süper üye ol sınırsızca kullan

Arama
  • Gelişmiş Arama
  • Standart Arama

Hızlı Arama
  • Son 25 Bayan
  • Son 25 Erkek
  • Online Bayanlar
  • Online Erkekler
  • Bugün Doğan 25 Bayan
  • Bugün Doğan 25 Erkek
  • Arkadaş Listem
  • Engelleme Listem
  • Forum Ara
  • Takip Listem
  • Yeni Grup Aç
  • Gruplarımı Göster
  • Grup Kategorileri
  • Grup Ara
  • Yardım

Grupları Listele
  • Alfabetik Sırada
  • Açılış Tarihine Göre
  • Üye Sayısına Göre
  • Yazılan Mesaj Sayısına Göre
  • Profilimi Göster
  • Üyelik Bilgilerimi Değiştir
  • Özelliklerim
  • İstatistiklerim
  • Üyeliğimi Uzat

Profilimi Güncelle
  • Temel Bilgiler
  • Fotoğraf Ekle / Düzenle
  • Benim Durumum
  • Ne Arıyorum
  • Fiziksel Özelliklerim
  • Yaşam Tarzım
  • En Sevdiklerim
  • Kişilik Özelliklerim

Profil Ayarlarım
  • Ayarlarım

Artık Üye Fotoğraflarını
Oyluyoruz
Şu an sizin fotoğraflarınız
oylanıyor olabilir!
Üyelerimizden Gelenler
Arkadas.Com ' un pekiştirdiği dostluklar
LaVinYaDan-Nagmele® Grubu
Devamı için tıklayınız

F o r u m

Tüm Forumlar
   Yaşam
   Din ve İnanç
   ***YOGA MI NAMAZ MI?***

Bu yazıya sizde mesajınızı ekleyebilirsiniz
Gönderen Mesaj
medahms
  • Ekle
53 yaşında / Erkek
Merkez
Konya
Aktif Toplam Yazı : 4198
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 06.07.2007 18:56

YOGA MI NAMAZ MI?

Saygın İlahiyatçılarımızdan Prof. Dr. Hayettin Karaman, iyibilgi`nin birçok kez gündeme taşıdığı yoga ve meditasyon şebekeleri üzerine bir analiz yapıyor: "Yogada boşalma var, boşluk var; ama insan için güç, güven, huzur ve sevgi kaynağı olan Allah yok."24.06.2007 17:07

Yoga mı namaz mı?

Türkiye`de emsalinin eksik olmadığını sandığım –yurt dışında yaşayan ve neredeyse dilini bile unutmuş olan- bir doktor, medya sayesinde her yıl birkaç gün gündeme oturuyor; her gün gazetelerde okuduğumuz “sağlıklı yaşama” kurallarını, kendi buluşları gibi sunuyor, sonra bırakıp gidiyor.
Hayır, yaptıklarına itirazım yok, belki faydalı da oluyor, ama abartılacak bir tarafı da yok.
Bir yazıya konu edinmemin sebebi ise “sağlıklı yaşama kuralları arasında” yer verdiği “her sabah on dakika yoga”dır.
Yoga bizim dinimize ve kültürümüze yabancı olan, Hindistan ve Uzak Doğu kültürüne ait olup son yıllarda bir moda gibi dünyaya yayılan bir rahatlama ve stres atma aracı, bir eksersizdir; üstelik masum da değil, birçok yerde bir dinin misyonerlik aracı olarak kullanılıyor.
Yoga yapan zihninin boşaltıyor, eğer bunda muvaffak olabilirse –ki, oldukça zordur- yoga sonrasında hayata girince, olayların ve eşyanın izdihamı içinde bunalan insan ruhuna bir şey sunmuyor, bir rehberlik misyonu yok.
Buna karşı Müslümanların namazı var. Namaza duran Müslümanın ellerini kaldırması iki önemli faaliyetin sembolü: 1. Allah`tan başka her ne varsa onları arkaya atıyor, zihnini ve kalbini onlardan (mâ-sivâdan) boşaltıyor. 2. Mümin gaflete düştüğü için farkında olamadığı “her yerde hazır ve nazır olan Allah” ile beraber oluyor, gaflet gidiyor, zikir (O`nu anma, hatırlama, manevi beraberliği yaşama) şuuru geliyor. Yogada boşalma var, boşluk var; ama insan için güç, güven, huzur ve sevgi kaynağı olan Allah yok. Namazda hem mâsivadan boşalma, onun ağır yükünden kurtulma var, hem de tekrar normal dünya hayatına dönüldüğünde – muhtemelen bir sonraki namaza kadar- müminle beraber olacak, onu yalnız bırakmayacak, bunalımlarında, çaresizliklerinde, şaşırmışlıklarında O`na rehber, güven ve huzur kaynağı olacak bir şuur var.
Namazın maddi hareketleri de hem yogadan daha anlamlı, hem daha zengindir.
Namaz süresince adım adım Allah`a yakınlaşan mümin bir noktadan itibaren miracı yaşamaya başlıyor ve oturarak okuduğu “tahiyyât” bölümünde âdeta Rabbi ile söyleşiyor; selam alıp veriyor, Hz. Peygamber`e nasip olan en büyük miracın hatırlarını anıyor, namazı sayesinde kendisine de nasip olan miracın mutluluğuna ve eğitici tesirine mazhar oluyor.
Namaz hakkıyla kılındığında –ki, bunun için de namazı devamlı kılarak mükemmeli yakalamaya gayret etmekten başka çare ve yol yoktur- o, insana ahlak eğitimi verir; kişiyi kötülük, günah, çirkinlik ve suçtan alıkoyar.
Bizim imanımızda ve kültürümüzde namaz gibi bir imkan var iken, onun yerini tutması mümkün olmayan yogayı –üstelik Müslümanlara- niçin tavsiye edelim?
Bu vesile ile Peygamberimizin (s.a.), sağlıklı yaşama ile yakından ilgili bulunan bazı tavsiyelerine yer verelim:
“Acıkmadan yemeyin, acele yemeyin, midenizi doldurmayın (yaklaşık üçte birini boş bırakın; yani dört birimle doyacaksanız bunun üçünü yiyin), haram yiyecek ve içeceklerden uzak durun, imkan bulursanız gün ortasından sonra bir süre (bir saat civarında) uyuyun, yine imkan buldukça oruç tutun. Dünya hayatının geçici, amaç değil, araç olduğunu unutmayın.”

Hayrettin Kahraman - Yeni Şafak

Mobius77
  • Ekle
41 yaşında / Erkek
Gölcük
Kocaeli
Aktif Toplam Yazı : 1
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 06.07.2007 19:06

üstad yogada olsun namazda ziyanı olmaz

uzun_cem
  • Ekle
28 yaşında / Erkek
Gebze
Kocaeli
Aktif Toplam Yazı : 3
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 06.07.2007 19:22

bu kadar saçma bi konu ilk defa gördüm yogayla ancak kendini dinlendirirsin fakat namazda hem kendini hemde allaha kulluk görevini yaparsın NAMAZ

taalhabibi
  • Ekle
88 yaşında / Erkek
Yurtdışı
Ekvador
Aktif Toplam Yazı : 2
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 07.07.2007 14:48

kardeş selamun aleyküm diyorum daha önceki yazılarına istinaden lakin başlığını beğenmedim yani yazılarındaki gibi samimi isen eğer onu değiştir lütfen ............ nedemek yogamı namazmı böyle bir kıyaslamayı nasıl yaparsın veya böyle basit tutarsız bir başlığın mana itibari ile yoga gibi basit bir insan icadını rabbimizin emri dinimizin direği olan bir ibadetle nasıl kıyaslama yapar gibi başlık atarsın düşünmeden yada ilgi çekici olsun diye yapmış olabilirsin amma velakin abes olmuş hatta berbat bir başlık olmuş lütfen daha dikkatli olalım yazılarımızda Allah razı olsun .............. measselam......................

CciceqiMm
  • Ekle
88 yaşında / Bayan
Yurtdışı
Etiyopya
Aktif Toplam Yazı : 56
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 07.07.2007 14:50

Bende her iki kelime bir biriyle kıyaslanmamalı diye düşünüyorum ..

___nova___
  • Ekle
33 yaşında / Erkek
Sarıyer
İstanbul
Aktif Toplam Yazı : 432
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 07.07.2007 18:29

ENTERESAN
yago ustasına bır mursıd sormus yagoyla yukarımı cıkıyorsunuz asagıya
o kısı asagıya demıs yago zulmanı bır ılımdır
cunku ommm mu neyse ses frekansını ınceleyen bır ınsan gayet ıyı anlıyacaktır
huzur asla veremez .....
ama yagoyu Allah zıkrıyle yaparsanız deneyın aradakı fark cok ıyı anlıyacaksınız
seslerın bıle ınsanlar yankıları ızlerı vardır
Allahu tealanın ısımlerı ole bır ozeLLIK tasırkı ınsan vucudunda cok degısıklık gosterır
namazın aslında zıkrle kılınısı asıldır hz peygamberımızım gece namazı en az 3 4 saat kıldıgını bılırler
sadece kuranı kerım okuyarak mı yoksa zıkrle mı kıldıgını arastırın arkadaslar...
kuranı kerımde gecenlerde bır ayet okudum cok uzuldum
onlar arasında gecelerı kıyamda cokca duran bır ummet vardır
yanı teheccut namaz gece dıyor ... ve ayette ovguyle soluyor....kıyamda duruyorsa cok zıkrle duruyordur..
namaz sadece Allahu tealayı dusunerek ve zıkr yapılarak kılınırsa kısıye cok buyuk huzur ve mutluluk verır
yoksa dunyayı dusunerek kılınan namazın ınsana ıc dunyasında getırısı kocaman bır hıctır...
yazık ınsanlar mutluluk sınırı yakalamak ıcın tonlarca paraverır yago ıcın ama getırısı kocaman hıc...
ama eve gıdıp 1 saat hadı yarım saat olsun sessız bır kosede Allahu tealayı dusunerek zıkr etsın demek ıstedıgımı o kısı anlıyacaktır o kadar hafıflık o kadar ıcı huzur dolcak kı ama anlıyana....
ınsanlar hep ALLAHIN EMIRLERINE BIR SEKILDE ISYAN EDIP SEYTANIN ILMINE YONELMIS DUIRUMDA
BASLIKDA KARDESIM MALESEF HOS DEGIL
Allah mı seytan mı olmus
namaz ALLAHIN ILMINI ICEREN BIR IBADET
YAGO ISE ZULAMNI YANI SEYTANI BIR IBADET

ALLAH RAZI OLSUN HERKESDEN

ugursu
  • Ekle
41 yaşında / Erkek
Merkez
Eskişehir
Aktif Toplam Yazı : 1094
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 08.07.2007 14:27

Yoga`da önemli ayrıntılardan biri yapılması gerekenler üzerine odaklanabilmektir.İslam dininde de bizler namaz kılarken yaşamın asıl gayesi üzerine yoğunlaşıyoruz tabiki buda sonsuz bir huzur verir

YoGaci
  • Ekle
36 yaşında / Erkek
Yıldırım
Bursa
Aktif Toplam Yazı : 1
[ Göster ]
Yazılış Tarihi : 01.09.2009 01:25

Hem YoGa hemde Namaz faydalıdır ALLAH a şirk koşmadıkça bir zararı olmaz arkadaşım,

[1]
Arkadas.Com forum kuralları için tıklayın...           

KAPAT

Sınırsız Kullan