Arama
  • Gelişmiş Arama
  • Standart Arama

Hızlı Arama
  • Son 25 Bayan
  • Son 25 Erkek
  • Online Bayanlar
  • Online Erkekler
  • Bugün Doğan 25 Bayan
  • Bugün Doğan 25 Erkek
  • Arkadaş Listem
  • Engelleme Listem
  • Forum Ara
  • Takip Listem
  • Yeni Grup Aç
  • Gruplarımı Göster
  • Grup Kategorileri
  • Grup Ara
  • Yardım

Grupları Listele
  • Alfabetik Sırada
  • Açılış Tarihine Göre
  • Üye Sayısına Göre
  • Yazılan Mesaj Sayısına Göre
  • Profilimi Göster
  • Üyelik Bilgilerimi Değiştir
  • Özelliklerim
  • İstatistiklerim
  • Üyeliğimi Uzat

Profilimi Güncelle
  • Temel Bilgiler
  • Fotoğraf Ekle / Düzenle
  • Benim Durumum
  • Ne Arıyorum
  • Fiziksel Özelliklerim
  • Yaşam Tarzım
  • En Sevdiklerim
  • Kişilik Özelliklerim

Profil Ayarlarım
  • Ayarlarım

Artık Üye Fotoğraflarını
Oyluyoruz
Şu an sizin fotoğraflarınız
oylanıyor olabilir!
Üyelerimizden Gelenler
Arkadas.Com ' un pekiştirdiği dostluklar
LaVinYaDan-Nagmele® Grubu
Devamı için tıklayınız

F o r u m

Tüm Forumlar
   Genel
   Gündem
   12 günde 30 bin işsiz ....

GOZLERINIYORMA İçinden ne geliyorsa yaz! Forum başlığına yazı ekledi - (09:33:20)
aydogdu_123 Kelime Oyunu.. Forum başlığına yazı ekledi - (12:20:04)
Seyyah NİNAX Forum başlığına yazı ekledi - (19:30:53)
medoo27 *****&&&&&&&&&&&&ESKİ VE YENİ DOSTLAR&&&&&&&&&&&&**** Forum başlığına yazı ekledi - (23:12:34)
medoo27 *****&&&&&&&&&&&&ESKİ VE YENİ DOSTLAR&&&&&&&&&&&&**** Forum başlığına yazı ekledi - (23:14:29)
_SEFA61_ *****&&&&&&&&&&&&ESKİ VE YENİ DOSTLAR&&&&&&&&&&&&**** Forum başlığına yazı ekledi - (23:24:36)

Bu yazıya sizde mesajınızı ekleyebilirsiniz
Gönderen Mesaj
don_juandemarco
  • Ekle
35 yaşında / Erkek
Bayrampaşa
İstanbul
Aktif Toplam Yazı : 1779
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 16.01.2009 23:48

rakam resmi rakam .. işkur dan alınan istatislik ... son 12günde 30 bin işsiz .... son 6 ayın aylık ortalaması yaklaşık 40 bin işsiz ....

70 milyonluk memleketimizde her sene işgücüne katılan 1 milyon insandan 400 bini işsiz .... iş bulamıyor ...

bu memlekette iş bulmak istiyorsan ankarada dayın hükümette tanıdığın olacak .... o da yetmiyor bazen 3 kuruşa talim edeceksin birde.... niteliklerinden daha az işlerle meşgul olup köle düzeni ile istihdam edileceksin...

istatislikler 2001 sen kat be kat kötü ... genelde hükümet yetkileri kendilerini savunacak her zaman bir istatislik bulurken bu sefer herhangi bir açıdan olumlu bir gelişme olmadığı için sessiz kalma hakkı kullanılmaktadır ....

onursal7
  • Ekle
53 yaşında / Erkek
Adalar
İstanbul
Aktif Toplam Yazı : 487
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 17.01.2009 00:47

Daha o işsizler buz dağının görünen yüzü; işkurun listesinde kayıtlı olanlar. Gerçek işsiz sayısı kat be kat fazla. İşsizlerin pek çoğu da vasıflı işsiz. Bir tarafta torpille bir yerlere gelmiş yetersiz insanlar, bir tarafta da kendini yetiştirmiş; ama iş bulamayan insanlar.

Bizdeki gibi işe yarar sermaye yokluğu çeken; mevcut sermayesi de yabancı ortaklıkları ile, çalışmak ve birşeyler üretmek yerine risk almadan montaj veya distribütörlük yapan bir ülkede devletin birincil görevi gerçek anlamda üretim sanayisi kurmaktır. Bunları da KİT` ler vasıtasıyla yapar. Devlet KİT` ler kurar, kara geçirir, devamlılığını sağlar ve ederinden özelleştirir. Özelleştirirken zarar etmemeli ve elde ettiği geliri yeni yatırımlara harcamalıdır. Bizdeki gibi yeni KİT` ler kurulması bir yana mevcut KİT` leri zarar ettirip yok parasına satmak ve burdan aldığı parayı da bütçe açığı ve borç faizlerini kapatmaya kullanmak değil.

Derebeyoglu
  • Ekle
65 yaşında / Erkek
Sarıyer
İstanbul
Aktif Toplam Yazı : 547
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 17.01.2009 02:11

öncelikle Türkyenin nüfusu 70 milyon değil,80 milyondur,bu 70 rakamını sırf AB ye girebilmek için söylüyorlar.Çünkü nüfusunu fazla gösterirsen AB parlementosunu fazla nüfus yönetir.Örneğin NATO yada asker sayısı eksik gösteriliyor,gösterilen asker sayısı aslında kayıtlı subay,astsubay toplamıdır.

Türkiyede işsiz sayısı 2,5 milyon değil 25 milyondur.Almanya gibi bir ,tüm insanların kayıt altında olduğu sanayi ülkesinde bile işsiz sayısı 6 milyondur.

Türkiye nüfusunun yarısını 18-40 yaş arası vatandaşlarımız oluşturup,yarısını ise 0-18 yaş ile 40-70 yaş arası vatandaşlarımız oluşturuyor.

Ülkemizde maalesef bayanları çalışan gözü ile görmüyorlar,işsizlerin en büyük çoğunluğunuda ülkemizde bayanlar oluşturmaktadır ve ev kadını,ev kızı olarak görülmektedir ve ssk lı çalışan olarakta görülmemektedir.

Devlet herkesin nüfus kimlik nosundan yola çıkıp kim çalışıyor,kim çalışmıyor diye bir resmi araştırma yapsa bu 25 milyon vatandaşımızın işsiz olduğunu görecektir fakat işlerine gelmiyor.Onların işsizlik kayıtları iş-kur üzeri olan kayıtlardır.

Derebeyoglu
  • Ekle
65 yaşında / Erkek
Sarıyer
İstanbul
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 17.01.2009 02:20

İşsizliğin kişisel sonuçları

İşsiz kişiler geçimlerini sağlamak üzere para kazanamazlar,bunun sonucu olarak kişiler mortgage ev kredilerini veya ev kiralarını ödeyemeyecek duruma düşüp,kaldıkları mekanlardan çıkmak zorunda kalabilirler.Bu da evsizlerin varolmasına neden olur.
Ayrıca işsizlik kişinin üzerinde önemli bir psikolojik baskı altındadır, bu da kişiyi depresyona kadar götüren bir psikolojik rahatsızlık süreci içerisine girebilirler.Ayrıca istatistiklere bakıldığında işsizliğin yüksek olduğu dönemlerde suç oranlarının yükseldiği gözlemlenmiştir. Sosyal-devlet yapısının daha geliştiği ülkelerde işsizlik sigortası uygulamaları görülmektedir.
Ayrıca işini kaybetme korkusu bireylerde psikolojik rahatsızlıklara yol açabilir.

İşsizliğin topluma dair sonuçları

Yüksek işsizlik oranına sahip bir ekonomi, sahip olduğu işgücünün önemli bir kısmını kullanamamaktadır.İşsizliğin yükselmesi toplumda bencillik ve yabancı düşmanlığına yol açabilir.
Az miktarda olan iş imkânını diğer ülkelerden gelen yabancılara kaptırmak istememe istemi yabancı düşmanlığına ve sınırlardaki geçişlerin azalmasına neden olabilir.
Ayrıca toplumda bireyler mevcut işi kapabilmek için, kişilerin sağlığını olumsuz etkileyebilecek düzeye ulaşan bir yarışmaya dönüşebilir.
Ayrıca yüksek işsizlik oranı işçiyi, patronun karşısında güçsüz bir duruma düşürebilir.İşveren, işçiyi onun yerine başkalarını alabileceği telkin ve tehiditinde bulunarak işçinin üzerine baskı uygulayabilir.

Derebeyoglu
  • Ekle
65 yaşında / Erkek
Sarıyer
İstanbul
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 17.01.2009 02:37

Türkiyedeki işsizliğin en büyük sebebi İŞ-KUR dur.Çünkü,

Türkiye İş Kurumu (İş-Kur), Türkiye`de istihdamın artmasını sağlamak amaçı ile kurulmuş ilk resmî insan kaynakları yönlendirme devlet kuruluşudur.Anayasamızın 60.maddesi görevidir.

Bu kurumun almanyadaki ismi ARBEITSAMT tır.Arbeitsamt Almanyadaki tüm insanları kayıt altında tutar.Almanyanın tüm ilçe ve köylerinde şubeleri olup bu şubelerde onlarca memur çalışmaktadır.Türkiye bu gibi örnekere bakıldığında SOSYAL DEVLET değildir ve vatandaş kandırılmaktadır.25 milyon işsiz insan bugün Anayasamızın 60.madde gaspından devlete dava açsa bugün hükümet düşer.

Devletin görevi Anayasamızı icra etmektir,Anayasal maduriyet yaratmak değildir.Herhalde bugün Anayasamızı neden kaldırıp değiştirmek istiyorlar sorusunada bu açık ve net cevaptır.

Derebeyoglu
  • Ekle
65 yaşında / Erkek
Sarıyer
İstanbul
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 17.01.2009 03:10

Gelelim asıl bam teline,sosyal devletlerde devletin iş ve işçi bulma kurumu vatandaşına iş bulamıyorsa devlet vatandaşına sosyal yardım yapmakla ödevlidir.Eğer Türkiye bunu uygulamaz ise zaten AB ye giremez !

Lebenkosten (yaşam parası) denilen bir hesap vardır.30 gün boyunca bir insanın günlük masrafından aylık maaş çeki verilir.Bu maaş 1 kişinin günlük yiyecek masrafı 10 ytl.ise aylık 300 ytl.yiyecek parasıdır,ailede 4 kişi yaşıyorsa bu para 1200 ytl.dir,300 ytl.kira yardımı vardır.100 ytl.yakıt yardımı vardır.Su,elektrik limidli verilir.

Bu parayı işsiz olan herkes İlçe Belediyelerinden çek olarak alır ve parayı devlet hazinesi karşılar.

Bu sistem Türkiyede varmı ? Yok.O halde Sosyal Güvenliğin ihlalinden dava açabilirsiniz.Mahkeme bakmıyormu ? AİHM bakar ve Türkiye tazminat öder mağdurlara.

Invasion
  • Ekle
85 yaşında / Erkek
Yurtdışı
Lesotho
Aktif Toplam Yazı : 2327
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 17.01.2009 12:19

don_juandemarco :

Gecmis yillarda , neredeyse siyaset uzerine sekillenmis bir sitede bu durumu derleme bir calisma yaptiktan sonra muhataplarima beyan etmeme karsin "korler sagirlar birbirlerini agirlardan" ote herhangi bir sonuca ulasamamistim ki o vakitler dunya piyasalarinda en ufak bir sorun bile yoktu.

Su an , senin animsatmaya hatta deyim yerindeyse ; "Gozumuzun icine sokmaya calistigin" tablonun vahameti karsisinda ; korler gormeyecek , sagirlar da gormemek icin kor taklidi yapacak ...

Derebeyoglu
  • Ekle
65 yaşında / Erkek
Sarıyer
İstanbul
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 17.01.2009 18:10

Türkiyede özelleştirme ve Gümrük Birliği yapılmamalıydı ! Türkiyedeki işsizliğin en büyük temeli 1-ithalat,2-Dövize endexli serbest piyasa,3-özelleştirme,4-gümrük birliği 4 temel sebeptir.

Öncelikle devletin başındakiler eğer bir gece ansızın darbe olmaması için,1- serbest döviz alış-verişleri yurt içinde yasaklanmalıdır,2-Gümrük birliği derhal iptal edilmeli ve gümrük harcı geri getirilmelidir,3-serbest piyasa alış-verişi yasaklanmalı fiyatlar devlet standartında kontrolünde olmalıdır,4-özelleştirme iptal edilmelidir,5-devlet yeni yeni sanayi tesisleri ve fabrikalar açmalıdır ve bu tesislerin yönetimini tesis çalışanlarına vermelidir,
Her şey yerli malı olmalı ve para yurt dışına çıkmamalıdır.6-Borsa yasaklanmalıdır.7-Türkiyede sadece TL. kullanılmalıdır.8- 20 adet Nükleer elektrik santralleri yapılmalıdır,doğal gazın yerini elektrik enerjisi almalıdır.Elektrik fiyatları % 80 ucuzlatılmalıdır,Ulaşım ve nakliyede demiryolu raylı sisteme geçilmelidir.(bu bile ticareti anlandırır ve mal fiyatarını % 50 düşürür.

kardesturkuler
  • Ekle
37 yaşında / Erkek
Mudanya
Bursa
Aktif Toplam Yazı : 67
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 17.01.2009 18:39

(krizden) sonra süresiz izne ayrılan 20 kişi işci grubuyla dün görüştügümüzde kısaca anlattıklarına isyan etmemek elde degil...kıdem tazminatlarından kırpılma,sosyal haklardan tamamen men edilme ,çıkarılsa bile hiç bir iş mahkemesine başvurupta sonuç alamayacak..yani adam elindeki belgelerle

--işten çıkarıldım ben hakkımı aramak istiyorum dese bile çalıştıgı fabrika teksifle anlaşmalı oldugu için işci düşmanlıgı sermaye yanlılıgı geçerlidir....

bir hukuk bürosuna yardımcı olduktan sonra hukukçu arkadaşlarında yönlendirmesiyle belli bilgileri ögrendiler..ve hepsi yıkık bir vaziyette ( kaderimdir) diyerek gboyun egdiler...

arayacakları hiç bir hak yok.... çogu 10 yıllık işci...10 yıl emek vermişler... ve bu yıl hepsine güle güle demişler....

içlerinden biri ile geçen diyalogumu paylaşayım...

--insan kaynakları ne dedi sizlere hiçmi itiraz etmediniz ?

--abicigim o hayvan kaynakları müdürüne şunu anlattım

---bakın müdür bey ben 10 yıllık bu fabrikada emek verdim...süresiz izne çıkardıgınızdan bu yana ailemle birlikte perişan oldum ...geçen sene tokiye yerleştim evimin taksitleirni 4 aydır ödeyemiyorum bundan haberiniz vardı zaten benim çıkarılmam durumum ortadayken bu yaptıgınız revamıdır

BURAYA DİKKAT EDELİM BAKIN NE HALDEYİZ...

-- müdür bey tekrar işe almanız söz konusu degilmi... girdi çıktı gösterin 850 tl maaş alıyordum asgari ücrete çekin öyle çalışayım 3 çocugum var resmen ortada kaldım

--insan kaynaklaırı müdürünün verdigi cevap

---KUSURA BAKMAYIN BİZİM İŞLETME POLİTİKAMIZDA ÇIKARILAN İŞCİYİ TEKRAR İŞE ALMIYORUZ.....

--------------

--arkadaşlar sizi kriz tegetmi geçti şimdi ?

-- ne tegeti kalbimizi deldi geçti....verdigimiz oylar haram olsun ....

ve böylece sürüp gidiyor bu hayat herkes uykuda herkes uyuşturulmuş bir şekilde...

Derebeyoglu
  • Ekle
65 yaşında / Erkek
Sarıyer
İstanbul
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 17.01.2009 19:17

Batı dünyasının krizini Türk milletine yaşatanlar,teslimiyetci dış politika ve dış ticaret ile Türkiye Cumhuriyetimizi satmışlardır.Filistinide düşünelim ancak önce can ondan sonra canandır.Utanmazlar arlanmazlar birde sıkma başlarını takıp lüx otomobilin içinde fakru zaruret içinde yaşayan Türk milletimize hava atıyorar,bu sahneleri görünce sinirden elim ayağım titriyor.En sonunda bir gün dayanamayacağım ve o lüx otosunun içinde onların kafasını bedeninden ayıracağım.Bu kadar şerefsizlik olurmu yahu, sözüm ona birde bunlar müslümanlar,bunlar Allahsız kitapsız ,ne müslümanı yahu !

Firavun düzeni gibi bir düzen yarattılar,onlara Ram edeceksin,onlarda sana acırsa SADAKA verip egolarını tatmin edecekler.Artık gözüm poliside savcıyıda görmüyor,çünkü onları koruyanlarda Allahsız kitapsızdır.
Adamlar ne yapalım çözüm söyleyin diyiyorlar,100.000 tane çözüm söylüyoruz işlerine gelmiyor,çünkü ona emperyalistlerin verdiği Rant kaybolacak.Askeri darbemi çözüm,evet askeri darbe çözümdür.Çünkü milletin yaşamış olduğu acılara sebebiyet veriyorlar.Darbe gerekçesimi 1000 tane var 1 tanede değil,gerekçe kesinlikle senin inancın şöyledir,böyledir diyede değildir.

onursal7
  • Ekle
53 yaşında / Erkek
Adalar
İstanbul
Aktif Toplam Yazı : 487
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 17.01.2009 22:51

Bence bizdeki krizle Avrupa` daki krizi karşılaştırmak çok anlamsız. Avrupa` da normal krizsiz ortamlarda üretim vardır ve kendi ihtiyaçlarını karşılar. Bizde ise gerçek anlamda üretimden bahsedilemez; hatta üretilen mallar yabancı kontrolünde gerçekleştiği için teknolojik üretim açısından düşündüğümüzde üretilen mallar dışarıya döviz akışına sebep olur. Bu döviz akışı da zorunlu tüketim malları ithalat kapasitesini azaltır. Dolayısıyla fiyatlar çok yükselir. Bizimki gibi ülkelerde aldığımız her teknolojik ürün zorunlu tüketim malları fiyatlarının artmasına sebep olur. Böylece sürekli dışarıdan borç almak zorunda kalırsınız ki sömürü ekonomisi sürekliliğini korusun.

Gümrük birliğine girdiğimizde en çok alkış tutanların sanayimizin başındaki burjuva sınıfımız olduğunu hatırlıyorum. O zamanki sanayi üretimimiz kalite açısından Avrupa` nın çok gerisindeydi. Dolayısıyla normalde, özellikle sanayimizin başında olan kesimin çekinmesi gereken bir durum olmalıydı. Oysaki daha gümrük birliğine hazırlık aşamasında yurt içinde üretilen teknolojik ürünlerin kalitelerinin Avrupa kalitesine çıktığını gördük. Bu kadar kısa sürede Avrupa` dan daha hızlı bir gelişim sağlama olanağının olmadığı, zaten hızlı gelişim bir yana gelişimin azı için bile doğru düzgün bir yatırım yapılmadığı biliniyor. Sonuç olarak üretim yaparken araştırma geliştirme yaptığını iddia eden, ortaya çıkan ürünleri Avrupa kalitesine kendilerinin çıkardığını iddia eden sanayicilerimizin ve bunun böyle olduğunu iddia eden hükümetlerin yalan söylediği ortada. Bizim sanayimiz yabancıların bir Türk iş adamının sermaye ortaklığı ile kurduğu teknolojiden oluşur. Gelen yabancı, teknolojisini vermez. Sadece kazançtan pay verir.

Bahsettiğim burjuva kesiminin ilk sermaye ortaklıkları devletten aldıkları ucuz kredilerden sağlanmıştır. Devlet bu kredileri yurt dışından borç alarak vermiştir. Yani halkın cebinden gitmiştir bu krediler. Aslında başlangıçtaki amaç yabancı firmalarla sermaye ortaklıkları kurdurarak yerli burjuvamızın teknolojiyi öğrenmesi ve ileriki zamanda saf yerli sermayeli teknoloji yatırımları yapması idi. Ama sonuç böyle olmamış. Çünkü bu adamlar hiç risk almadan, yan gelip yattıkları yerden halkın parasını sömürmeyi uygun bulmuşlardır.

İşçilerin ve sıradan halkın kanuni haklarına bu ülkede hiç değer verilmez. Bir işçi işten çıkartılırsa kendini savunacağı hiç bir kanun maddesi yoktur. Buna karşın büyük bir sermayedar zor duruma düşerse devlet ve hükümet tarafından desteklenir. Bizim ülkemizde insanlar doğdukları günden itibaren varlıkları oranında değerlidirler(Adalet diyince de zaten bizim ülkemizdeki insanların aklına mülkün temeli gelir.). İnsanlar okulda olsun sosyal ortamlarda olsun kişilikleri ile, akılları ile, yetenekleri ile değer kazanmaz. Böyle bir ülkede de ne araştırma geliştirme olur ne de ilerleme ve kalkınma olur. Bu ülkede sadece ekonomik hareketlilik olur, o da yurt dışından gelen para ile. Onun için Avrupa` daki ekonomik krizle bizdekini karıştırmayın derim ben. Çünkü bizdeki çok daha kötüdür ve bunun bir numaralı sorumlusuda senelerdir benzer hükümetleri çıkartan halktır.

Derebeyoglu
  • Ekle
65 yaşında / Erkek
Sarıyer
İstanbul
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 18.01.2009 01:37

bu kriz günü kurtarayım uygulamalarının toptan yekünüdür.Sanal bir zenginlik havası verildi,bunların hepsi halbuki balondu,balon şişti şişti ve patladı !Halk işte bunu anlayamadı,hekese kredi kartı verildi,herkes 3 yıllığına sanal zengin oldu,tabi paracıklar birilerinin cebine girdi,rüya bitti,düğün halay bitti.Aynen yeşil sermaye dolandırıcılığı gibi halka oyun oynandı.Bu gerçekleri görüp halkı uyarmak isteyen sivil toplumcularıda ergenekon kapsamnda cezaevine atıp susturdular,halk malesef halen uyutuluyor!

[1]
Arkadas.Com forum kuralları için tıklayın...           

KAPAT

Sınırsız Kullan