başarıyla sürüyor. Özellikle Bayan ve Erkek Voleybol ve Basketbol Takımlarımızın Avrupa`da önemli başarılar elde ediyorlar. Bu takımlarımızın amacı hem Türkiye Ligi`nde hem de Avrupa`da başarılara ulaşmak" dedi. Özdemir, Dünya Şampiyonu olan boksörümüz Gülsüm Tatar`ın başarısına ayrıca değindi ve "Gülsüm`ün Dünya Şampiyonluğu hepimizi gururlandırdı" diye konuştu. Nihat Özdemir`in açıklamalarının ardından denetim kurulu raporu okundu. Toplantı üyelerimizin konuşmaları ile devam ediyor.

fenerium_park06
  • Ekle
86 yaşında / Erkek
Yurtdışı
Zimbabve
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 25.01.2009 16:34

daha sayamadıgım birçok gelir kaynaklarına sahibiz ..

fenerium_park06
  • Ekle
86 yaşında / Erkek
Yurtdışı
Zimbabve
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 25.01.2009 16:38

sayamadıgım bazı gelir kaynaklarıda şunlardır.

FENERBAHÇE kart

Fenerbahçe Eğitim Kurumları A.Ş

Fenerbahçe Turizm ve Catering İşletmeleri Ltd. Şti.

aklıma geldkce sana saymaya devam ederim memet :))

[1] [2]
Arkadas.Com forum kuralları için tıklayın...           

KAPAT

Sınırsız Kullan