süper üye ol sınırsızca kullan

Arama
  • Gelişmiş Arama
  • Standart Arama

Hızlı Arama
  • Son 25 Bayan
  • Son 25 Erkek
  • Online Bayanlar
  • Online Erkekler
  • Bugün Doğan 25 Bayan
  • Bugün Doğan 25 Erkek
  • Arkadaş Listem
  • Engelleme Listem
  • Forum Ara
  • Takip Listem
  • Yeni Grup Aç
  • Gruplarımı Göster
  • Grup Kategorileri
  • Grup Ara
  • Yardım

Grupları Listele
  • Alfabetik Sırada
  • Açılış Tarihine Göre
  • Üye Sayısına Göre
  • Yazılan Mesaj Sayısına Göre
  • Profilimi Göster
  • Üyelik Bilgilerimi Değiştir
  • Özelliklerim
  • İstatistiklerim
  • Üyeliğimi Uzat

Profilimi Güncelle
  • Temel Bilgiler
  • Fotoğraf Ekle / Düzenle
  • Benim Durumum
  • Ne Arıyorum
  • Fiziksel Özelliklerim
  • Yaşam Tarzım
  • En Sevdiklerim
  • Kişilik Özelliklerim

Profil Ayarlarım
  • Ayarlarım

Artık Üye Fotoğraflarını
Oyluyoruz
Şu an sizin fotoğraflarınız
oylanıyor olabilir!
Üyelerimizden Gelenler
Arkadas.Com ' un pekiştirdiği dostluklar
LaVinYaDan-Nagmele® Grubu
Devamı için tıklayınız

F o r u m

Tüm Forumlar
   Genel
   Gündem
   İnönü ile Amerikan mandacılığına

aydogdu_123 ^^^^tek kelimede anlat üstekini ^^^^ Forum başlığına yazı ekledi - (09:57:36)
aydogdu_123 Kelime Oyunu.. Forum başlığına yazı ekledi - (09:59:03)
aydogdu_123 %%%Mavilimizin Panosu%%% Forum başlığına yazı ekledi - (10:00:16)
tarikpoyraz Kelime Oyunu.. Forum başlığına yazı ekledi - (12:03:05)
aydogdu_123 Kelime Oyunu.. Forum başlığına yazı ekledi - (18:04:08)

Bu yazıya sizde mesajınızı ekleyebilirsiniz
Gönderen Mesaj
Derebeyoglu
  • Ekle
65 yaşında / Erkek
Sarıyer
İstanbul
Aktif Toplam Yazı : 547
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 22.01.2009 22:04

ATATÜRK ün ölümünden sonra ülkemiz,ismet inönü tarafından ingilterenin uydusuna dönüştürülmüş.inönü nün ikinçi dünya savaşına,türkiyeyi ingiltere ve fransa yanında savaşa sokmak üzere verdiği karar son anda gelelkurmay başkanı fevzi cakmak tarafından önlenmiş. ingiltere ikinci dünya savaşında büyük güç yitirince,savaş öncesi ingilterenin uydusu olan türkiye gibi ülkelerde egemenliğini amerika devralmış ve ülkemiz inönü ile başlayan süreçde bir amerikan yarı sömürgesi konumuna düşürülmüştür..

Amerikanın ikinçi dünya savaşından sonra türkiye yi uydulaştırması,türkiyenin daha kurtuluş savaşı yıllarında amerikan mandacılığını savunan inönü nün yönetiminde bulunması nedeniyle çok kolay gerçekleşmiştir..

KEKO01
  • Ekle
56 yaşında / Erkek
Şile
İstanbul
Aktif Toplam Yazı : 1170
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 22.01.2009 22:12

derebeyoğlu kardeşim bu bilginin kaynağınıda acıklarmısınız. lütfen.?

don_juandemarco
  • Ekle
35 yaşında / Erkek
Bayrampaşa
İstanbul
Aktif Toplam Yazı : 1779
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 22.01.2009 22:14

inönü büyük bir devlet adamıdır ... ve bu ülkeyi 2.dünya harbine sokmamayı becererek dağılmaktanda kurtarmıştır ...

atatürk kendisi haklkında biz bu ülkeyi benim cesaretim onun zekası ile kurduk demiştir ....

bu ülkeyi amerikan yörüngesine oturtan baş aktör menderestir .... tarih satır satır yazar bunları ... açıp okuyun işkembeden sallamayın....

2.dünay harbi bittikten sonra inönünün halka sesleniş konuşmasından küçük bir parça ;;

VATANDAŞLARIM BİLİYORUM Kİ HEP BERABER ÇOK GECE AÇ UYUDUK AÇ UYANDIK ... AMA BEN BİZİM OLMAYAN BİR SAVAŞ İÇİN HİÇBİR KADINI KOCASIZ HİÇBİR ANAYI EVLATSIZ KOYMADIM ...

bu yeterli bir kapaktır sanırım ....

Derebeyoglu
  • Ekle
65 yaşında / Erkek
Sarıyer
İstanbul
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 22.01.2009 22:28

Ben Atatürk ün yaşadığı yıllardaki İnönüye saygı duyarım,ölümünden sonrakine değil,kürdistan tohumları atan inönüye değil.Menderes madem ki ABD ciydi,nasıl oluyorda ABD Menderes e sizin tabirinizle kendi adamına darbe yaptırıyor bunuda açıklarmısınız.Hani birileri söylüyorya hep darbeleri ABD yaptırdı diye....ABD demekki işi bitmiş MENDERES e darbe yapmış :))

tembelgazili12
  • Ekle
32 yaşında / Erkek
Çankaya
Ankara
Aktif Toplam Yazı : 476
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 22.01.2009 22:35

bilmiyorum doğrumudur ama atatürkün bir lafı var dilden dile dolanır;)

"BENDEN SONRA BU ÜLKEYİ KURTARSA KURTARSA İSMET KURTARIR ONDAN DA BU ÜLKEYİ KİM KURTARIR BİLMİYORUM" DEMİŞ :)))

Derebeyoglu
  • Ekle
65 yaşında / Erkek
Sarıyer
İstanbul
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 22.01.2009 22:36

Gecmisten ne varsa bugüne kalan,
Talan edildi ambar fareleri tarafindan.
Ve sunuldu millete gemiler dolusu yalan.
Evde yalan,sokakta yalan,iste yalan,politikada yalan.
Cünkü sıfırı çoktan tüketmisti iktidarlar
Ata`mızdan miras kalan,ne varsa sattılar
Geriye kaldı koskoca içi bos bir yalan.

EXPEDITION
  • Ekle
36 yaşında / Erkek
Çatalca
İstanbul
Aktif Toplam Yazı : 214
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 23.01.2009 00:34

inönüyü savunan arkadaş nasıl savunmuş bence dikkat çekici..."inönü büyük bir devlet adamıdır"
:)) fikirsel olarak çökmüş adamlar :)

tembelgazili12
  • Ekle
32 yaşında / Erkek
Çankaya
Ankara
Aktif Toplam Yazı : 476
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 23.01.2009 00:42

BENCE ATATÜRKÜN HİMAYESİNDEN KURTULAMAMIŞ EZİK KARAKTERLİ BİR İNSAN BUDA BENİM ŞAHSİ FİKRİM:))

61semih
  • Ekle
45 yaşında / Erkek
Bakırköy
İstanbul
Aktif Toplam Yazı : 495
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 23.01.2009 01:25

abuk sabuk yazılarla salakça yazılarla pano açmayın. başka cahil insanlarda sizin bir halt bildiğinizi sanıp aptal gibi yazdıklarınızı ciddiye alır.

61semih
  • Ekle
45 yaşında / Erkek
Bakırköy
İstanbul
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 23.01.2009 01:30

yazdıklarınız yalan söyleme yarışına girse eminim en yüksek dereceyi alırsınız bukadar yalancı olmayı nasıl başarabiliyorsunuz anlayamıyorum insanın gerçekten çok karektersiz olması gerekir yoksa normal bir insan bukadar palavra atamaz. eminim sizde AKP lisinizdir. çünkü onların karekteri bu.

Derebeyoglu
  • Ekle
65 yaşında / Erkek
Sarıyer
İstanbul
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 23.01.2009 01:34

Daha öncedeki açtığım panodada Deniz Gezmiş ve Apo nun ismetci olduğunu belirtmiştim.İsmet inönünün Atatürkcü değil,kendi ideoloisi olan ismetci olduğunu altını çize çize belirtmiştim.İsmetcilik ideolojisinde ABD-AB işbirliğinde Kürdistan planları vardır.Apo da Deniz gezmiş asıldı diye bahane yaparak pkk terör örgütünü kurmuştur.Deniz Gezmişin üstündeki meşhur palto ABD Polis paltosudur.Deniz Gezmiş te tayyip,şevki yılmaz ve mesut yılmaz gibi Rizelidir.İsmet inönü rusya ve çin düşmanıdır.Malatyalı bir kürt ailenin çocuğudur,inönü ailesi bugün Türkiyenin en büyük ve en zngin ticari gemi filolarının sahibidir.

61semih
  • Ekle
45 yaşında / Erkek
Bakırköy
İstanbul
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 23.01.2009 02:42

bende seni adam yerine koyup muhatap almışım forumuna yorum yazmışım. demekki bendede biraz salaklık varmış. sana söylicek bi laf bulamıyorum sadece ha s...tir git diyorum

onursal7
  • Ekle
53 yaşında / Erkek
Adalar
İstanbul
Aktif Toplam Yazı : 487
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 23.01.2009 09:15

Derebeyoğlu merak ettim, sen gerçekten 78 yaşında mısın? Eğer o kadar yaşlı isen boşa yaşamışsın bence. Bir derin devletçiden de bunlar beklenirdi zaten. Bence sen de AKP` nin saflarına katıl. Düşüncelerin onlara daha yakın çünkü.

Jakoben_Piyade
  • Ekle
30 yaşında / Erkek
Çankaya
Ankara
Aktif Toplam Yazı : 4354
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 24.01.2009 20:29

Bir devletin politikalarını tek bir kişi belirlemez, tarih de tek bir kişi üzerinden ilerlemez, bunun adı `tarihi bilimsel değerlendirmelerden uzaklaştırıp, tarihi bir çöp yığını haline sokmak`tır.

Bizim tarih eğitimimiz, tarihi çöp yığını olarak algılayan bireyler yetiştiriyor.

Böyle olunca da...

`Atatürk geldi, düşmanı yendi`.

`İnönü`nün yüzünden Amerikan mandası olduk`.

`Kenan Evren Türkiye`yi mahvetti`.

gibi bir devletin kaderini belirleyen süreçleri tek bir kişinin üzerine yıkan, üstelik bize `analiz, değerlendirme` olarak pazarlanan aptalca cümlelerle karşılaşıyoruz.

Neden Amerikan mandası olduk?

Buna `tarihsel matryalizm`in vereceği cevap şudur.

Modern ulus devletin `doğal sahip`i burjuvazi, sınıfsal iktidarını güvence altına almak için (aklınıza kuzey komşunuz Sovyetler Birliği`ni ve sosyalist bloku meydana getiren ülkeleri getirin) kapitalist dünyanın en büyük patronunun eteklerinin altına sığınma ihtiyacı duymuştur, yani Türkiye`yi ABD`nin kucağına iten asıl dinamik, burjuvazinin `sınıfsal kaygıları ve çıkarları`dır, siyasetçiler egemen sınıfın aracısıdır, öyle olmasaydı İnönü ile başlayan süreç aynen günümüze ulaşmazdı, İnönü`den sonra gelen siyasetçiler de ABD-NATO merkezli dış politikayı devam ettirdiler (darbe yönetimlerini de es geçmeyelim).

Derebeyoglu
  • Ekle
65 yaşında / Erkek
Sarıyer
İstanbul
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 25.01.2009 01:24

ipin ucunu birkere kaçırdımmı elindeki yumağıda götürürler.Tarihi yazdıranlar kahramanları öldürtenlerdir.Uluslararası ilişkilerde dostluk yoktur,ilişkiler çıkar ve menfaat ilişkileridir.Pekiyi bizim ülkenin ilişkilerinde devlet-millet çıkarlarımı var yoksa kişilerin kendi rant çıkarlarımı var ?Koltuğa oturan herkes aç ve hepsi açlıktan yokluktan geliyor ve paraya saldırıyor,aynı cinsel açlık gibi.

Dedim ya ben İsmet İNÖNÜ nün Atatürk ün yaşadığı dömemlere saygı gösteririm.Keşke hep öyle kalsaydıda bugün hakkında konuşmsaydık.ÖNCE BU GERÇEKLERİ GÖRÜN BUNU TARİHİ KAYITLAR YAZIYOR:

*İnönü Eylül 1937`de Atatürk`le aralarındaki bazı görüş ayrılıkları yüzünden Atatürk tarafından Başvekillikten azledildi.CHP`nin genel başkan vekilliğinden de alındı.İnönü başvekillikten ayrılınca yerine Celal Bayar atandı. İnönü bu dönemde yalnızca TBMM`de Malatya milletvekili olarak görev yaptı.Atatürke sabotaj yapma şüphesi,

*İsmet İnönü, Atatürk`ün ölümü üzerine 11 Kasım 1938`de TBMM tarafından Cumhurbaşkanlığına seçildi.Cumhurbaşkanlığının yanı sıra kayd-ı hayat şartıyla CHP genel başkanlığına da getirildi.

*İnönü tek başına iktidarda bulunduğu 1938-1950 döneminde Türkiye ekonomisi ortalama yıllık %1.8 oranında ve Dünya ortalamasından daha az büyümüş ve Türkiye`nin GSMH`si Dünya toplamının binde 6.52`sinden binde 6.42`sine düşmüştür.

*İnönününün açıklamasına göre İkinci Dünya Savaşı galiplerinden olan Sovyetler Birliği`nin sözde Türkiye`den Kars, Ardahan, Artvin ve Sarıkamış`ı istemesi, İnönüyü , savaşın diğer galipleri olan Amerika ve İngiltere ile daha yakın ilişkilere mecbur etti.İşte batı ile ilişkide böyle başladı.

* Bu batı ile ilişkiler yüzünden Türk milleti 14 Mayıs 1950 genel seçimlerinde CHP %40 DP %52 oy verdi .Bununüzerine CHP iktidarı DP`ye bırakırken, İsmet İnönü de cumhurbaşkanlığından ayrıldı ve ana muhalefet partisi genel başkanı olarak siyasal rolünü sürdürdü.

* İnönü askeri cuntası ile DP, 1960 yılında 27 Mayıs İhtilaliyle iktidardan uzaklaştırıldı. Yeni anayasa kabul edilip, 15 Ekim 1961 genel seçimlerinden CHP tek başına iktidar olacak çoğunluğu sağlayamasa da, birinci parti olarak çıkınca, İnönü yeniden hükümeti kurmakla görevlendirildi.

*Türk Silahlı Kuvvetleri`nin 12 Mart 1971`deki müdahalesinden sonra, CHP`nin tutumu konusunda parti içinde önemli görüş ayrılıkları belirdi ve İnönü parti genel sekreteri Bülent Ecevit`le anlaşmazlığa düştü. Ecevit`e göre, müdahalenin amacı, CHP içinde egemen olan "ortanın solu" politikasına son vermek ve partinin iktidar olmasını önlemekti.

*İnönü 4 Kasım 1972`de CHP üyeliğinden, 14 Kasım 1972`de de milletvekilliğinden istifa etti.

[1] [2]
Arkadas.Com forum kuralları için tıklayın...           

KAPAT

Sınırsız Kullan