süper üye ol sınırsızca kullan

Arama
  • Gelişmiş Arama
  • Standart Arama

Hızlı Arama
  • Son 25 Bayan
  • Son 25 Erkek
  • Online Bayanlar
  • Online Erkekler
  • Bugün Doğan 25 Bayan
  • Bugün Doğan 25 Erkek
  • Arkadaş Listem
  • Engelleme Listem
  • Forum Ara
  • Takip Listem
  • Yeni Grup Aç
  • Gruplarımı Göster
  • Grup Kategorileri
  • Grup Ara
  • Yardım

Grupları Listele
  • Alfabetik Sırada
  • Açılış Tarihine Göre
  • Üye Sayısına Göre
  • Yazılan Mesaj Sayısına Göre
  • Profilimi Göster
  • Üyelik Bilgilerimi Değiştir
  • Özelliklerim
  • İstatistiklerim
  • Üyeliğimi Uzat

Profilimi Güncelle
  • Temel Bilgiler
  • Fotoğraf Ekle / Düzenle
  • Benim Durumum
  • Ne Arıyorum
  • Fiziksel Özelliklerim
  • Yaşam Tarzım
  • En Sevdiklerim
  • Kişilik Özelliklerim

Profil Ayarlarım
  • Ayarlarım

Artık Üye Fotoğraflarını
Oyluyoruz
Şu an sizin fotoğraflarınız
oylanıyor olabilir!
Üyelerimizden Gelenler
Arkadas.Com ' un pekiştirdiği dostluklar
LaVinYaDan-Nagmele® Grubu
Devamı için tıklayınız

F o r u m

Tüm Forumlar
   Yaşam
   Tarih
   Nazim Hikmet in ,burada tartisilmasi.

karacicegimsin İçinden ne geliyorsa yaz! Forum başlığına yazı ekledi - (17:49:38)
karacicegimsin İNLEYEN NAĞMELER... Forum başlığına yazı ekledi - (17:51:42)

Bu yazıya sizde mesajınızı ekleyebilirsiniz
Gönderen Mesaj
denizdim
  • Ekle
43 yaşında / Erkek
Yurtdışı
Avusturya
Aktif Toplam Yazı : 152
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 15.01.2009 21:18

Nazim Hikmet ,tartisilmaz büyük bir sairdir. Nazimin iyi bir sair oldugunu,siirden anlayan kim olursa olsun kabul etmistir. Dünyaya bakis acilari Nazima göre ters olan kimi dürüst edebiyatcilarda ,Nazimi taktir etmislerdir.
Kaldiki kitaplari degisik dillere cevrilmis ve baski sayisi beklenenin üstünde olmustur. Nazimin memleket sevdasini anlatmaya gerek yok,kaldiki Nazima küfür edenlerin Basbuglari Nazimin siirleriyle (Parti Kongrelerini) acmistir.

Burada Nazim Hikmet adi altinda acilan panolarda Nazim a saldiri ,ona küfür mayetli yaklasimlar ,Nazim sevenlerini ister istemez bir savunma durumuna sokuyor.
Sorunda buradan basliyor,kendini sadece ve sadece tatmis etmek ,karsisindakini alaya lamaktan baska bir derdi olmayan insanlarla Nazimi tartismak,kendine ilerici ,demokrat diyen kisilere yakismiyor.
Nazim hikmeti bu kisiler kabul etse ne olur etmese ne olur. Bunlarin aga babalari (basbugulari) kabul etmis ,bunlara laf düsmez.

Adeta sidik yarisi yapar gibi Nazimi savunmak anlamsizdir. Kaldiki kime karsi Nazimi savunuyorsunuz.
Ayni seyler Türkiye devrimci hareketinin önderlerinde de yasaniyor. Deniz Gezmisin CIA üyesi oldugunu iddia edenlere verilen cevap ,sadece aciyarak gülümseme olmalidir. Saatlerce Deniz Gezmisin CIA üyesi olmadigini aciklamaya calismak ,icinde bulundugumuz sorumlukluk ve bilincin hükmetmedigi seylerdir.

Karsit görüsün hummasizca saldirganligi karsisinda ,savunma taktiginde verilecek bir hata,Karsi tarafi güclendirecegini unutmamak gerekmektedir.

Bu anlayis bedel ödemeden lider olma,kahraman yaratma anlayisinin psikolojik sonuclaridir.
Nazim gibi dünyaya nam salmis bir sairin Sosyalist olmasi ,kendi düsüncesinde olan sairlerin anadoluda bile kabul görmediginin sonucudur.
Deniz Gezmis gibi 24 yasinda hayatin ve davasinin sorumlulugunu bilerek ve cesaretle ölüme gitmesinin hasetligini cekenler dir bunlar.
Ama biz ne yapiyoruz,yasamlarinda müdafaya gerek olmayan bu kisileri ayaklari hafada bir anlayisla ,seviyesiz bir tartisma literatüründe savunma yapiyoruz.

Tarih bakildigi yerden görülen tarih degildir. Tarih her yandan bakilip ,bu gün ile diyalektik bagi kurulan tarihtir.

U_S_ovalye
  • Ekle
36 yaşında / Erkek
Merkez
Rize
Aktif Toplam Yazı : 4105
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 15.01.2009 22:55

Kesinlikle doğru bir yazı olsada işin psikolojik kısmınıda düşünürsek yakınımıza küfür eden yada alay eden kişilere karşıda bu sabrı ve hoşgörüyü gösterebilirmiyiz bilemiyoruz

Köpek lisanıyla en çok sataşılan Nazım Hikmet olsun Deniz Gezmiş olsun hatta "dayı " olsun acı bir gülümseme ile geçiştirebilmek psikolojik anlamda da pek mümkün değil

Nazımı Denizi insan olmayanlara insan lisanıyla anlatmak zordur....Havlayan bir köpeğin tek anlayacağı ya hoşt kelimesi yada sıkı bir tekmedir burnuna :)

turkquoise
  • Ekle
54 yaşında / Bayan
Tuzla
İstanbul
Aktif Toplam Yazı : 65
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 15.01.2009 23:37

bu devirleri yaşamayan ve anlıyamayan gençliğe ben sadece gülümsüyorum:)))
bunu ve bu insanlerı anlamak ve empati kurabilmek için yaşamak lazım ,yoksa siz ne anlatırsanız anlatın ,herkes anlıyacağı kadarını anlar :)))))

AY_YILDIZ
  • Ekle
39 yaşında / Erkek
Tuzla
İstanbul
Aktif Toplam Yazı : 20
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 15.01.2009 23:38

demokratik kazanımları defalarca tecavüze uğramış bir ülkenin bir evladı olarak konuşuyorum..bütün bu değerlere saldırılar siyasi hesaplar üzerinden yapılıyor çünkü demokratik kültürü şu veya bu nedenlerle gelişmemiş, gelişmesine müsaade edilmemiş bir toplumuz..demokrasisi gelişmeyen toplumlarda bağnazlık ve sindirme içgüdüsü hakim olur..siyaseten kendisine alan bırakılmayan, siyaset bilgisi, okuma ve öğrenme becerileri olgunlaşmamış gençler, kendilerini karşıt ideolojiden birine saldırarak-bu bazen sözlü tecavüz bazen de fiili tecavüz olabilir- gösterme çabasına girişiyorlar..bu son derece tehlikeli..daha önce yapılan darbeler öncesi oluşturulan kaotik ortamlarda biz bu tehlikenin boyutlarının nerelere varabileceğini gördük..

nazım hikmet`in mezarının yurtdışında bulunmasının da ülkemizin büyük bir ayıbı olarak görüyorum..bu insanları demokrasiye kazandırmak onların bilgilerinden ve sanatsal faaliyetlerinden faydalanmak yerine faşist bir saldırganlıkla sürgün edilmesi gerçekten hem bir ayıp hem bir kayıptır..bugün ülkemizde zamanında vatanını sevmek adı altında terör estirenlerin bulaştıkları suçları ve eylemleri nasıl ortaya çıkaracağız diye kara kara düşünürken, açmazları çözmeye çalışırken aslında o zamanlar yapılanların vatanseverlik değil vatana ihanet olduğunu görüyoruz..ben bu bağlamda nazım hikmet`i bir hain değil geç keşfedilmiş bir zenginlik olarak görüyorum..söylem olarak benim de hatalarım olmuştur belki ama zamanla hepimizin görüşleri öğrendikçe değişiyor..

raffine
  • Ekle
54 yaşında / Erkek
Zeytinburnu
İstanbul
Aktif Toplam Yazı : 1393
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 16.01.2009 12:01

sağ görüşlü bir kaç kişinin tahammülsüzce nazıma saldırmasına ben şaşırmadığım gibi,normal görüyorum..
çünkü arada fark var..eğer övselerdi nazımda "hata "arardım..
kafasını hurafe ile doldurmuş,cahil,okumayı,araştırmayı,kendini ve çevresini,siyasi olayları sorgulamaktan korkan kişilerin refleks göstermesi normal..
sosyalist kültür ile faşizan kültürün farkını koyar.nazımı daha yüceltir..

devlet nazıma ,yılmaz güneye,ahmet kaya ya "iade-i itibar" verecekmiş..hadi oradan, yolsuzluk,işbirlikçilik,kültür,özgürlük ve demokrasi düşmanı bu devletin kendi itibarı mı var ki,iade edecek..
nazımın,güneyin,kayanın devletin itibarına ihtiyacı yok..

yoldas_nergiz
  • Ekle
47 yaşında / Bayan
Bakırköy
İstanbul
Aktif Toplam Yazı : 121
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 16.01.2009 17:51

KOMÜNİST-NAZIM HİKMET

Nazım Hikmet, bakanlar kurulu kararıyla tekrar Türk vatandaşı oldu. “Bakanlar Kurulunun 5 Ocak 2009 tarihli ve Nazim Hikmet’in vatandaşlığının iadesini öngören kararı, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Nazım Hikmet’in Moskova’daki mezarının Türkiye’ye getirilmesi konusunda ise girişim yok.” Nazım hikmet Türkiye ceza evlerinde yıllarca hapis yattı, yıllarca dört duvar arasında, vatan hani olarak görüldü ve en son 1951 yılında yine bakanlar kurulu kararıyla nazım hikmet vatan haini ilan edilip, yaşadığı topraklara sürgün Sovyetler birliğinde yaşadı. Sovyetler birliğinde boş durmadı komünist bir dünya için mücadele etmeyi sürdürdü ve eserler vermeye devam etti… 2006 tarihinde nazım hikmetin Türk vatandaşlığı yine mecliste tartışılmış ve vatandaşlığın kabulü üzerine verilen önergeler iptal edilmişti. “Nazım Hikmet Vatan Hainliğine Devam Ediyor halâ..” Nazım Hikmet halka mal olmuş bir şair ve yazarın yapıtlarının telif hakkını koç holdinge bağlı YKY’ tarafından daha birkaç yıl önce satın alınmıştı…

“Ekmek büyük insanlıktan başka herkese yeter/ pirinç de öyle/ şeker de öyle/ kumaş da öyle/ kitap da öyle/ büyük insanlıktan başka herkese yeter” diyordu nazım hikmet. Bu dizelerinde gözüktüğü gibi komünist bir toplum düşü ve uğraşı içinde olmuştur… Burjuvazinin her şeyi kar amaçlı ve meta haline getirme güdüsü, bir zamanlar işkencelerden ve hapishanelerde yıllarca sosyalizm mücadelelisi veren ve işçi sınıfının sesi, soluğu olan devrimci sanatçı ve yazarları şimdi halkla bütünleşmiş ürünleri ve yapıtlarına erişimi bile para dolayımlı hale getirme derdin de…

Nazım hikmet işçi sınıfının şairidir; ne burjuvazinin ne de AKP hükümetinin Türk vatandaşlığına ihtiyacı yoktur. Nazım hikmet sosyalist bir dünya için mücadele veren komünist bir şairdir ve dünyanın her yerinde işçi ve emekçilere ilham kaynağı ve sosyalizm mücadelesinde yürürken karanlığı yaran bir ışık olmuştur. En son Yunanistan da polis tarafından vurulan 15 yaşında ki genç için, sokağa dökülen öğrenciler, bildiride “Ben yanmasam, sen yanmasan, biz yanmasak; nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa” dizeleriyle örgütlenme ve sokağa çıkma çağrıları yapmışlardı. Nazım hikmet sermaye hükümetlerin oy deposunun malzemesi olamaz, 29 Mart yerel seçimlerin arifesinde hiçbir burjuva hükümeti komünist şairimizi ve yazarlarımıza şirin ve özgürlükçü gözükerek el uzatamazlar, seçim malzemesi yaparak içlerindeki komünist düşmalığını, işçi sınıfın sömürüsüz bir dünya için ilham kaynağı olan nazım’a düşmanlıklarını perdeleyemezler, nazım işçi sınıfının şairidir… Yazımıza Nazım Hikmetin dizeleriyle sonlandıralım.

Türkiye işçi sınıfına selam
Selam yaratana
Tohumların tohumuna, serpilip gelişene selam
bütün yemişler dallarınızdadır
beklenen günler, güzel günlerimiz ellerinizdedir
haklı günler, büyük günler, gündüzlerinde sömürülmeyen gecelerinde aç yatılmayan
ekmek, gül ve hürriyet günleri
Nazım Hikmet, 1962

NOT:Bu yazının üstüne Nazım hikmet ile ilgili bir tek olumsuz yazı yazılmasını istemiyorum..-duyrulur---

hayyam68
  • Ekle
37 yaşında / Erkek
Yurtdışı
Venezuela
Aktif Toplam Yazı : 359
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 16.01.2009 21:49

nergiz yoldaşın yazısına imzamı atıyor noktasına kadar virgülüne öznesine tümlecine kadar katılıyorum ...

yapıkredi yayınlaırnın meta haline getirdigi edebiyat ve sanat açılımı tamamen kapitalizm eliyle yozlaştırılmakta içeriğinden söküp atılmaktadır....türk burjuvazisine bayrak olmuş sermayeden yana işci sınıfı düşmanı işci düşmanı halk düşmanı koç grubu ise hayatını işci sınıfına adamış eşit topluma adamış şairimizin üzerinden prim saglıyor

ayrıca yapıkredi yayınları hem yozlaştırıp burjuvalaştırmakta hemde fiatı pahalı tutmakta okuyucuyu yolmaktadır....

kitap fuarında nazım hikmet`in ( demokles`in kılıcı) adlı kitaba bakıyordum ..
naızmın gerekse o dönem toplumsalcı bir çok yazarın yayıneviliğini üstlenmiş (adam yayıncılıktan) 8 ytl almıştım ...

ve yapıkredi stantından geçtigimde ise bilerek kitabı sordum fiatı 13 ytl %15 indirimi var diyerek fiat biçti....

hem burjuvalaştırmakla kalmıyor..okuyucuyu kene gibi yoluyor bu toplumun sesi olmuş yazarların üstünden geçinerek sözde kültür ve sanat yanlısı gözüküyor....
------

ayrıca evrensel basım yayın dan yararlanan arkadaşlar olursa
web sitesine göz atabilirler...

tembelgazili10
  • Ekle
32 yaşında / Erkek
Çankaya
Ankara
Aktif Toplam Yazı : 557
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 16.01.2009 21:59

"NOT:Bu yazının üstüne Nazım hikmet ile ilgili bir tek olumsuz yazı yazılmasını istemiyorum..-duyrulur---" :))

bu tip faşizans bir yorum için seni tebrik diktatör ilan etmekten onur duyarım:))

denizdim
  • Ekle
43 yaşında / Erkek
Yurtdışı
Avusturya
Aktif Toplam Yazı : 152
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 17.01.2009 01:07

Yayin evleri ;gercekten tartisilmasi gereken bir durumdur. Konu Nazim Hikmet degilde baskasida olsa durum degismiyor. Kitabin yayinlanmasinda yetkiyi ele alan sermayeder , konjüktüre göre fiyat verebiliyor.
Basilan kitabin bir bütün arti-deger cizgisinde yol almasi ,kitabin iceriliginin önüne geciyor.
Kitap fiyatlarinin yüksek olmasi ,maliyetine baglansada cercek sebeb bu olmadigi aciktir.
Sadece ülkemizde bu durum böyle degildir. Avrupanin en cok ormanina sahip bir ülkede ,kagit imalati yönünden zengin olmasina ragmen ,kitap fiyatlari yüksek tutuluyor. Ayni sey defter veya gazetelerde degisiyor.
durum böyle oluncada insanin aklina ,acaba para derdi olan insanlarin okumasini istemiyorlarmi diye bir soru geliyor.
Tabi ülkemizde alternatif basim yayin kuruluslarida var. Arti-deger kaygisindan uzak ,en asgari bir tarzda ,kendisini kurtaracak bir fiyat sistemi izlemektedirler. Arkadasin dedigi gibi Evrensel Basim Yayin bunlardan birisi.

-----------
Nazim Hikmeti kimse elestiremez diye birsey söz konusu degildir. Zorla da kimse karalanamaz.
Karsit görüslerin ,bizim icin kisi olarak bir sorun yaratmamaktadir. Bizim elestiri oklarimiz onun dünya bakis acisinda belirlenir. Kimse ile özel sorunumuz yok. Bir konu üzerinde fikir yürütmek icin en azindan o konu hakkinda birseyler bilmek gerekmektedir. Arkadaslar bir baska panoda bir baska sair in siirlerinden alintilar yapmislar. Benim bu kisi üzerinde yorum yapmam icin o kisi hakkinda bilgim olmasi gerekmektedir.Aksi taktirde saldiridan baska birsey olmaz. Bu da cirkin bir saldiridir. Kendimizi tatmin etmek icin bu tür cabalara girmek kisilik kaybina neden olur.

[1]
Arkadas.Com forum kuralları için tıklayın...           

KAPAT

Sınırsız Kullan