süper üye ol sınırsızca kullan

Arama
  • Gelişmiş Arama
  • Standart Arama

Hızlı Arama
  • Son 25 Bayan
  • Son 25 Erkek
  • Online Bayanlar
  • Online Erkekler
  • Bugün Doğan 25 Bayan
  • Bugün Doğan 25 Erkek
  • Arkadaş Listem
  • Engelleme Listem
  • Forum Ara
  • Takip Listem
  • Yeni Grup Aç
  • Gruplarımı Göster
  • Grup Kategorileri
  • Grup Ara
  • Yardım

Grupları Listele
  • Alfabetik Sırada
  • Açılış Tarihine Göre
  • Üye Sayısına Göre
  • Yazılan Mesaj Sayısına Göre
  • Profilimi Göster
  • Üyelik Bilgilerimi Değiştir
  • Özelliklerim
  • İstatistiklerim
  • Üyeliğimi Uzat

Profilimi Güncelle
  • Temel Bilgiler
  • Fotoğraf Ekle / Düzenle
  • Benim Durumum
  • Ne Arıyorum
  • Fiziksel Özelliklerim
  • Yaşam Tarzım
  • En Sevdiklerim
  • Kişilik Özelliklerim

Profil Ayarlarım
  • Ayarlarım

Artık Üye Fotoğraflarını
Oyluyoruz
Şu an sizin fotoğraflarınız
oylanıyor olabilir!
Üyelerimizden Gelenler
Arkadas.Com ' un pekiştirdiği dostluklar
LaVinYaDan-Nagmele® Grubu
Devamı için tıklayınız

F o r u m

Tüm Forumlar
   Yaşam
   Tarih
   Sultan Abdulaziz`in tahttan indirilmesi

Seyyah Kelime Oyunu.. Forum başlığına yazı ekledi - (10:49:06)

Bu yazıya sizde mesajınızı ekleyebilirsiniz
Gönderen Mesaj
emanet
  • Ekle
35 yaşında / Erkek
Fethiye
Muğla
Aktif Toplam Yazı : 65
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 14.01.2009 02:52

Arkadaşlar bildiğiniz gibi sultan abdulazizin tahttan indirilmesi öncesinde ve sonrasında yaşananlar çok acı olaylardır bu konuyu ben çok araştırdım ama kesin olmamakla birlikte diye başlayan bazı bilgilere ulaştım ama meseleyi tam olarak öğrenemedim.Mesela abdulazizi tahttan indiren askerlerin olayın öncesinde ingilizlerle yaptıkları bazı görüşmelr var bu konuda tarih kitaplarında daha aydınlatıcı bilgilere ulaşan varmı aranızda?Birde tabi olaya intihar süsü verildiği biliniyor gerçekten abdulaziz bileklerini keserek intiharmı etti yoksa bu bir intihar süsü verilmiş cinayetmiydi?Bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim.

Ben mustafa armağan`a bu olayı bir televizyon kanalında sordum not aldı daha sonra açıklama yapacağını söyledi onuda bekliyorum bu arada.

raffine
  • Ekle
54 yaşında / Erkek
Zeytinburnu
İstanbul
Aktif Toplam Yazı : 1393
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 14.01.2009 13:32

abdulazizin tahtan indiriliş yöntemii konusunda hepimizin ulaşacağı googlenin kirli bilgileri arasından elde edilecek sonuç ne olur bilemem ..
emanet ama şunu bil ki tarih kişilerin tarihi,kişlilerin bireysel becerilerinin ,zekasının ,kahramanlıklarının tarihi değildir..
günümüzde görüldüğü gibi egemen sınıfların,hanedanların,feodal zorbalarnı,soyluların vb çıkar kavgasıdır birbirleri üzerine kurmaya çalıştıkları üstünlükleri entrika,işgal,fetih,savaşlar yoluyla verdiler..
sistemi elegeçiren kesimler kendi aralarında da menfaat üzerine kurulu bir etkinlik savaşı verdiler..

osmanlıda kellesini vermeden görevini tamamlamış sadrazam yok gibidir..bu veliahtlar ,yüksek kademedeki yöneticiler izler..
bu üstünlük kurma savaşından padişahlarda nasibini almıştır..konu değiştirmek gibi olmasın ama en dramatik olanı da tahta çıkan genç osmanın 16 yaşındaiken yedikule zindanlarında ırzına geçilerek,boğulmasını anlatır tarihçiler..
genelde osmanlı hanedan üyeleri ,osmanlı soyunun kanının dökülmesinin günah olacağı düşüncesi ile boğdurularak hal yoluna gidilmiştir..

bu dünceden hareketle abdulazizin ölümündeki belirsizlik pek önemli değil..ama atalarının ölümüyle benzerdir..

emanet
  • Ekle
35 yaşında / Erkek
Fethiye
Muğla
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 15.01.2009 01:42

Raffine ben google`dan derlenmiş bilgilerden bahsetmiyorum osmanlı tarihiyle ilgili kitaplarda bu konu geçer ama benim tarih kitaplarında ulaşabildiğim bilgiler yukarıdada söylediğim gibi kesin bilgiler değil ama ortak kanı kesin olmamakla birlikte anlattığım şekildedir.Haklısın belki o kadar önemli değil ama bilmekte yine fayda olduğunu düşünüyorum.Tarih ve kişilerin becerileri arasında oluşturduğun kırmızı çizgi bence her lider kişi için geçerli değil bunu osmanlı tarihinde her gelişmeye açık, üstün zekalı, gelişmeleri iyi okuyabilen, silahlı ve askeri gücü gelişmelere göre iyi yönlendirebilen padişahlar var kanuni sultan süleyman, yavuz sultan selim örneklerinde olduğu gibi osmanlı idaresinde yeri apayrı olan padişahlarda var şimdi tarih bunların becerilerinin dışında gelişen olaylar serisidir diyemeyiz bence.Ama o zamanki yönetim biçiminde taht kavgalarının olduğu doğrudur yani monarşide başka yol yoktu direkt olarak halktan alınmış bir yetki ile hareket edilmiyordu, savaşlar egemenlik kurmak için yapılıyordu ama her ne sebeple olursa olsun osmanlı`nın küçük bir beylikten büyük bir imparatorluğa dönüşmesi ve dosta düşmana bugün bile hala ben osmanlı torunuyum dediğin zaman sen osmanlı torunu değilsin sen türksün diye karşılık veriyorlarsa bu osmanlı korkusunun bir belirtisidir ve bence yeri doldurulamamıştır bu yüzden bugün dünya tarihine geçecek katliamlar yaşanıyor yaşandı. 1. dünya savaşı, 2. dünya savaşı, devrimler, adolf hitlerin yahudi katliamı, 60 yıldır kana doymayan israil milyonlarca insanın kanını dökmüştür.Bunada işgal diyoruz bir nevi devrimlerde işgaldir çünkü üstünlüğünü fetihte gibi savaşarak kurmaya çalışıyor.

raffine
  • Ekle
54 yaşında / Erkek
Zeytinburnu
İstanbul
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 15.01.2009 20:03

tarihte bir ülkenin ne kadar alanı kapsadığı yönetim biçiminin doğruluğunu göstermez.,yöneticinin basireti,yeteneği ülke içindeki dengeleri gözetmesi,menfaat kesimleri ile uyumu ile ölçülür..birde en çok kan dökerek otorite sağlayanlar güçlü yönetici sayılır..

22 yaşında tahta çıkan makedon kralı. iskenderin ,öldüğü 34 yaşına kadar 12 sene içinde hindistana kadar olan bölgeyi ele geçirmesini biliriz hepimiz...sizin mantığınızla nasıl açıklanır.
atamız diye osmanlıya kutsallık vereceğinize,osmanlı topraklarında yoksulluğa ve zorbalığa karşı ayaklanan köylü savaşlarını araştırın.en azından 200 sene süren celalli isyanlarını..

emanet
  • Ekle
35 yaşında / Erkek
Fethiye
Muğla
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 16.01.2009 16:07

Ah be raffine ahh :)
Benimle zorla osmanlı tarihini tartışacaksın :))
Celali isyanlarını biz araştırıyoruz merak etme zaten osmanlı dört dörtlüktü diyen yok ona kutsallık vehmedende yok ben sadece bir olayın dış bağlantılarını araştırıyorum yoksa osmanlı tarihini tartışmaya başlarsak daha öncede dediğim gibi en baştan başlamalıyız.İmparatorluğun kapsadığı topraklar konusunda doğru söylüyorsun ama her tarihi olay veya gelişme o günün şartları göz önünde bulundurularak değerlendirilir bak sscb 70 küsür yıl yaşadı ama sadece 31 yıl sosyalizm gördü, eşitlik gördü.Yani öyle şurasını kırptım aldım attım, burasını kırptım aldım attım burası kaldı o zaman budur demekle olmuyor ben osmanlıyı bir bütün olarak görüyorum lütfen osmanlıyı eleştireceksen yazma bu saatten sonra çünkü bu panonun açılış amacı o değil ayrıyetten senin takip ettiğin güzergah osmanlıya çıkmıyor :))

raffine
  • Ekle
54 yaşında / Erkek
Zeytinburnu
İstanbul
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 16.01.2009 16:24

emanet bu sitede beni birtek sen anladın,o da yanlış anladın..
espri tabii..))

diiğer sağ görüşlü arkadaşlardan farklı gördüğüm için seni konuşturmaya çalışıyorum.diğerleri boş gezenin boş kalfası...farkındasın.
bu panoyu seninle tartışma değil,görüş alış-verişi olarak gör lütfen..yıllarca süren bir ezbetci hamaset edebiyatı ile tarih oluşturulmuş kafamızda..bunu kırmak gerekir..

[1]
Arkadas.Com forum kuralları için tıklayın...           

KAPAT

Sınırsız Kullan