süper üye ol sınırsızca kullan

Arama
  • Gelişmiş Arama
  • Standart Arama

Hızlı Arama
  • Son 25 Bayan
  • Son 25 Erkek
  • Online Bayanlar
  • Online Erkekler
  • Bugün Doğan 25 Bayan
  • Bugün Doğan 25 Erkek
  • Arkadaş Listem
  • Engelleme Listem
  • Forum Ara
  • Takip Listem
  • Yeni Grup Aç
  • Gruplarımı Göster
  • Grup Kategorileri
  • Grup Ara
  • Yardım

Grupları Listele
  • Alfabetik Sırada
  • Açılış Tarihine Göre
  • Üye Sayısına Göre
  • Yazılan Mesaj Sayısına Göre
  • Profilimi Göster
  • Üyelik Bilgilerimi Değiştir
  • Özelliklerim
  • İstatistiklerim
  • Üyeliğimi Uzat

Profilimi Güncelle
  • Temel Bilgiler
  • Fotoğraf Ekle / Düzenle
  • Benim Durumum
  • Ne Arıyorum
  • Fiziksel Özelliklerim
  • Yaşam Tarzım
  • En Sevdiklerim
  • Kişilik Özelliklerim

Profil Ayarlarım
  • Ayarlarım

Artık Üye Fotoğraflarını
Oyluyoruz
Şu an sizin fotoğraflarınız
oylanıyor olabilir!
Üyelerimizden Gelenler
Arkadas.Com ' un pekiştirdiği dostluklar
LaVinYaDan-Nagmele® Grubu
Devamı için tıklayınız

F o r u m

Tüm Forumlar
   Genel
   Gündem
   YENİ TÜRKİYE

Bu yazıya sizde mesajınızı ekleyebilirsiniz
Gönderen Mesaj
Jakoben_Piyade
  • Ekle
30 yaşında / Erkek
Çankaya
Ankara
Aktif Toplam Yazı : 4354
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 26.08.2008 03:22

DOĞRUSUNU isterseniz tam da yanıt bulamıyordum ve açıkçası çoktandır kendi kendime sorup duruyordum:

"Bu ne?.."

Başta kırmızı saten türban, altta dar etek... Saçın ucunu gözükmüyor ama kalça hatları öyle iyi gözüküyor ki, zaten insan kafaya bakmaya vakit bulamıyor.

Öyle gidiyordu.

Ve ben sormuştum:

"Bu nedir?.."

Onun erkek olanını bizim plajda görmüştüm; haşemalı... Dizin altına kadar uzanan beyaz haşema denizden çıktığında ve suyu yiyip vücuda yapıştığında manzara inanılmazdı ve ben yine kendi kendime soruyordum:

"Bu nedir?.."

Sonunda dünkü Hürriyet’in manşeti aradığım yanıtı verdi:

"Yeni Türkiye..."

*

"Yeni Türkiye" böyle a dostlar...

Baba; imam hatip mezunu, emlak işleri yapıyor, çok zengin, ipek gömleği ve ipek kravatı İtalyan... Anne; pembe farlar ile tepeden tırnağa daracık beyaz tesettür tuvaleti giymiş, abla narçiçeği gümüş işlemeli sıkmabaşın altında narçiçeği tuvaletle...

Düğüne helikopterle iniyorlar.

Altınlar, pırlantalar, dolarlar uçuşuyor...

Daha çok imara açılmamış yerleri alıp imar geçtikten sonra satarak geçinip giden baba "Hamdolsun" diyor:

"Hamdolsun, Cenab-ı Hakk’ın izniyle yaptık, Allah herkesten razı olsun..."

Baba ayrıca, evlenirken oğlunu F-16’ya bindireceğini, kendisinin de milletvekili olacağını (ya da tersi, ne bilelim biz) söylüyor...

*

İşte size:

"Yeni Türkiye..."

AKP ile birlikte değişen Türkiye’nin yeni yüzüdür bu; türban ile pembe farların, tesettür ile sallanan kalçaların, haşema ile plajın, din ile ticaretin, ibadet ile arsa işlerinin, iman ile siyasetin birbirine karıştığı... Dinci iktidarın kendi sınıfını belirginleştirdiği... Giderek daha çok Arabistan’a benzeyen Yeni Türkiye...

Ben ise türbanlı kızın sallanan görkemli kalçasına ve plajdaki haşemalının belirginleşen malafatına bakarken soruyordum:

"Bu nedir?.."

Yanıt geldi:

"Yeni Türkiye..."

BEKİR COŞKUN

Jakoben_Piyade
  • Ekle
30 yaşında / Erkek
Çankaya
Ankara
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 26.08.2008 03:31

Bekir Coşkun olayı iyi yerden yakalamış ve lafı gediğine oturtmuş...

Biz buna dinle-imanla zenginleşen `müslüman burjuvalar`ın sonradan görmeliği, kimlik karmaşası da diyebiliriz...

Burjuvalık din-iman da tanımıyor...

Milli gelirin yüzde 90`ının yüzde 3`lük bir kesime aktığı ülkemizde `müslüman burjuvalar` komşuları açken tok yatıyor...

Zekat paralarını da `lüks tüketim` de kullanıyorlar...

gulce38
  • Ekle
64 yaşında / Bayan
Seyhan
Adana
Aktif Toplam Yazı : 14
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 26.08.2008 06:37

BÖYLE YENİ BİR TÜRKİYE İSTEMİYORUZ..
BUNA YENİ TÜRKİYE DENMEZ.....
BU OLSA OLSA GERİ TÜRKİYEDİR...

mayis19
  • Ekle
67 yaşında / Erkek
Konak
İzmir
Aktif Toplam Yazı : 30
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 26.08.2008 07:18

Bu kimliğini arayan bir grubun tarzıdır....Köklerinden koparılmış , yeni bir tanımlama bekleyen ve arayıştaki insan kalabalığıdır...Ne yapacağını, nasıl bir tavır sergileyeceğini bilmeden islamiyetle çağdaşlık arasında gidip-gelen fakat hiç birine yaranamayan yeni bir olgu!!!!!!
Bakalım kendilerini doğru bir eksene oturtabilecekler mi? Çünkü karşılarında hem çağdaş kesim hem de radikal islam taraftarları var.....Bekleyip göreceğiz...

erguvanci
  • Ekle
44 yaşında / Erkek
Eminönü
İstanbul
Aktif Toplam Yazı : 33
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 26.08.2008 12:03

Merhabalar Jakoben_Piyade

Umarım yazdıklarımı okuma fırsatın olur,
öncelikle hadi ön yargılı biri olmasamda tanıtım resminde Fransız ihtilalini temsil eden bir resim var(yada ben öyle zannediyorum) ve buda senin iyi bir muhalif olduğunu temsilen bile olsa gösterdiğini anlatır.

cumhuriyet kurulduktan sonra bir şekilde devlet nimetlerinden faydalanan ailelerin çocukları uzun yıllar sonra hatıra ve hatıratlarını yazdılar, umarım bir kaçını okumuşsundur.
Farklı dünya görüşlerine sahip insanlar imkanlar kendilerine sunulduğunda sessiz kalırlarken, o imkanlar başkalarının ellerine gecince neden bağırmaya başlarlar sanıyorsun.
Temelde bütün sorun Dünya görüşü olarak görünsede Rant kavgası değilmidir.
Engin Civan ,selim edes,Murat demirel, Hayyam garip oğlu,Cavit çağlar, Dinç bilgin ve aklıma gelmeyen binlercesi Hamdolsun demiyormu sence onlardamı aynı tastan su içiyor ne dersin.

Ülkede sizin çocuklarkötü bizim çocuklar iyi kavgası sür git olmuyormu.
Hani bazı çocuklar sokakta çok yaramazlık yaparda annesine şikayete gidilince Anne göğsünü gere gere sorunun ne olduğunu sormadan benim çocuğum yapmaz der, yani hepimiz biz iyiyiz diyoruz değilmi,

Bahse konu örtünmekten, yada o şekilde denize girmekten hoşlanan insanlarada anlayış göstermek gerekmiyormu sence,
aynı sokaklarda değişik şekilde düşük bel açık göbek yada transparan giyinen bayan ve erkeklere göstermemiz gereken hoşgörü gibi,

Bekir çoskunu yıllarca takip ederim usta ama bence yalnızca kendi çerçevesinden bakan ve gösteren dar görüşlü bir jakoben, tek doğrusu olan biri,
Din bir kumaştır ve toplumun tüm kesimine hitap eder,kimi bunla kimi mini yapar giyer, kimi,askılı, kimi örtülü.
Her dinin, düşüncenin, felsefi görüşün bağnazları radikalleri,fanatikleri vardır,ama bu tüm camiayı kapsamaz.

Yaşadığımız ülke nereye gidiyor dersen yada Yeni Türkiye dersen daha çok gençsin ve benden daha ileri yılları göreceksin, yeterki her yönden gelen bağnaz ve fanatikliğe kapınılmasın.

KEKO01
  • Ekle
56 yaşında / Erkek
Şile
İstanbul
Aktif Toplam Yazı : 1170
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 26.08.2008 12:15

türkiyenin nimetleri deniz..yemeyen keriz..yeyin.satın peşkeş cekin bire müslümanlar bire kafirler..senmi cok yedin benmi..
yetim hakı yedirtmem diyen başbakan...kendisi tüyü bitmemiş yetimin hakını yeyip ve yedirdirken..onlara mübah...

bu memleketde halk icin yemeden yedirtmeden bir yönetim gelmeyecekmi...atatürk yemedi..bu yüzden küfür yedi...şuanki yiyenlerden...ak.. pak..kaşık...benimki senden kara...olayları...yuh be..

erguvanci
  • Ekle
44 yaşında / Erkek
Eminönü
İstanbul
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 26.08.2008 12:34

Merhabalar KEKO01

İnsan olan ve menfaati her şekilde gün yüzüne çıkan biz lerden ne bekliyrosun,
Cumhuriyet tarihinin tüm iktidarlarını bir incele lütfen hangisinde bu gün olan yok, hepsinde var.
okumuşsan biliyorsundur cumhuriyetin ilk yıllarında valiler(mülki erkanlar) o dönemin iktidarındaki partininde il başkanlarıydı, yada bak dünyaya bizim gibisi varmıdır açık oy gizli tasnif(oyu herkesin önünde göstere göstere kullanmak zorundasın sonrada kim ne kadar oy aldı bunu gizli sayıyorlardı) sen o günlerimi özledin diyeceğim ama.
biraz öncede yazdığım gibi cumhuriyet döneminin kalkındırdığı ailelerin çocukların hatıralarını oku bak ne düşüneceksin, yada Bekir Çoskunun köpeğine verdiği kıymeti hoş görüyü ne olursa olsun karşıt düşüncedeki isanlara vermediğini göreceksin.

Haksızlığın,hırsızlığın rengi olmaz, ama ne yazıkki biz yapıyoruz.

Gülay Aslıtürkü hatırlayanınız varmı, Yada Ergün Gökneli, havuz kadar baraj yapıp trilyonları görtüren Sefa Sirmeni, yada Gürbüz çapanı
şimdi diiyeceksinki bu arkadaş hep karşıdan vuruyor rengi ne acaba valla ne rengi verirsen ver ama tarihe olalara at gözlüğüyle bakmayalı yeter.

KEKO01
  • Ekle
56 yaşında / Erkek
Şile
İstanbul
Aktif Toplam Yazı : 1170
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 26.08.2008 12:48

merhaba erguvancı...

siz yaptınız kötü..biz yaptık iyi..mantığı..

bizim partiden olan müslümanlar..iyi sizin partiden olan müslümanlar kötü..

birtek dogru vardır..dürüstlüktür.

yani eskiler dürüst degildi..bizde dürüst degilizi acıkca söylemiyorsunuz..ve hemen misilemelerle cevap veriyorsunuz..

halkı sadaka kültürüne alıştırıp..yabancılara şu güzelim memleketi menfatları ugruna peşkeş cekenlerimi savunalım şimdi...hic olmazsa seksen beşyıl önce cumhuriyeti kuranlar bunu yapmadı.
siz neyi savunuyorsunuz..yolsuzluklar diz boyu ..dış borc desen ..85 yıl yapılan borcun 2.5 katı olmuş bu akp hükümedi döneminde..siz hala diyorsunuzki onlar yaptı şimdi sıra bende kabullenecek bir mantıkmı şimdi bu..saygılar.

Jakoben_Piyade
  • Ekle
30 yaşında / Erkek
Çankaya
Ankara
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 26.08.2008 12:48

Erguvancı söylediğin bir çok şey doğru, katılıyorum...

Rant düzeni `modern hırsızlar`ı yarattı geçmişte, şimdi `muhafazakar hırsızları` yaratıyor...

Ancak rant düzenini ülkesine layık görmeyen yurtseverler `modern hırsızlığın` ve `muhafazakar hırsızlığın` yarattığı insan tiplerine saygı göstermezler, rant düzenini yıkmak için mücadele ederler...

Türkiye`deki insan tipi bencil, egoist, bireyci olduğu için (başı açık, kapalı, kumaş pantolonlu, kotlu, mayolu, haşemalı fark etmiyor) rant düzeni ayakta durabiliyor bütün çürümüşlüğüne rağmen...

erguvanci
  • Ekle
44 yaşında / Erkek
Eminönü
İstanbul
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 26.08.2008 13:06

merhabalar
Teşekkürler Jakoben_Piyade beni anladığını görmek inan çok sevinidrdi.
söylemek istediklerimde buydu.

KEKO01 arkadaşım seni şaşırtmayacağını bilerek yinede bazı açıklamlar yapayım.
zannettiğin gibi bu dönemdeki veya daha önceki dönemlerdeki muhafazakar partilere oy vermiş biri değilim,
sadaka kültürüne (balık tutmayı öğretmektense balık vermeye) bende karşıyım.

yapmaya çalıştığım tüm kesimleri ön yargısız eleştirebilecek doğrulukta olmak.

yukarda adlarını söylediklerim aydınlık Türkiye için politika siyaset ve iş adamlığı yaptıklarını söyleyenlerdi,
muhafazakar kesimde de sana abartısız yüzlerce isim sayabilirim,
neden saymadan direkt onlara yüklendin dersen Bekir çoşkunun bakışıyla başlayınca konuşma aynı takımdakileri eleştirmek gerektiği düşüncesiyle hareket ettim.

yoksa kimsenin kişiliğiyle alakalı bir saygısızlığım olamaz.

benim dünya görüşüm ``Görüşlerinize katılmıyorum, ancak o görüşleri söyleme hakkınızı sonuna kadar savunacağım `` Voltaire

saygılarımla

mavisever_222
  • Ekle
43 yaşında / Erkek
Eminönü
İstanbul
Aktif Toplam Yazı : 206
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 26.08.2008 13:53

C*

mayis19
  • Ekle
67 yaşında / Erkek
Konak
İzmir
Aktif Toplam Yazı : 30
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 26.08.2008 14:28

Tartışmanın odağını dürüst olmadığımız, fırsatını bulunca her türlü yolsuzluğu, hırsızlığı, arsızlığı yapma hakkımız olduğuna oturtmuş eguvanci... Farzedelim doğru olsun!!!!! Peki bunları onaylamak mı? eleştirmek mi gerek ?? Bu yazının özünde eleştiri yatıyor.. daha önceki dönemde yapıla yolsuzluklarda eleştirildi..Hatta bazıları ağır bedeller ödedi...( Ergun Göknel, İsmail Özdağlar gibi ) Şimdi söylemek istediğinizi daha açık yazayım erguvanci..``.Öncekiler yedi, sıra şimdikilerde ...Bunları yazmayın, eleştirmeyin, benim gibi onaylayın hatta hak verin...``
Bu sizin anlayışınız ve kişiliğinizle örtüşebilir ama benim kişilğime ne sığar ne de örtüşür...Yağmalanan devletin malı..Yani senin- benim malım...Dolayısıyla bunlara dur demek, hatta hesap sormak hakkımızdır..
En önemlisi; Bu ülke zaman gelir kalkınır, satılanlar geri alınır, ekonomik açıdan güçlenebiliriz..Ama birşeyler var geri gelmeyecek..AHLAK...ÇOCUKLARIMIZA BUNU NASIL ANLATACAĞIZ...Bunu geri gelmesi için 1-2 nesil beklemek gerekebilir...Hırsızlığın büyüğü- küçüğü olmaz, yarın senin çocuklarında fırsatını bulup çalıp çırpmaya başlarsa sakın sızlanma...Bunu hakettiğinizi düşünüyorum...Bu yazınızdan da utanç duyuyorum....ben hiçbir dönem arsızlığı, hırsızlığı onaylamadım, onaylamamm....
Sanırım fark burada !!!!!!!!

erguvanci
  • Ekle
44 yaşında / Erkek
Eminönü
İstanbul
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 26.08.2008 18:28

Merhabalar
Mayıs19 hakkımdaki düşüncelerin beni üzdü,yazdıklarımı tekrar gözden geçirdim ve böyle bir intibayı nasıl kapıldığını anlamadım.
ilk adım Bekir Çoşkundan gelen yazıydı ve bunun üstüne temellendi,
Kabul edinki dünya kuruldu kurulalı tüm iktidar cevreleri ilk heyecanlarını üstlerinden atar atmaz bir şekilde küpünü doldurmaya veya çevresini abad etmeye başlarlar
Demokrat Solcuların En dürüst Başbakanı Bülent Ecevitle, Muhafazakarların değişmez hocası Necmettin Erbakanın yönetimde oldukları dönemde çevrelerinden kimlerin bitleri kanlanmıştır, yada zmanında bir adalet bakanının ne yapacaktım tabiki benimle yanı dünya görüşünü paylaşan 35000 insanı istihdam edeceğim demesi gibi.

Arkadaşlar en günahsızınız bana vursun.......

Ben bunların doğru olduğunu söylemiyorum, yapılanada hak vermiyorum, ama ütopik bir doğruculuğunda ham hayal olduğunu söylüyorum.

Devrimcilerin reklamcı,,gazeteci,sinemacı , sağcıların ihaleci,muhafazakarların emlakçı vesaire olduğunu hepimiz yaşayarak gördük.
Mayıs 19 sen 68 kuşağını gördün o dönemde birbirlerine kurşun sıkanların daha sonra ihalede ortak olduklarını benden iyi bilmen gerekiyor.(uyuşmaları güzel) hani Vizontele Tuuba filmindeki gibi her konuda muhalif olupta kütüphanede sigara içme konusunda mutabık olmaya benziyor değilmi.

Burda yapılan yalnızca ve yalnızca şu çok kötü bu çok kötü, ukalalık yapmış olmak istemem ama iyi bir güncel izleyiciyim, hak hukuktan bahseden namuztan adaletten bahseden bir çok politikacı gazeteci çamurdan gözükmüyor,
umutsuzlukla suçlayabilirsiniz ama biliyorumki kötülük hiç bitmez bu doğanın bir yasası gece gündüz gibi,soğuk sıcak gibi zıtlıklar doğruluğa özlemi tetikler benim tek dileğim ve temennim kötülüğü, haksızlığı adaletsizliği en aza indirmek için çabalamak.
Mayıs 19 sna bu konuda son sözüm, ülkede ahkam kesip kahraman gibi alkışlanan cumhuriyet zenginlerinden bana bir tane temiz göster, yada biraz soruştur en zenginleri devlete olan borçlarını ödediklerinde üstlerinde donlarıda kalacakmı.tepelerdeki kavaganın bizim i,çinmi yapıldığını sanıyorsun.
hayır ben çocuklarıma iyi olmayı dürüt olmayı öğretmeye çalışırım.
ama halk deyişiyle Evliyadan eşkiye, eşkiyadan evliya çıkabiliyor.

bir şeyi bilmek anlamak demek onu kabulleniyoruz anlamına gelmez, siz ister onaylayın onaylamayın herşey göründüğü gibi değildir.

saygılarımla

gulce38
  • Ekle
64 yaşında / Bayan
Seyhan
Adana
Aktif Toplam Yazı : 14
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 26.08.2008 18:58

Burası Türkiye, burada bunların olması insanlığın türk insanından ibaret olduğu anlamına gelmez..İskandinav ülkelerine bakın, kanada`ya bakın, Avusturalya`ya bakın..Bu tür suçların işlniş oranına bakın..Neden geri kalmış toplumlarda bu tür suç oranları hayli yüksek.?? Ben söyleyeyim siz gibi bakış açısına sahip olanların onaylanmasındandır !!! Yasa koyucular yasaları kendine uydurursa, sivil toplum örgütleri susarsa, en kötüsü sizin gibi ``Böyle gelmiş, böyle gider `` zihniyetiyle suskunluğunuz bir yana, bunu toplumun diğer kesimlerine empoze edenler oldukça hırsızlık ve talan sürecektir...
Bana haklı olduğunuzu söylemeye kalkmayın...İsmet İnönü`nün meşhur sözüdür.`` Namuslular namussuzlar kadar cesur olmadıkça o memlekette kurtuluş yoktur. ``

Siz bırakın cesareti, cesaretli olabilecekleri engelleyen bir düşünceye sahipsiniz..

Geçmişteki kötü örnekleri sıralamanız sizi haklı çıkarmaz..Çünkü kötü örnek, örnek teşkil etmez..

Size saygılarımı iletmeyeceğim ve artık yazmayacağım...

Yazdıklarımdan biraz olsun fikir alabilseydiniz açıklamalarıma ve tartışmaya devam edecektim...

Hoşçakalın....

erguvanci
  • Ekle
44 yaşında / Erkek
Eminönü
İstanbul
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 27.08.2008 09:33

Selamlar
Gülce 38 kabalığımı hoş görmiyeceğinizi bilerek yinede size hitaben şunu söyleyebilirim, ön yargılı birine bir şey anlatmak nedense imkansızdır,
burda karşılıklı yazıştığım herkesin belirli bir eğitim seviyesinde olduğunu düşünerek yazıyordum,
sosyal yapı, toplumların özellikle göcebelikten yerleşik topluma gecmesi sonucunda kurumsallaşan ticari ve idari yapının etkileri vesaire açmaya gerek görmemiştim.

üzgünüm ama (kahve müdavimi arkadaşlar şimdiden özür dilerim) kahvede vatan kurtarmaya, Taksimde sallandıracaksın üç beştane bak ne oluyor diyerek ahkam kesmeyi doğru bulacak değilim.

Böyle gelmiş böyle gidecek diyen değilim diyecekte değilim, ama hala gecmişin rüzgarında savrulan hala 1900 yılların ortalarını özleyen bir ruh hali görüyorum sizde.

ve değişen ülkemi o birinci ve ikinci dünya savaşının bulunduğu , halkın koyun gibi güdüldüğü, halk plaja akın etti vatandaş açıkta kaldı yaklaşımını, bidon kafalı,karnını kaşıyan adam vesaire gibi aşşağılık gören civcivin çıktığı yumurtayı beğenmemesi gibi ait olduğu halkı aşşağılayan bir dünya görüşüne ne kadar anlayışla bakabiliriz sizce.

Sayın inönünün sözü çok güzel, İskenderun da kaidesinin altında çocukluğumda her sabah okurdum, ama yıllar sonra unu öğrendim, Büyüğünün söylediğini yap, gittiği yoldan gitme .. sanırım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir.

İskandinav, Avusturya ve diğer ülkelerle bizim ülkemizdeki bu tür suçlarla başlayan cümlenize tebessüm ettim, lütfen bir inceleyiniz o ülkelerde gece sokağa çıkmak ne kadar güvenlidir ve dünyada suç işlemede o ülkelerle aramızdaki sıralama farkı nedir.
Ha unutmadan biz yasa yapmadık, Almanyadan,italyadan,isviçreden,fransadan yasaları aldık uysada uymasada bu halka uyguladık ,uymayanıda nemi yaptık üç Alilere sorarsanız onlar anlatır.

Ben şucu bucu olarak tanımlanmaktan hoşlanmıyorum, tarihi tarafsız olarak okumak ve gecmişte düşülen yanlışlığa tekrar düşmek istemiyorum,
çünkü kim ne derse desin ben demokrasiye inanıyorum.

[1] [2] [3] ... [5] [6] [7]
Arkadas.Com forum kuralları için tıklayın...           

KAPAT

Sınırsız Kullan