süper üye ol sınırsızca kullan

Arama
  • Gelişmiş Arama
  • Standart Arama

Hızlı Arama
  • Son 25 Bayan
  • Son 25 Erkek
  • Online Bayanlar
  • Online Erkekler
  • Bugün Doğan 25 Bayan
  • Bugün Doğan 25 Erkek
  • Arkadaş Listem
  • Engelleme Listem
  • Forum Ara
  • Takip Listem
  • Yeni Grup Aç
  • Gruplarımı Göster
  • Grup Kategorileri
  • Grup Ara
  • Yardım

Grupları Listele
  • Alfabetik Sırada
  • Açılış Tarihine Göre
  • Üye Sayısına Göre
  • Yazılan Mesaj Sayısına Göre
  • Profilimi Göster
  • Üyelik Bilgilerimi Değiştir
  • Özelliklerim
  • İstatistiklerim
  • Üyeliğimi Uzat

Profilimi Güncelle
  • Temel Bilgiler
  • Fotoğraf Ekle / Düzenle
  • Benim Durumum
  • Ne Arıyorum
  • Fiziksel Özelliklerim
  • Yaşam Tarzım
  • En Sevdiklerim
  • Kişilik Özelliklerim

Profil Ayarlarım
  • Ayarlarım

Artık Üye Fotoğraflarını
Oyluyoruz
Şu an sizin fotoğraflarınız
oylanıyor olabilir!
Üyelerimizden Gelenler
Arkadas.Com ' un pekiştirdiği dostluklar
LaVinYaDan-Nagmele® Grubu
Devamı için tıklayınız

F o r u m

Tüm Forumlar
   Yaşam
   Tarih
   anodolunun tarihi

Bu yazıya sizde mesajınızı ekleyebilirsiniz
Gönderen Mesaj
temocin
  • Ekle
40 yaşında / Erkek
İpsala
Edirne
Aktif Toplam Yazı : 57
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 28.11.2008 20:51

kimler yaşadı bu güzelim anadoluda şimdiye kadar

temocin
  • Ekle
40 yaşında / Erkek
İpsala
Edirne
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 28.11.2008 21:09

hiçmi bilen yok.

turkcuyum85
  • Ekle
30 yaşında / Erkek
Bağcılar
İstanbul
Aktif Toplam Yazı : 2
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 28.11.2008 22:10

tarihinde türk olması yeterli değilmi temocin kandaşım??

NINAX
  • Ekle
44 yaşında / Bayan
Üsküdar
İstanbul
Aktif Toplam Yazı : 3427
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 30.11.2008 01:02

cevaba bak! türkçüyüm die rumuz alışından bellli sendeki zihniyet!

iyiki de yasaklanmışın yoksa seni perişan ederdim! ezbere konuşan nesil türedi!

killing14
  • Ekle
50 yaşında / Erkek
Yurtdışı
Şili
Aktif Toplam Yazı : 14
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 30.11.2008 15:15

anadoluda kimlerin neden ,nasıl yaşadıgı belli de(konumuz bu degil) ....
...........,biz türklerin otlaklar arayan koyun sürülerini takip ettigimiz bilinir,söylenir...gerçek olanda budur zaten(sürünün önünde ve arkasında olmak hiç farketmez) ....ki keza burada bulamasak idik otlakları (otlak ;göreceli bir kavramdır)kesin avrupayı fethetip(hatta bir ara denedik lakin yetrince otlagımız olduguna karar verdiler ve geri döndüler, sanırsınız ki yenildik)ve de amerikayı keşfeterdik ..ki bir gün dünyda otlaklar bittiginde işte o zaman yeni bir dünya(otlak) bulmak için bizimkiler uzaya açılaçaklar ve orayı ilk bulan sürüden bir koyun kesip-kurban adayacak- mangal yapacak (bunu beklediklerine eminim ve ilk mangalı da ibonun ruhuna atfedecekler-hatta mangal yaparken bir heykelini bile dikerler)....
.........ete düşkünlük bu kadarmı olur..(her türlü et)
..........her savaşcının ruhu etle çalışır (vampir misali)...anadolu tarihinden savaşçılara nasıl geldik?bilmiyrum ben anadoluya gelirken savaşın ortasına düştüm sanırım ..... burda şöyle bir ayrım aklınıza gelebilir (zeki -bu bir isimdir_olarak varsayıyorum )...ya savunma durumun da olan savaşçılar- olmaz- ,savunma yapmak savaşın bir tarafı oldugun anlamına gelir, ilelebet savunma olmaz bunun kesin bir ara şerefli hucumları vardır (gol atamasan bile ).....savaşı ve savaşçıyı anlamlı kılan nedir?bunu hemen yazmıştım ama sildim biraz da oynayalım degilmi..-otlak bulmak degil,o sürünün işi - ...zeki bunu hemen anlamştır ,.zeki mi kim? bizim zeki canım,varya hani kerameti kendinden menkul işte o zeki....bu yazı bütün zekilere atfen yazılmıştır ...bu arada safların okumasında da bir sakınca yoktur ...iki üç saat içinde tüketilmesi önerilir...afiyet olsun ...
....saygılar....

killing14
  • Ekle
50 yaşında / Erkek
Yurtdışı
Şili
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 01.12.2008 14:13

.....Demek benle kimse oynamıyor bende kendi kendime oynarım -en azından riski yok-aha düşeş geldi...(düşes degil ,hani o gelse daha iyi olurdu ama dük yok sıkılır şimdi ...biz ancak lord`a kadar olabildik ,lakin o da avam olanından ...)...aha yine düşes geldi (pardon düşeş olacaktı)canım düşesi çektigi aşikar artık .....fikir zikir meselesi...ne yaparsın ne beden ne akıl durdugu yerde durmuyor ...
...neyse ,biz savaşa ve savaşçıya dönelim ;bakalım o kimle,neyiyle oynuyor .......
..........savaşı ve savaşçıyı anlamlı kılan; bir önceki savaş , bir önceki savaşçı ile şimdiki savaşçıdır..(ki burda savaşı ve savşçıyı anlamlı kılacak yeni bir savaşçı bulunamaz veya yaratılamazsa kendi kendine oynanılacaktır-işte savaş ve savaşçı bu kadar manyak bir şey,tıpkı benim gibi-kendi kendine oyun babında-)..... bu, şimdiki savaşçı önemli tabiki bunun savaşçı ruhu ve bedeninin devamlı diri tutulması icap eder onun için buna üç ögün bir önceki savaşdan ve bir önceki savaşçıdan besleme yapılır(bir önceki savaşçı mumyalanır daha sonra azar azar bu yeni savaşçıya yedirilir-çok igrençim ya-)...arada sırada da bunları hazmetmesi için koşturacaksın ve üstüne limonlu soda içireceksin ki hazmı kolay olsun ..
...şimdi bir de bunu anadolu tarihine baglamak lazım ama nasıl ?anadolu tarihi savaş ve savaşçılar tarihidir ,nasıl ..olmadımı ?bence gayet oldu hatta en büyük savaşçımızda enver paşadır ..bu savaşçıdır asker olamamıştır ,-sonundaki paşa sadece lakapıdır- .......neyse konuyu da anadolu tarihine bagladık bir de gordion dügümü atalım tam olsun..ki yeni bir savaşçı bekleyelim ..
.....kendi kendime oyun devam eder. lakin, artık düşeş atmıyorum .....dügüm atıyorum ......bakalım yeni savaşçımız ne zaman gelecek,bu dügümün çözülmesi lazım ..bol savaşlı günler diliyorum ...
...not...bugün dışarı çıkarken silahlarınızı kuşanmadan çıkmayın .....nede olsa anadolu da yaşıyorsunuz degilmi?

temocin
  • Ekle
40 yaşında / Erkek
İpsala
Edirne
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 01.12.2008 22:44

güsel güsel tevam.

killing14
  • Ekle
50 yaşında / Erkek
Yurtdışı
Şili
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 02.12.2008 02:29

.........aha benle oynayacak birini buldum ....da bu çocuk gibi konuşuyor ya ..ne yapmalı bilmemki hazır oynayacak birini bulmuşken kaçırmak olmaz...bende çocukla çocuk olayım bari..nasıvsın teomolovimicin ?-bu ne antibiyotik ismi gibi-...(söyleyemiyorum ya çocuk agzından böyle çıkıyor teomolovomicin )..neyse sana kısaca ``te`` diyelim hem bir işe yardıgını hissetersin ..
...önce çocuksu konuşman konusun da bir iki yorum yapayım te ,ne devsin oluvmu?..birini küçümserken(küçümserkenin altını çiziyorum -biraz hayalgücü-sırf muhabbetimiz artsın nice yeni oyunlara koşalım beraber diye)çocuk gibi görün ,-adam sagırsa- çocuk gibi konuş ki sana elleşmesinler..(tabiki bu yazdıgım sübyancılr için geçerlilik arz etmiyoır)...çocuklugunda kötü amcalar korkkutmuş olabilivlermi?..yoksa kötü biv çocukluk geçirdin hala geçivmektesin işin içinden çıkamadın tabiki çocuk olarak kalayım dedin ...veyahut meşhur olmaya çalışıyovsun(bak bu şekilde yazarsam beni kesin keşfeterler de -onlar kimler olur ben bilemem gayrı-).....
....hadş gev te asgevcilik oynayalım .....bak bu kıvmızı asgevler sen oluyovsun maviler ben .....maviler kıvmızı asgevleri öldüvüyovlar...çovunu esir alıvıyovlav,esir aldıklavını öpüyovlav ,çikovalata ve kolanya ikram ediyovlar...
.......sen ölen asgevlerdensin hadi öl bakjalım te ...kalkma te ..kalkma ya alla alla övdün ovlum sen ...ovunu bozuyon bak te ...oyunu bozan gö..bovazan derler sonra sana ....
...beni de terbiyesiz terbiyesiz konuşytuyon te...............
....

killing14
  • Ekle
50 yaşında / Erkek
Yurtdışı
Şili
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 03.12.2008 02:42

........kırk yılın başı, bir arkadaş bulduk onuda öldürdük ya(evet, arkadaşı tutan yerlerimi almışlar benim -engelliyim ben engelli- bana sakat muamelesi yapabilirsiniz )..
......hey ``te`` kavdeşim, kalk hadi kalk, şaka yav şaka ovnuyoruz burda ....
........arkadaşı tutan yerler şöyle bir şey oluyor ;hafif nemli,biraz yosunlu ,mor salkımlı ve az mantarlı-bir beslenme söz konusu- eski kurumuş kökler ve dallar ,gririnti ve çıkıntılıların oldugu deniz manzaralı yerler ........işte bu yerlerim yok benim....benimkisi çorak, suyu kendine yetmeyen bir pınar az birde ısıtmak için tezek ve tezek kokulu duvarlar...istemezmiyim benimde mor salkımlı bahçelerim olsun ,olmuyor işte olamıyor tutmuyor bünyede yosun hep güneş hep güneş...yandık kavrulduk ....anadolu tarihine döndük valla .....neyse bagladım bir şekilde tarihe ...panoda kalmaya devam...kovulana kadar gtmem artıkın ..
..............anadolu tarihi sorunnlar tarihidir,(aha dügümü attım )...
1.Araştırılıp öğrenilmesi, düşünülüp çözümlenmesi, bir sonuca bağlanması gereken durum, mesele, problem
evet sözlük aanlamı bu...da çok komik ya t.d.k nın yazdıgı anlama bak ya allah mustahakınızı versin emi...bizde ne zaman sorunlar bu şekilde algılanmıştır ki...hay aksi...bu da ayr bir sorun ``hocanın dedigini yap ,gittigi yoldan gitme der gibi``....
...bence bu yetersizir anlam..sorun, bir hastalıktır evet bir hastalık ,onun için bütün sorunlulara hasta muamelesi yapmamız icap eder...(mesala bir kilo portakal götürebilirsiniz,sorununu alır)...bu anlamda ben bir kronik sorunlu oluyorum ...
.....diyelimki köyde yaşıyorsun iki inegin onbeş koyunun on dönüm tarlan var ekiyorsun biçiyorsun otlatıyorsun falan filan ...burda tek sorun köyün güzel kızını aganın ogluna alması olur onuda sarı çizmeli memet aga kendine proplem etmez...tabiki köyün güzel kızının kaprisler çoktur ugraşmak istemez...
.....dur buldum ,bizim köylerde sorunlar ya çocuk yüzünden ya köpek yüzünden olur derlerdi..ya da tavuguma kış dedi falan.......
...en sorunsuz insan robinson cruz sanırsın oku oku sorunu bitmez...en mühim sorunu yalnızıktır
.....neymiş sorunsuz insan veya toplum olmaz.. eger ki sorun yoksa yaratılır ...
.....şimdi sor-un ların içine biraz dalalım ...tabiki sorunun içinde hem soru vardır hem un....soru sormak zordur bizim anadolumuzda,eski köye yeni adettir ..heleki un`a bulaşmadan hiç çıkamazsın ...bunun en kolay olanı ipe un sermektir....en zoru ipten unları toplamaktır...hay aksi...
..... 1.dogal sorunlar 2.suni sorunlar..
.....bunlarda kendi aralarında ikiye ayrılır
A.bireyin dogal ve suni sorunları
B. devl-et`in sorunları.....
...... devl-et`in dogal olan sorunu yoktur bu devl-etin bütün sorunu sunidir...bilhassa devl-et tarafından yaratılır ..çünkü yaşamı sorunların bolluguna borçludur....evet devl-et çarkı sorunlarla döner....döner döner ve dönerken o toplumdaki insalarıda içine alır,boş çark anlamsız olur zati(et burdan gelir anlayacagınız .)...artık o çarkın bir parçası olursun bundan da kurtuluş yoktur veya zordur(kıyma olur çıkarsın)....insan ruhu zaten tembeldir..çarka karşı savaşmayı kimse istemez...bizde donkişotlar yoktur (daha çok pançolar vardır)...o da zaten kafayı yemiştir ...
....bu yazı donkişotlara atfen yazılmışıtr ..

killing14
  • Ekle
50 yaşında / Erkek
Yurtdışı
Şili
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 03.12.2008 15:18

ahanda ....
....anodolu tarihine yerleştik iyicene......şuraya bir iki tugla daha koydmmu beni kimse atamaz burdan -ölürüm ulan bu tarih için ben-sadece ölürüm başka yapabildigim bir şey yok ,mesela bu tarih için sevemem birini, birilerini....neden neden nenden?ne bileyim ben neden ..toplum psikologumuyum ben ...nden neden neden? ...tarih deden ,anadolu tarihi nenen....yakın tarih amcan ,uzak tarih hatırlayamadıgın akraban s vs vs ..bu ne şimdi ya!delirme saatleri....bunun birde dakikaları varki ..kendi şerrimden kendim korkuyorum .....
.....nerde kalmıştık ..anadolu tarihinde sevgiler ve sevgilileri.......
......leyla ile mucnun yok o bizim degil ferhat ile şirin yok bu da degil..kerem ile aslı alla alla bu hiç degil...karacaoglan evet bu biizm de bu da sadece sevgili, yar`ı yok (platonik)...yunus evet bu da bizim lakin bununkiside ilahi bir sevgi(bu da platonik.)..mevlana ,ne olursan ol yine gel(gerçi bu cümlede buna ait degil)..tarikatta kimse yok sanırsam ,ne olursan ol yine gel dedigine göre ,kör topal frketmiyor ...en iysi karacaoglan -ben yar`a yar demem yar benim olmayınca-bu ne proplemli bir cümle ya...sen bütün onudoluyu dolaş her gördügün güzele aşık ol...alamayıncada ben güzele güzel demem ,başlıbaşına egoistçe bir yaklaşım ....güzelinde çok umurundaydı sanki demezsen deme diyecekler var nasılsa ,nasıl?......evet bizim sevgililerimiz platonik hep ...ilahi olanı zaten plotonik(bunun gerçek olması düşünülemez zaten ,bir an düşündüm olmuyor )...anlayacagınız sevgillierimiz hafif kafayı sıyırmışlar, platonikte kamışlar ...bende bendeki bu eziklik nerden geliyor diyordum, ahanda buldumişte......tarih dedemden geldigine eminim artıkın .......
......sevgililerimizin olmaması tarih için nasıl yorumlanır acaba...yok bu biizm köroglu olurmu acaba (bizatihi atamız sayılır araştırmışlar bulmuşlar bizim orda,torunu sayılırım ..lakin ben sadece dedemin dedesin kadar biliyorken -en fazla 1900 yıllar-1300 yılların seceresini kim nasıl çıkarmış şaşmaktayım ...hemide bir devlet düşmanı için . )...onunkisi dha çok iktdara karşı savaş bu arada sevgiyide ekleyeverelim demiş olabililer-mi?
..evet bunu detaylı bir araştırmak gerekir neden sevgililermiz, büyük aşıklarımız ,büyük aşk hikayelerimiz yok bizim ...nn neden neden neden ?sevgilin deden ....büyük aşkın nenen ?taptıgın çocugun ...
... ..işte bir tek sevdigin yok ......o platonik her nasılsa....zaten sevişmelrde platonik bizde örnek verdirmeyin şimdi....
......ihtiyaçmı yok ?savaşçı bir toplumun aşkla ne işi olurmu demişler ?aşk dedign yatakta olur o da çocuk yapmak için(en son örnegi tayyip beyin deyimiyle en az üç çocuk yapın ,sevişin dese anlayacagım ...ne olursan ol gel gibi....zihniyet aynı zihniyet.....)...çogalın çogalınasıl olursa olsun çogalın...gerçi mevlnaın sözü dh masum duruyor..
...uzun lafın kısası anadoluda aşk yok...aşkın olmadıgı yerde tarih yeniden yazılır ilk aşk`a kadar...ilk aşk şehitine kadar....sevgililerin kavuşmak için savaştıgı bir tarih ,...
..aşıklar tarihi....yok bizde yok ...neden neden nden neden ?dedenize sorun ....

temocin
  • Ekle
40 yaşında / Erkek
İpsala
Edirne
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 04.12.2008 18:38

ya iskelet adam çok konuşuyorsun ondanmıdır bilinmez boş konuşuyorsun kardeşim öz ve kısa anlatki okunasın, yunus gibi ete kemiye büründüm adem diye göründüm de , koskoca mesneviye ne hacet.

killing14
  • Ekle
50 yaşında / Erkek
Yurtdışı
Şili
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 04.12.2008 21:31

melhaba te kavdeşim......
....`kısa ve öz anlatki okunasın``...bu anlatıklarm kısa ve öz olanları te kevdeşim...(sırf çoluk çocuk okusun diye masal formatın da anlatıyorum ...sen büyüksün ondan anlamamış olabilirsin... ).. ..
...``boş konuşuyorsun` ,evet haklısın ..bak sende bir şeyde haklısın, kıymetini bil bence.. ben aksini hiç iddia etmedim......
.....demek seni mennun eedemedik...hay aksi...ne yapsakki ,....ahanda diyorum işte ,ete kemige büründüm adem diye göründüm...nasıl?ama aynada hala iskeletim..bu ne şimdi ya..
...`koskoca mesneviye ne hacet``,demek bunu okudun ,kaçıncı cilde geldin mesela..(ve ne anladın,sana hayatta hangi kıssası yardımcı oldu,iyiki mesneviyi okumuşum yoksaa şurda çuvallamıştım dedign ne var mesela ...bana bir tanesini anlat.söz burayı terkedecegim..hemide geceonduyu sana bırakacagım ...çokmu cömertim ne).....ne güzel oynuyorduk neden oyunu bozarsın ki?...anlamam ,anlamazsın ,anlamazlar ......
......ve hucum borusu çalar ......

raffine
  • Ekle
55 yaşında / Erkek
Zeytinburnu
İstanbul
Aktif Toplam Yazı : 1393
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 04.12.2008 21:44

kıllıng..yazıların yeni dikkatimi çekti..okudum mennun oldum..tanıdık geldin..))
tanışıyoruz di mi?

KEKO01
  • Ekle
57 yaşında / Erkek
Şile
İstanbul
Aktif Toplam Yazı : 1170
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 04.12.2008 22:19

kıllınk..banada yabancı gelmedi..merhaba dostum..hani nerde benim kırmızı şarabım..:))

killing14
  • Ekle
50 yaşında / Erkek
Yurtdışı
Şili
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 04.12.2008 23:14

y aarkadaşlar anodolu tarihini meyhaneye çevirdiniz.....
.....şurda oynuyorduk te kardeşimle ...burası büyüklere göre degil..lunapark burası atlı karncaya biniyoruz biz.....hiç hoşgörüden nasibimi almamışım(çok mu belli oluyor ya), halbuki atalarımız ne hoşgörülü insanlarmış...ah atalarımız ah.nerde o eski atalar...o güzel insanlar o güzel atlara hiç binemediler..
......en hoşgörüümüzde kuyucu murat paşadır sanırsam ....
....evet,anadolu tarihinde hoşgörülü bir yolculuga çıkalım?..önce kendime bir bakayım ne kadar hoşgörülüyüm (hoşgörü göreceli bir kavram degildir..)..önce misafirlere karşı,sonra komşularıma(özellikle kariyer yapmış olanlara ) tabiki devlet ricaline(bunda sınır yok).....ve tabiki akrabalarıma (ne de olsa klan bir tarafımız var,istesekte istemesekte)....işte hoşgörüm bununla sınırlı benim...
....ilk anadoluya girerken müthiş bir hoşgörü ile girmişiz...bakmayın siz elimizde kılıç kalkan olduguna ,onlar hoşgörü aletleridir kılıç kalkan oynamak için (hediye diye getirmiş bizimkiler)..lakin buranın yerlileri (kızılderililer oluyor )anlamamışlar, topraklarında gözümüz var sanmışlar ...bize savaş açmışlar ,,eee bizde mecburen savaşmışız işte(bir elde kolonya bir elde çikolata mızrakların ucunda çiçekler)..hoşgörülü bir şekilde ...mesela ik hoşgörüyü alparslan, romenes diyojenese yapmş..adamı affetmiş...işte hoşgörüyü görebiliyrmusunuz adam ne yapsın daha (hatta şerefine bir parti bile verdigi söylenir ,biraz daha ileri gideyim çadırda alem yapmışlar ya ....alparslanın ,romenese masaj bile yaptırdıgı söylenir)....işte o zamandan bu zamana andolu tarihi hoşgörü samanlıgı gibidir,kötülügü at kesinlikle bulamazsın ....hayran olur aptallaşırsın ..
...... bunun bir arap bir romalı bir avrupalı bir yahudi bir mısırlı bir bir slav (başka kaldımı ya) hoşgörülülügü varki oturur aglarsın yine doyamazsın aglamaya ..taki gözyaşın kalmadıgında senin yerine birinin agladıgını görürsün işte o zaman gözyaşı pınarlarına lanet edersin neden çabuk kurudular diye....anlarsın ki dünya hoşgörü elleriyle dönüyor dönüyor dnüyor ....
.....bir de bakarsın ki lünaparkçı atlı karıncayı durdurmuş ..
....lütfen amca bir daha bineyim bir daha döneyim dersin ama adam anlamaz ....o zaman anlarrsın ki dünyayı döndüren hoşgörü degilmiş...hepsi hepsi bizim lünaparkçı amca,...
.........atlı karıncanın sahibi...

[1] [2] [3]
Arkadas.Com forum kuralları için tıklayın...           

KAPAT

Sınırsız Kullan